درآمد خود از یوتیوب را با ما نقد کنید!
Search
Close this search box.

۰۲۱-۲۲۳۱۹۱۶۵

امروزه سئو سایت وردپرس یکی از پرتقاضاترین خدمات آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ است و آمار بالایی از سایت‌ها، با سیستم مدیریت محتوای محبوب وردپرس طراحی و پیاده سازی می‌شود. در مقاله نوین مارکتینگ شما را با انواع سئو سایت ، اهداف سئو و ابزار محبوب سئو سایت وردپرسی آشنا می‌کند.

سئو سایت چیست؟

سئو و یا SEO مخفف عبارت انگلیسی Search engine optimization به معنی بهینه‌سازی موتور جستجو است. به زبان ساده، با به کار گرفتن سئو، سایت شما بهبود پیدا می‌کند و جایگاه بهتری در لیست نتایج موتورهای جستجویی چون گوگل پیدا می‌کنید. هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر عمل کنند، احتمال جلب توجه و جذب مشتریان احتمالی و بالقوه بیشتر می‌شود.سئو  وردپرس محبوبیت خاصی در بین سئو کارها دارد زیرا با نصب پلاگین به سادگی ‌می‌توانید سئو سایت وردپرسی خود را بهبود بخشید.

تمرکز بیشتر سئو بر روی افزایش میزان دیده شدن سایت در نتایج جستجوی ارگانیک است. سئو به شرکت‌ها کمک می‌کند رتبه خود را در صفحات نتایج موتورهای جستجو بالاتر ببرند، که در نهایت منجر به بازدید بیشتر کاربران از سایت می‌شود که در نتیجه نرخ کانورژن و یا نرخ تبدیل بالاتر می‌رود.

در توضیح سئو می‌توان گفت، اگر شخصی محصول و یا سرویس شما را در گوگل سرچ کند، سئو این اطمینان را حاصل می‌کند که سایت شما در نتایج جستجو اول ظاهر شود. به طور خلاصه سئو دو پارامتر را در نظر می‌گیرد: رتبه ‌بندی و قابلیت دیده شدن.

رتبه بندی‌ها

رتبه ‌بندی فرایندی است که موتورهای جستجو از آن برای تعیین محل قرارگیری یک صفحه وبسایت خاص در، صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می‌کنند.

قابلیت دیده شدن

این اصطلاح میزان برجسته بودن یک دامین خاص (آدرس سایت) را در نتایج موتور جستجو توصیف می‌کند. اگر قابلیت دیده شدن سایت شما بالا باشد، سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) نیز بالا خواهد بود. اگر این آدرس و یا دامین در نتایج جستجو نمایش داده نشود، قابلیت مشاهده نیز کمتر خواهد بود.

هر دو پارامتر اصلی سئو بر دو نکته تاکید دارند: ۱. ترافیک سایت ۲. نرخ کانورژن

چرا باید از سئو  استفاده کرد؟

سئو سایت وردپرس - چرا باید از سئو استفاده کرد؟

این فرآیند به شما کمک می‌کند تقریبا در تمامی مراحل خرید یک کاربر، برند خود را به نمایش بگذارید. از طرفی دیگر، مطمئن می‌شوید که استراتژی‌های مارکتینگ (بازاریابی) شما با الگوی جدید رفتاری کاربران حین خرید مطابقت دارد. (چرا که طبق اعلام گوگل، رفتار کاربران به صورت کلی تغییر کرده است) کاربران برای خرید، از موتورهای جستجو بیشتر از هر کانال بازاریابی دیگر استفاده می‌کنند. بیشتر خریداران گوگل را به آمازون ترجیح می‌دهند. و خریداران B2B (مدل بنگاه به بنگاه)، قبل از ارتباط گرفتن با یک برند به طور متوسط ۱۲ سرچ در موتورهای جستجو انجام می‌دهند. علاوه بر اینها، مشتریان ترجیح می‌دهند،‌ خودشان بیشتر مراحل خرید را تنهایی طی کنند.

طبق تحقیقات مشخص شده است که ۷۷ درصد از مردم پیش از تعامل با برندها درباره آنها تحقیق می‌کنند. تحقیقاتی دیگر نشان دادند که ۶۰ درصد از کاربران تمایلی به برقراری ارتباط با مسئول فروش ندارند. و ۶۲ درصد از افراد معیارهای خاصی برای انتخاب فروشنده مناسب دارند.

تاکتیک‌هایی مانند برند سازی، بازاریابی محتوا، رسانه های اجتماعی و موارد دیگر، همه نقش مهمی در استراتژی جامع سئو دارند.

انواع سئو

اجرای سئو روش‌های متنوعی دارد و با توجه به تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلف می‎‌توان آن را به اجرا در آورد. در ادامه انواع مختلف سئو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سئو داخلی

سئو سایت وردپرس - سئو داخلی

سئو داخلی (On-Page) در واقع شامل عناصر محتوایی، عناصر معماری سایت و عناصر HTML است.

سئو داخلی در واقع بهینه‌سازی تک تک صفحات وبسایت، به منظور رتبه بندی بالاتر و کسب ترافیک بیشتر از سمت موتورهای جستجو است. سئو داخلی همانطور که از نام آن مشخص است با عناصر داخلی سایت ارتباط دارد و در مقابل سئو خارجی قرار دارد. به طور مثال اگر متن‌های بهتری بنویسید، از تصاویر مرتبط استفاده کنید و یا حجم تصاویر را کاهش دهید، سئو داخلی انجام داده‌اید.

برای مثال:

• بهتر است متن شما یک تیتر به اصطلاح H1 داشته باشد.

• توضیحات alt برای تصاویر بنویسید.

• آدرس صفحه (url)، تمیز داشته باشید و از کارکترهای مرسوم استفاده کنید.

سئو خارجی

اگر ساختار داخلی سایت و محتوای شما مشکلی ندارد، اما هنوز در سئو مشکل دارید، بهتر است به سئو خارجی توجه کنید. سئو خارجی (off-page) شامل مجموعه فعالیت‌هایی است که خارج از سایت برای بهبود عملکرد سایت‌تان از نظر موتورهای جستجو انجام می‌دهید. لینک ‌سازی یکی از مهم‌ترین ابزارها برای بهبود سئو خارجی است، اما سئو خارجی فراتر از لینک سازی صرف است.

به بیان ساده تر در سئو خارجی، شما هر ابزار و روشی خارج از سایت خود را به کار می‌گیرید و نیازی به اعمال تغییرات بر روی سایت خودتان ندارد و یا لازم نیست محتوایی منتشر کنید.

 سئو تکنیکال

برخی فرآیند بهینه‌سازی که در قالب سئو داخلی در واقع جزئی از سئو تکنیکال است. فعالیت‌های چون داده‌های ساختار یافته، بهینه سازی نسخه موبایل، سرعت سایت و بخش‌های دیگری که فنی و تکنیکال هستند، در جهت سئو تکنیکال انجام می‌شوند.

مثال :

• زمان لود شدن صفحه را در کمترین زمان ممکن نگه دارید.

این مورد در عین سادگی، می‌توانند کمک زیادی به بهبود سئو تکنیکال سایت شما کنند. اگر سرعت لود صفحه شما پایین باشد، بسیاری از کاربران صفحه شما را می‎‌بندند و به همین ترتیب ترافیک سایت شما کاهش خواهد داشت.

سئو کلاه سفید

سئو سایت وردپرس - سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید به صورت کلی به معنای تولید محتوای ارگانیکی است که به سوالات مطرح شده در اینترنت پاسخ می‌دهد. سئو کلاه سفید فرآیندی از بهبود نتایج موتورهای جستجو به وسیله روش‌هایی است که در نهایت باعث می‌شود، موتورهای جستجو برای پاسخ دادن به سوالات جستجو شده، محتوای سایت شما را انتخاب کنند و آن را به نمایش بگذارند. در این روش شما تمام قوانین موتورهای جستجو را رعایت می‌کنید و در واقع محتوای با ارزشی تولید می‌کنید که نیازهای کاربران را برطرف می‌کند.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه دقیقا بر خلاف سئوی کلاه سفید عمل می‌کند. در این روش شما چارچوب‌های موتورهای جستجو را زیر پا می‌گذارید تا به رتبه بالاتر در جستجوها برسید. این روش غیر اخلاقی نیازهای کاربران را برطرف نمی‌کند و معمولا با برخورد موتورهای جستجو روبرو می‌شوند. در این روش ممکن است برخی سایت‌ها انتخاب کنند که کاربران را فریب دهند و یا حتی سایت دیگری را هک کنند.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری در واقع بین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه قرار دارد ولی هیچکدام از آنها نیست. اما همچنان این سئو نیز با برخورد شدید موتورهای جستجو به خصوص گوگل قرار می‌گیرد. اجرای این روش لزوما کار اشتباهی نیست اما به نوعی قصد اصلی آن دور زدن الگوریتم‌های گوگل است و این موتورهای جستجو از این موضوع استقبال نمی‌کنند.

اگر به درستی از سئو کلاه خاکستری استفاده کنید در مدت زمان کوتاهی می‌توانید رتبه سایت خود را بهبود ببخشید، اما در هر لحظه ممکن است با برخورد گوگل روبرو شوید.

سئو منفی

سئو سایت وردپرس - سئو منفی

سئو منفی در واقع زیر مجموعه‌ای از سئو کلاه سیاه است و در نتیجه همانند کلاه سیاه شامل یک سری تاکتیک‌های مخرب است. در این روش برای بهبود رتبه سایت، سعی می‌شود که رتبه سایت رقیب تخریب شود. در  سئو منفی به صورت عمده لینک‌سازی‌هایی انجام می‌شود که به سایت رقبا آسیب وارد می‌کنند.

اهداف سئو چیست؟

تا اینجای این مطلب سعی کردیم درباره سئو و انواع آن توضیح دهیم، اما بسیار مهم است که هدف اصلی خود برای بهبود سئو را مشخص کنیم. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین اهداف سئو را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

افزایش بازدید

یکی از مهم‌ترین اهداف سئو افزایش میزان بازدید است. برای این کار در ابتدا باید قابلیت دیده شدن شما در موتورهای جستجو بالاتر برود، پس از اینکه مطالب شما بیشتر در معرض دید قرار بگیرند، احتمال افزایش بازدید و ترافیک شما نیز بالاتر می‌رود. معمولا تمامی کاربران به چند لینک اول صفحه نتایج جستجو بسنده می‌کنند و به صفحات بعدی نمی‌روند. هرچه در صفحه نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشید به همان نسبت بازدید سایت شما بالاتر خواهد بود.

افزایش فروش

اگر در سایت‌تان خدمت و یا محصولی ارائه می‌دهید احتمالا در نهایت هدف اصلی شما فروش است. به همین دلیل سئو برای شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. شما باید طوری فرآیند بهبود سئو را برنامه‌ریزی کنید که بتوانید فروش سایت خود را افزایش دهید. به طور مثال فرض کنید، قصد فروش کالاهای دیجیتال دارید و در سایت خود انواع محصولات دیجیتال مثل موبایل، لپتاپ و لوازم جانبی را به فروش می‌رسانید و یک کاربر قصد دارد یک گوشی سامسونگ بخرد و این عبارت را در گوگل جستجو می‌کند و سایت شما در صفحه ششم نتایج جستجو به نمایش در میاید. در این حالت به نظر می‌رسد، شانس چندانی برای فروش نداشته باشید. اما اگر سئو سایت خود را بهبود ببخشید و به صفحه اول بیایید، فروش شما به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داشت.

برندسازی آنلاین

برندسازی آنلاین از مفاهیمی است که بسیاری از کسب و کارها و حتی اشخاص به آن توجه می‌کنند. در مواردی حتی ممکن است فروش آنلاین نداشته باشید، اما بخواهید دایره مشتریان خود را گسترش دهید، فرض کنید معلم زبان انگلیسی هستید که می‌خواهید شاگردان آنلاین بیشتری جذب کنید.

با بهبود رتبه در نتایج جستجو افراد بیشتری با برند شما آشنا خواهند شد و آگاهی عمومی بیشتری نسبت به برند شما در میان عموم و یا مشتریان بوجود خواهد آمد.

سئو عامل پیدایش استراتژی محتوا

سئو سایت وردپرس -سئو عامل پیدایش استراتژی محتوا

سئو و استراتژی محتوا اشتراکات زیادی دارند، شاید برجسته‌ترین اشتراکی که بین این دو وجود دارد، اهداف این دو است.

شما با تهیه استراتژی محتوایی و بهبود سئو سعی می‌کنید، در نهایت فروش و یا بازدید بیشتری داشته باشید. همانطور که پیش از این اشاره کردیم مخصوصا سئو داخلی به محتوایی مربوط می‌شود که شما در سایت منتشر می‌کنید. محتوای شما باید به نحوی تهیه شده باشد که علاوه بر جلب نظر کاربران، استانداردهای موتورهای جستجو را مورد نظر قرار دهید.

پیش از این ممکن بود، با توجه به محصول و یا خدمتی که ارائه می‌دهید، تولید محتوا کنید. اما از وقتی که الگوریتم‌های موتورهای جستجو و به خصوص گوگل به روز شدند، استراتژی محتوایی اهمیت پیدا کرد. حالا شما در تولید محتوا باید تمام اصول سئو را در نظر بگیرید و در راستای آن محتوا تهیه، تولید و در نهایت منتشر کنید.

استراتژی محتوایی شامل عناصر زیادی مانند، نوع محتوای تولید شده، شیوه نوشتار، کلمات کلیدی، زمان انتشار، هویت برند و غیره است. موتورهای جستجو برای تعیین رتبه سایت شما در صفحه نتایج، در قدم اول محتوای شما را در نظر میگیرند. محتوای شما باید به نحوی تهیه شده باشد که پاسخ سوالات کاربران را ارائه دهد و یا نیاز آنها را برطرف کند. هرچقدر محتوای شما بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، سئو شما بهبود پیدا می‌کند.

 ابزار ویژه سئو وردپرس چیست؟

بسیاری از سایت‌ها در سراسر اینترنت از وردپرس استفاده می‌کنند، و شمار زیادی از کسب و کارها حتی ترجیح می‌دهند از قالب‌های آماده وردپرسی استفاده کنند. برخی از کسب و کارهای کوچک، امکان استخدام یک تیم بزرگ سئو را ندارند. در این حالت‌ها استفاده از پلاگین yoast بسیار راهگشا به نظر می‌رسد. یوست، معیارهای سئو از نظر موتورهای جستجو را مورد بررسی قرار داده و ابزاری را ایجاد کرده که با کمک آن و با طی مراحلی کمی می‌توانید محتوای سایت خود را از نظر سئو بهینه کنید.

در حال حاضر یوست ۵ میلیون نصب فعال در سراسر جهان دارد و راه‌اندازی آن بسیار آسان است و به دانش فنی بالایی نیاز ندارد.

یوست امکانات زیادی چون:

• یوست، آدرس صفحات شما را بررسی می‌کند، و از انتشار محتوای یکسان جلوگیری می‌کند.

• ایجاد سر تیتر اصلی را یادآور می‌شود.

• تعداد کلمات کلیدی اصلی را مناسب را بررسی می‌کند.

• تعداد کلمات کلیدی فرعی را مناسب را بررسی می‌کند.

• تصاویر را بررسی می‌کند.

• لینک‌های داخلی را بررسی می‌کند

• متا دیتای هر مطلب را مورد بررسی قرار می‌دهد … را در اختیار شما قرار میدهد.

استفاده از یوست به این معنا نیست که شما دیگر به سایر فاکتورهای سئو و بهینه‌سازی احتیاج ندارید اما این پلاگین تا حد زیادی نیازهای شما را برطرف خواهد کرد.

از دیگر ابزارهای محبوب برای سئو سایت وردپرس می‌توان به پلاگین Rank Math اشاره کرد که قابلیت‌های جذابی برای سئو کردن سایت وردپرسی در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

Search