بردکرامب

بردکرامب  یا خورده نان یک روش ایجاد نوار راهبری، در سایت‌ها بود و هست. روشی که در آن صفحات قبلی باز شده در سایت را به راحتی شناسایی می‌کردیم. این روش نشانه گذاری صفحات نه تنها برای کاربران چیز جالبی بود و با آن می‌توانستند به خوبی  میان صفحات با بردکرامب‌های حرکت کنند برای گوگل هم موضوعی دوست داشتنی بود و گوگل بار‌ها اعلام کرده بود که بردکرامب‌ها برای کرولر‌ها مهم‌اند.

برای اطلاع از اخبار دنیای وب با نوین مارکتینگ همراه باشد.

از چند سال پیش اهمیت وجود و چگونگی چیدمان صفحات در سایت مپ کمتر و کمتر می‌شود و روز به روز وجود بردکرامب‌ها بیشتر می‌شوند. این موضوع به خاطر آن است بردکرامب‌ها علاوه بر کرولر‌ها برای کاربران هم موضوعی به درد بخورند.

در این چند وقته بخش جدیدی به کنسول جستجوی گوگل اضافه شده به اسم بردکرامب. مانند بسیاری از امکاناتی که گوگل برای وب مستران معرفی می‌کند این امکان نیز در ابتدای کار، کارکردی گسترده از خود نشان نداده است و تنها ابزار برخی نوار‌های بردکرامب را نشان داده است.

بردکرامب

بردکرامب

اما کدام نوع از نوار‌های بردکرامب  در این قسمت ایندکس می‌شود. در نگاه اول این قسمت به جایگاه بردکرامب ‌های ساخته شده با داده های ساختار یافته یا اسکیما‌های (schemas) اختصاص یافته است. تقریبا تمام کد نویسانی که این داده‌های ساختار یافته را می‌شناسند به یاد دارند که در انواع اسکیما اسکیمای بردکرامب  هم جایگاهی ویژه داشت. و حالا گوگل این روش ساخت بردکرامب  را کاملا به رسمیت شناخته و در کنسول جستجو جایگاهی ویژه به آن داده است.

یکی از روش های معتبر نوشتن بردکرامب‌ها به صورت زیر است

< “https://schema.org/” typeof=”BreadcrumbList” class=”c-breadcrumb>

<ul vocab=”https://schema.org/” typeof=”BreadcrumbList” class=”c-breadcrumb”><li property=”itemListElement” typeof=”ListItem”><a property=”item” typeof=”WebPage”

اما خود گوگل قسمت بردکرامب  را فقط برای این یک نوع داده ساختار یافته تهیه ندیده است. گوگل مدعی است در این قسمت از کنسول جستجوی خود قرار است به تمام  نتایج غنی شده یا ریچ ریزالت‌های (Rich result) بپردازد.

ریچ ریزالت‌ها گروه رو به گسترشی از نتایج اند که گاهی برای خود گوگل هم دردسر ساز بوده اند و به واسطه این نتایج گوگل به رعایت نکردن شرایط رقابت متهم بوده است .

اما بسیاری از کسانی که تجربه دست آوردن این نتایج را داشته اند گفته‌اند که چه در فروش و چه در بازدید سایت به اهداف کم نظیری دست یافته اند.

برخی از نتایج غنی شده یا ریچ ریزالت ها عبارت بودند از

  • فیچر اسنیپدها
  • ریچ اسنیپدها
  • ریچ کارد ها (Rich Card)
  • نالج گراف‌ها (Knowledge Graph) یا نمودارهای دانش

اما همان طور که می‌دانید تمام این نتایج توسط  انواع اسکیما به وجود می‌آید. این رویکرد گوگل به ساخت انواع داده‌های غنی شده در صفحه اول خود به نظر تا آنجا دامه دارد که صفحه اول گوگل بعد از مدتی از این دسته از داده‌ها مملو شود و بیشتر خواسته‌ها و درخواست‌های کاربران در همان صفحه نخست و مستقیما برطرف شود و جستجو کنندگان کمتر به سایت های لینک شده وارد شوند. کاری که اکنون گوگل در گوگل شاپ و همین طور در رزرو اتاق و هتل و بلیت هواپیما شروع کرده است.

این پروژه گوگل شاید بلند پروازانه‌ترین کار او در تغییر صفحه اول خود باشد. در نگاه بدبینانه گوگل قصد دارد با تقویت این داده‌های ساختار یافته و نتایج غنی شده به فروش این نتایج در صفحه اول بپردازد و این نتایج هم پس از مدتی به پلتفرم گوگل ادز می‌پیوندند.

به هر حال باید تا مدتی صبر کنیم تا نتایج کار را ببینیم.

منبع:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک گذاری  
اطلاع از
Related Articles

مقالات مرتبط