درس ۱ : محتوا چیست

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۱۰ آذر ۱۳۹۷
بازدید ها : 343 بار
برچسب ها :
محتوا چیست

شما وارد درس اول از دوره مقدماتی تولید محتوا شده‌اید. در این درس سوالاتی که به آنها پاسخ می‌گوییم این‌ها هستند.

محتوا چیست و چرا محتوا؟

تأثیر تولید محتوا بر کسب و کارها چیست

تأثیر محتوا بر سئو و رفتار کاربر

فرق نویسنده و تولید کننده محتوا چیست

بازاریابی محتوا و تولید محتوا چه فرقی دارند؟

هر یک از این سولات موضوع یک جلسه از درس یک است. از این رو همان طور که در توضیح دوره مقدماتی خواندید درس ۱ به ۵ جلسه مجزا تقسیم می‌شود. ما سعی می‌کنیم در هر درس یک تمرین داشته باشیم تا آموخته‌های خود را با اجرای تمرین‌های هر درس بیازماییم. می ‌وانید جواب تمرین‌ها را در کامنت هر جلسه برای من بگذارید تا با هم درباره آن صحبت کنیم.

در ادامه خلاصه از هر جلسه از درس محتوا چیست را برای شما بازگو می‌کنم.

محتوا چیست و چرا محتوا

این عنوان به این دلیل انتخاب شده است که ما فرق محتوا را با دیگر اشکال تولید ذهن انسان بررسی کنیم. به راستی محتوا چیست ؟ دو هدف عمده از این درس وجود دارد یک شناخت هدف محتوا تولید شده و دو آشنایی با مخاطب در محتوا. تولید کننده محتوا در پایان این درس با چالشی خاص برای انتخاب تولیدات بی محتوا و تولیدات پر محتوا آشنا می‌شود. دو معیار مهم در این درس تعریف می‌شود که پایه بیشتر دوره مقدماتی را می‌سازد.

چرا محتوا هم سوال دوم این جلسه است. چرا شما نیاز به محتوا دارید تا یک رسانه را به رسانه‌ای با کارکرد بالا تبدیل کنید. در سوال اول به این نکته پاسخ می‌گوییم  که اساسا محتوا چیست و برای مخاطب چه می‌کند و در سوال دوم به این مورد می‌پردازیم که مخاطب برای ما که آن را تولید می‌کنیم چه می‌کند و برای ما چه می سازد.

تأثیر محتوا بر کسب و کارها

در ادامه درس دوم با عنوان محتوا چیست در جلسه دوم. ما فکر می‌کنیم که شما صاحب یک کسب و کار کوچک یا بزرگید. شما می‌خواهید خود را معرفی کنید، مسئولیت‌های اجتماعی که متوجه شماست برطرف کنید. مشتریان خود را راضی نگه دارید و ده‌ها هدف دیگر را در کسب و کار خود پی بگیرید. ما در این جلسه تأثیر تولید محتوا را در کسب و کار شما پیگیری می‌کنیم و انواع محتوایی را که می‌تواند بر یک  کسب و کار اثر بگذارد را معرفی می‌کنیم و می‌سنجیم. شما در پایان این درس یک چالش دارید که برای چند کسب و کار که من تعیین می‌کنم مفیدترین محتوا را در حد ۱۰۰ کلمه بنویسید. فکر می کنید از پس این چالش بر بیاید؟ می‌توانید از الان به آن فکر کنید من تمرین‌هایم همیشه غافلگیر کننده است.

تأثیر محتوا بر سئو و رفتار کاربر

این که محتوا چیست و چه نیست یک یک بحث است و کار کرد آن در فضای نت چیز دیگری. اگر چرخی در سایت نوین مارکتینگ زده باشید در قسمت بهینه سازی سایت، خدماتی را می‌بینید که در آن به مشتریانمان وعده کسب رتبه‌های اول جستجوی گوگل را داده‌ایم اگر کلان نمی‌دانید سئو چیست مقاله: “خرید ورودی گوگل را همین الان شروع کنید” را در نوین مارکتینگ بخوانید دو روش مهم برای رتبه گرفتن در گوگل را اینجا توضیح داده‌ایم سپس به سراغ جلسه سوم از درس اول ما بیایید.

محتوا یکی از چهار پایه اصلی سئو است در این درس خلاصه‌ای از تأثیر محتوا بر سئو برای شما شرح داده می‌شود. سعی می‌کنم در پایان این جلسه، شما محتواهای خوب اینترنت را بشناسید. و البته سایت های خوبی را هم که محتوای فوق العاده‌ای دارند به شما معرفی می‌کنم.  البته این درس بخش بزرگی از ماجرای تولید محتوا است و در دوره میانی به آن بسیار می‌پردازیم همین طور در سری درس‌های سئو هم اصل موضوع را به تفصیل بیان می‌کنیم در این درس شما تنها با نوک کوه یخی آشنا می شوید که تنها بخش کوچکی از آن بیرون آب است.

فرق نویسنده با تولید کننده محتوا

محتوا چیست سوالی است که بخشی از آن را پاسخ به سوال دیگری جواب می‌دهد آن سوال این است تولید کننده محتوا کیست؟ جلسه چهارم از درس نخست بسیار مهم است. تا به حال به این فکر کرده‌اید که نویسندگان چه فرقی با تولید کنندگان محتوا دارند؟ این دغدغه خود من بود و بعد از مدتی به مواردی رسیدم که برایم روشن ساخت، تولید کننده محتوا کیست و نویسنده کدام. این مفاهیم در کار تولید محتوا آنچنان روبه گسترش است که تا چند سال آینده تولید کنندگان محتوا را به شغلی با شخصیت مستقل بدل می‌کند.

فرق بازاریابی محتوا با تولید کننده محتوا در چیست

این روزها در اینترنت درخواست همکاری‌های زیادی را برای بازاریابان محتوا و همین طور تولید کنندگان محتوا دیده‌اید به راستی این دو با یک دیگر چه فرق‌هایی دارند؟ شاید هم این دو یک شغل هستند، با دو نام گوناگون. این سوالی است که در جلسه آخر این درس جواب می‌دهیم. این جلسه مباحثی تخصصی‌تر از جلسات پیشین دارد.

در مقاله قبلی توضیح دادم که همیشه در این بسته آموزشی، روش ما بر این است که، ابتدا اصول و تعاریف و بعد روش‌ها و در آخر مباحث کیفی را مطرح کنیم. در این جلسه هم بحثی داغ و به روز را مطرح می‌کنیم. این که ما در دوره مقدماتی به سر می‌بریم دلیل نمی‌شود مباحثی کمی مشکل‌تر را بیان نکنیم. این دوره برای یاد گرفتن مفاهیم  اساسی است و در این میان، مفاهیم اساسی به‌روزتری نیز نسبت به دیگران وجود دارد، که باید بازگو شود. پس اگر به فکر آن هستید که دوره ‌ی آسان را از سر می‌گذرانید، باید بگویم، خیر

با این مقدمه دوست دارم بلافاصله به سراغ جلسه اول بروم اما منتشر کردن و ویرایش کردن این متن بر گردن خود من است و باید آن را انجام دهم. کارهایی که نسبت به نوشتن، به ظرف شستن بلافاصله بعد از غذا می‌مانند. ولی باید ظرف‌ها را شست حتی اگر غذا قرمه سبزی باشد با ته‌دیگ زعفرانی و سالاد شیرازی.

لطفا شما بلافاصله جلسه اول با عنوان محتوا چیست و چرا محتوا را بخوانید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید