جلسه ۲ از درس ۲: مخاطب در اینترنت چرا مهم است.

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۲۵ آذر ۱۳۹۷
بازدید ها : 384 بار
برچسب ها :
آکادمی محتوا

سلام این جلسه دوم از درس دو تولید محتوا است. شما در دوره مقدماتی یادگیری تولید محتوا به سر می‌برید. در این جلسه شما با ویژگی‌های مخاطب در اینترنت آشنا می‌شوید. شما در جلسه پیشین که شاید مهم‌ترین جلسه تمام درس‌های تولید محتوا بود با مفهوم مخاطب به معنی عام آشنا شدید. یعنی دانستید که مخاطب شما چه در پای صفحه نورانی نمایشگر کامپیوتر باشد چه کتابی نوشته شما را ورق بزند و چه حتی طرف گفتگوی رو در روی شما باشد؛ باید به دوست شما بدل گردد. با مثالی دریافتید که مخاطب سازی حتی برای یک شرکت به بزرگی دیجی کالا چقدر می‌تواند مهم باشد. لطفا اگر جلسه قبل را نخوانده اید همین الان آن را مطالعه کنید. عنوان درس پیشین ما: مخاطب کیست است

حالا که به این باور رسیدید که مخاطب باید دوست شما شود و به آن نه به چشم مایملکی که می‌توانید با آن هرکاری انجام دهید نگاه می‌کنید باید به بحثی تخصصی‌تر با عنوان مخاطب در اینترنت بپردازیم .

گفته‌ایم که داشتم مخاطب بسیار مهم است شناسایی و دستچین کردن آن نیز خیلی مهم است اما در اینترنت مخاطب رفتار خاصی دارد که باید آن را به گونه‌ای دیگر دید و سنجید.

 از اینجا بخوانید : انواع محتوا به اعتبار رسانه

مخاطب در اینترنت چه تفاوتی با دیگر رسانه ها دارد

شما سریالی مانند گیم اف ترون یا بازی تاج و تخت را دوست دارید اگر در ایران نباشید زمان پخش آن را به خاطر می‌سپارید و با پخش شدن تیتراژ هیجان انگیز آن، میخ‌کوب تلویزیون خود می‌شوید. اگر در میانه سریال تبلیغ پخش شود بلند می‌شوید یک نوشیدنی برای خود می‌آورید و اگر هم دستشویی داشته باشید فرصت را غنیمت می‌شمارید و به دنبال آن می‌روید، تا دنیا را با رنگ های واقعی ببینید.

احتمالا از شبکه اچ بی او با شما تماس می‌گیرند چند سوال درباره این سریال از شما می‌پرسند که اولینش این است که آیا این سریال را می‌بینید یا نه. در ایران اگر باشید سریال‌های تلویزیون را شاید نگاه کنید شاید هم مانند من اصلا تلویزیون نگاه نکنید. راستی چگونه تلویزیون ایران می‌تواند بفهمد من اصلا برنامه‌های آن را نگاه نمی‌کنم؟ روزنامه‌ای که هر روز صبح برروی پیشخوان روزنامه فروشی می‌آید از کجا می‌فهمد من از تیترهای آن خوشم نمی‌آید و آن را نمی‌خرم. ناشر ادبیات داستانی از کجا می‌فهمد که  کتابی که چاپ می‌کند اندازه خوبی ندارد و کاغذ ن آنقدر بد است که وقتی به دست می‌گیرید دوست ندارید بخوانیدش. شاید بگویید از فروش نرفتن محصولاتشان اما آن زمان که کار از کار گذشته است و آن ناشر و برنامه ساز ورشکست می‌شوند.  ‌

جواب بسیار ساده است این ناشران و برنامه سازان یا نمی‌فهمند یا بهتر بگویم متوجه نمی‌شوند که رسانه آنها ایراد دارد. یا اگر هم متوجه شوند آماری موثق در این باره به دست نمی‌آورند. مثلا شبکه های تلویزیونی از ۱۰۰۰۰ نفر می‌پرسند که برنامه ما را دیده‌اید و شاید همه آن ده هزار نفر دیده باشند و فقط همان ده هزارتا آن را دیده باشند. بله من هم می‌دانم روش‌های آمارگیری بسیاری وجود دارد که ضریب خطا را کم می‌کنند اما برای سریالی که در ۹۰ شب پخش می‌شود و بعد از آن  دیگر نام و نشانی از آن باقی نمی‌ماند مگر می‌شود یک روش گسترده آمارگیری را درپیش گرفت این روش‌های دقیق رای گیری هم بسیار گرانند و هم بسیار وقت گیر.

مخاطب در اینترنت ۱. در دسترس ۲. موثق

اگر دو دلیل بخواهیم که بین رسانه های کاغذی، رسانه‌های تصویری و وبی، یکی را انتخاب کنیم آن در دسترس بودن و موثق بودن مخاطبان است اما این دو مورد را باید برای مخاطب در اینترنت جداگانه بررسی کرد.

اول به سراغ در دسترس بودن برویم. به یاد داشته باشید که وقتی شما ۱۰۰ شبکه تلویزیونی دارید و هر شبکه هر ساعت در حال پخش برنامه است، خیلی بعید است که مخاطب خاص خود را بتوانید بیابید، اما فقط کافی است که مثلا علاقه‌مند به مد و فشن باشید که که در صفحه اینستاگرامتان ده‌ها صفحه مربوط به فشن و خیاطی داشته باشید و یا کلمه مد ۲۰۱۸ را در گوگل سرچ کنید که صفحاتی با این مطلب را در گوگل در اختیارتان قرار گیرد. پس مخاطب در اینترنت آن زمانی که نیاز به محتوا دارد، محتوا در اختیارش قرار می‌گیرد. همین طور باید به این موضوع فکر کنید که حتی حال و هوای مخاطب در ساعت‌های مختلف را می‌توان به دست آورد. این که این کارها را چگونه می‌توان انجام داد سوالی است که در دوره میانی باید آن را جواب داد. اما می‌توان آن را به دست آورد .

 از اینجا بخوانید : شناخت انواع محتوادر اینترنت

یک خانم خاندارِ بچه دار چگونه مخاطب شما می‌شود

دیگر موردی که باید آن را جز مزایای منحصر به فرد مخاطبان در اینترنت بدانیم آن است که شما با استفاده از رسانه‌های دیجیتال می‌‌توانید مخاطب واقعی به دست آورید. بگذارید مثالی برای این موضوع بزنم.

خانم خانداری را فرض کنید که یک بچه کوچک دارد. بچه نوزاد است و وقت  و بی وقت گریه می‌کند و خانه را روی سر خود می‌گذارد. گاهی شیر می‌خواهد، گاهی پوشکش باید عوض شده گاهی دلش درد گرفته گاهی هم بدون هیچ دلیل ونگ ونگ می‌کند. در خانه تلویزیونی روشن است و برنامه‌‌ای پخش می‌کند که خانم با تمام میل و علاقه‌اش آن را دوست دارد ولی مجبور است به بچه برسد. این کوچولو ناز نازی به هیچ عنوان نمی‌گذارد خانم به برنامه مورد علاقه‌اش برسد گاهی که بچه را می‌خواهد بخواباند او را روی پای خود می‌گذارد و برایش لالایی می‌خواند رو به روی تلویزیون می‌نشیند اما مجبور است صدای تلویزیون را ببندد و از طرفی خودش هم باید برای آن فسقلی مامانی لالایی بخواند تا خواب بر چشم‌های بچه سنگینی کند و آرام آرام این نازنین خوابش ببرد.

 حالا بچه خوابیده. تلویزیون و رادیو صدا دارند و نمی‌شود روشنشان کرد و به صدایشان گوش داد این خانم خانه‌دار مانند مابقی ایرانی ها چندان اهل مطالعه نیست از طرفی حوصله‌اش هم از سکوت خانه سر رفته شما چه پیشنهادی دارید. من که می‌گویم شک نکنید به سراغ گوشی هوشمندش می‌رود در اینستاگرام، تلگرام سایت‌ها اینترنتی به دنبال مطالب می‌گردد شاید یکی دو ویدئو نگاه کند اما هندزفری موبایل را گذاشته است تا بچه بیدار نشود در عین حال یک موضوع خیلی مهم است و آن که خانم خانه‌دار مثال ما رو به روی کودک نوزادش نشسته و احتمالا کلیپ جدید خواننده محبوبش را در یوتیوب می‌بیند نیازی نیست بچه را از پیش نظرش دور کند تا به دیگر کارهایش برسد.

تا اینجا دردسترس بودن مخاطب در اینترنت را به خوبی دیده‌اید. اما موثق بودن هم در این مثال کاملا دیده می‌شود. خانم خانه‌دار می‌تواند وقتی که بچه را می‌خواباند تلویزیون را روشن کند و به آن گوش ندهد و به آن چشم ندوزد این در حال است که وقتی شش دانگ حواس خود را جمع کرده است مشغول گوشی هوشمندش و البته اینترنت می‌شود. این یعنی وقتی مخاطب در اینترنت به وجود می آید که تمام حواس او به کاری است که انجام می‌دهد.

از طرفی دیگر همین خانم خانه‌دار وقتی که بخواهد درمانی برای دل درد بچه اش پیدا کند سرچ اینترنتی انجام‌ می‌دهد چه چیزی موثق تر و قابل اعتمادتر از زمانی که مخاطب نیاز به چیزی داشته باشد شما همان نیاز را پیش چشم او بگذارید مخاطب در اینترنت موثق است و قابل اعتماد چون به شما نیاز دارد و شما در زمان نیاز به او نمایش داده می‌شوید.

در جلسه بعدی درباره روش‌های شناخت مخاطب در اینترنت صحبت می‌کنیم

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید