سرعت در گوگل سرچ کنسول

گوگل حدود دو هفته پیش ابزار سرعت در گوگل سرچ کنسول را معرفی کرد. این ابزار عملا از دو هفته پیش در اختیار عموم قرار گرفته است اما کارشناسان نوین مارکتینگ آن را از ماه‌ها قبل روی سرچ کنسول سایت‌هایی با بیش از 70 هزار بازدید در روز دیده بودند. این سایت‌ها علاوه بر بازدید بسیار زیاد صفحات متعددی نیز داشتند. ابزار بهینه سازی سرعت در گوگل سرچ کنسول تقریبا همان معیار‌هایی را به شما ارائه می‌دهد که سابق بر این باید در پیج اسپید اینسایتس PageSpeed Insights  به دست می‌آوردیم.

همکاران سئو کار ما همیشه از فیلتر بودن دسترسی به این بخش از خدمات گوگل از سوی خود گوگل، ناراضی بودند و این کار رفتاری دوگانه برای گوگل می‌پنداشتند. حال در قدم اول این فیلتر تا حد زیادی برطرف شده است. به این معنی که خلاصه‌ای از مشکلات مربوط به سرعت سایت در این بخش نمایان می‌شود.

مانند اسپید اینسایتس این جا هم دو بخش دسکتاپ و موبایل دارد. اما تفاوت با اسپید اینسایتس از اینجا شروع می‌شود که این بخش کنسول سرچ گوگل مانند بخش پرفورمنس performance بیش از هزار صفحه را جداگانه بررسی می‌کند و برای به صورت دسته‌ای خطاهایی برای صفحات در دو ورژن موبایل و دسکتاپ ذکر می‌کند. صفحات در این بخش به سه دسته: کند، میانه و سریع تقسیم می‌شوند. و البته جنس خطاها هم بیشتر خطا های سمت سرور است. مانند کند بودن FID first input delay که به معنی تأخیر در اولین کار کرد‌های صفحه است و خطای FCP  first contentful paint که به معنی کند بودن اولین محتوای قابل خواندن در صفحه.

نسبت این نمودار‌ها در صفحه اسپید اینسایتس به نمایش در می‌آمد. یکی از مهم‌ترین مواردی که ورود این بخش به کنسول جستجوی گوگل به همراه دارد، این است که هر تغییر در سایت برای رفع این خطا‌های مربوط به سرعت، بین 5 تا 14 روز طول می‌کشد که در کنسول جستجو وارد شود حال آن که صفحه اصلاح شده در اسپید اینسایتس به سرعت بررسی می‌شد و نمره سرعت خود را دریافت می‌کرد.

سرعت در گوگل سرچ کنسول

نمایی از ابزار سرعت در گوگل سرچ کنسول

ما در مقاله‌ای بسیار کامل با عنوان “هر آنچه ما درباره سرعت صفحه و سرعت سایت می‌دانیم ” به تمام مواردی که موجب کند شدن سایت شما می‌شود اشاره کرده‌ایم. این که FID و FCP سایت را چگونه بهبود بدهیم موضوعی است که در آن مقاله به صورت کامل به آن اشاره شده است. در این مقاله تنها کار کردن درست و درک درست پیغام های گوگل سرچ کنسول را با هم بررسی می‌کنیم.

سئو یا بهینه سازی سایت

سئو فرایندی است که به کمک آن، وب‌سایت شما در نتایج موتورهای جستجو، از جمله موتور جستجوی گوگل، جایگاه و رتبه مناسبی به دست می‌آورد. ما با بهینه سازی سایت شما، کمک می‌کنیم تا در صفحه اول نتایج جستجوهای مرتبط با کسب‌وکار خود قرار گرفته و مشتریان مرتبط را جذب کنید.

اطلاعات بیشتر

کار با ابزار سرعت در گوگل سرچ کنسول را از کجا شروع کنیم

همان طور که گفتم در این ابزار بر اساس نوع صفحات و محتواهای هم‌سان آنها، ایراد‌های سرعت سایت نمایش داده می‌شود. مثلا شما تعدادی صفحه دارید که همگی آنها بالای 8 ثانیه مشکل FCP دارند. در این حالت تنها یک آدرس را به شما نشان می‌دهد و مابقی را با کلیک بر روی آن آدرس می‌توانید ببینید. ابزار سرعت در گوگل سرچ کنسول هیچ وقت تمام صفحات ایندکس شده و کراول شده شما را بررسی نمی‌کند و هیچ تعهدی هم در این باب نداده است. در نمونه‌های مورد بررسی ما، حدود یک دوم URLهای معتبر٬٬ Valid٬٬‌ را گوگل بررسی کرده بود. این کسر احتمال دارد در آینده افزایش یابد.

با کلیک برروی هر آدرس نشان داده شده در ستون ایراد‌ها لیستی از آدرس‌ها به شما نشان داده می‌شود که همه آنها زمان‌های مشابه URL‌ نمونه دارند. در این قسم شما می‌توانید هر آدرس نشان داده شده را به صورت مستقل در پیج اسپید اینسایتس چک کنید.

این تست لایو مانند تست لایو مبایل فرندلی است که در ابزاری جدا و مستقل از گوگل گرفته می‌شود. البته جزئیاتی به مراتب بیشتر دارد. حتی به دولوپر‌هایی که با وردپرس کار می‌کنند افزونه‌هایی برای بهینه سازی سایت معرفی می‌کند که در بسیاری مواقع رایگان‌اند.

وجود یک تستر جداگانه به شما این امکان را می‌دهد از بهینه سازی سایت خود ظرف چند دقیقه اطلاع حاصل کنید و حدود دوهفته بعد روند بهینه سازی خود را در نمودار سرعت در گوگل سرچ کنسول متوجه شوید. از این رو برای گذارش‌گیری‌ها یا سرعت سایت را در ماه قبل روی نمودار ببینید و یا ایراد‌ها را بر اساس گزارش‌های تک به تک پیج اسپید اینسایتس بسنجید.

پیامد‌های اضافه شدن بخش سرعت در گوگل سرچ کنسول

اضافه شدن بخش سرعت در گوگل سرچ کنسول خبر از تأثیر بیشتر سرعت سایت در توانمندی‌های سئو یک سایت دارد. این موضوع به خصوص در نسخه موبایل به شدت تأثیر می‌گذارد و رتبه سایت در موبایل را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اقدام گوگل در کنار معرفی نسخه‌های AMP  و PWA که هر دو به شدت در سرعت سایت در نسخه موبایل تأثیر دارند مؤید این موضوع است که سرعت سایت برای گوگل روز به روز پر اهمیت‌تر می‌شود. در مقاله هر آنچه درباره سرعت سایت می‌دانیم که بیشتر عوامل تأثیر گذار بر سرعت سایت از دست وب مستران خارج است و باید برای آنها با خدمات هاستینگ، کد نویس سایت و گرافیست سایت صحبت کنند.

دیدن و رصد کردن و بهبود همیشه و همواره سرعت سایت برای شما یک موضوع بسیار مهم را به همراه می‌آورد و آن هم رفتار کاربری بهتر روی سایت است. در نسخه موبایل، سایتی که به خوبی لود می‌شود، حداکثر کاربر را 2 دقیقه در خود نگه می‌دارد و در این مدت باید به فروش منتهی شوند. حال برای صفحه‌ای کاربر120 ثانیه‌ در آن ماندگاری دارد. لود شدن کامل 2 ثانیه‌ای هم می‌‌تواند زیاد باشد. و این یک موضوع نسبتا اثبات شده است که بانسریت سایت‌هایی که فول لود بالایی دارند بسیار زیاد است.

مثلا شما به سختی می‌توانید به کد نویس جاوا اسکریپت خود بگویید دست از فریم‌ورکی مانند انگولار و یا ری‌اکت بردارد و با یک فریم‌ورک گمنام تر کار کند تا سرعت سایت مقداری افزایش یابد.

البته گوگل استاد مجبور کردن تمام دنیای وب به تمکین است. حتی اگر آن چیز که می‌خواهد چندان به حق و مورد قبول بدنه جامعه وب مستران توسعه دهندگان نباشد.

نکته آخر درباره ابزار سنجش سرعت گوگل سرچ کنسول این است که این ابزار در نسخه آزمایشی است به این معنی که آمار‌های آن ممکن است کاملا درست نباشد. معیار‌های سرعت گوگل نیز معیار‌هایی است که در مقیاس جهانی سنجیده می‌شود و قاعدتا سایت‌های ایران به صورت عمومی از این معیار‌ها پایین ترند. یکی از این دلایل سرعت TTFB یا متوسط سرعت اولین بایت دریافتی است که به صورت مستقیم به سرور و CDN سایت بستگی دارد.

منبع:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک گذاری  
اطلاع از
Related Articles

مقالات مرتبط