جلسه ۲ از درس ۳ : شناخت انواع محتوادر اینترنت

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۳ دی ۱۳۹۷
بازدید ها : 442 بار
برچسب ها :
آکادمی محتوا

سلام شما وارد جلسه دوم از درس سوم دوره مقدماتی آموزش تولید محتوا شده‌اید. در درس پیشین شما دریافتید که هر رسانه‌ای توانایی و گنجایی هر محتوایی را ندارد. در این درس شما به شناخت انواع محتوا اینترنتی دست می‌یابید. درمی‌یابید که در اینترنت توانایی عرضه و انتشار چه نوع محتوایی را دارید.

برای شما و من کاملا واضح است که در اینترنت محتوا حرفی بسیار شنیدنی دارد. آن چنان که بیل گیتس آن را پادشاه می‌خواند، ما در مقاله‌ای به این جمله بیل گیتس پرداخته‌ایم. مقاله‌ای با عنوان ” آیا محتوا هنوز هم پادشاه است“. این مقاله را بخوانید می‌تواند دید شما را به این بخش دنیای وب عوض می‌کند.

در درس قبل اشاره شد که دنیای وب دنیای بی‌نهایت است. لااقل برای محتوا این موضوع به شدت صادق است و اگر بخواهیم به شناخت انواع محتوا در وب بپردازیم و تک تک آنها را درست واکاوی کنیم شاید یک سری درس جدید نیاز داشته باشیم. اما من باز هم سعی می‌کنم دسته بندی قابل قبولی را برای این درس به وجود آورم تا از پیچیدگی آن بکاهم.

 از اینجا بخوانید : ۱۵ راه برای افزایش نرخ تبدیل

بگذارید طبق عادت همیشگیم کار را با یک داستان جلو ببرم.

داستان علاالدین ۲۰۱۸

بله شاید باور نکنید که در سال ۲۰۱۸ هم علاالدینی بود که فقیر بود و گشته و تشنه در بیابانی می‌رفت. و در میان بیابان چراغی یافت. البته اول متوجه نشد این چیزی که شبیه قوری است در قدیم برای روشن کردن اطراف کاربرد داشته است. با خود می گفت اگر قوری است، چرا پایه دارد. علاالدین تا چراغ را برداشت دودی سنگین از سوراخ آن در آمد و در میان دود یک نفر بادی‌بیلدینگ کار خوش هیکل آمد بیرون و گفت: جون داداش، امری باشه؛ ما غول چراغ جادوییم. شما سه‌تا آرزو بکن برآورده کینم کار داریم باید بریم. علاالدین گفت آقا قبول نیست قبلا باید کلی این قوری را پاک می‌کردیم برق می‌انداختیم تا شما بیایید بیرون الان برنداشته فرتی زدی بیرون که چی بشه، من آمادگی ندارم. غول گفت ولا خیلی وقت کسی چراغ لازم نشده، دویست سیصد سال است بی‌کاریم آرزو را بنال کار داریم. علاالدین دید نخیر باید آرزو کند.

 از اینجا بخوانید : دانایی و توانایی زبان در تولید محتوا

تا اینجای کار داستان خیلی شبیه نسخه قدیمی است اما یادتان نرود این داستان در سال ۲۰۱۸ اتفاق می‌افتد و زمانه بسیار تغییر کرده است. علاالدین اول گفت داداش یک پیتزای مشتی با دلستر بیار من بخورم تا باقیش را بگم. غول چراغ هم گفت یکی از سه آرزو را انجام دادی. علاالدین گفت اه همه‌اش سه‌تا آرزو دارم. غول گفت آره نمی‌دونستی؟ گفت از کجا بدونم؟ گفت تو داستان‌های جن و پری مامانت برات نگفته. گفت نه.

 پیتزا را دلیوری آورد غول هم کارت کشید گفت خوب یالا باقی را بگو. علاالدین تا پیتزا بیاید و بخورد لپتاپش را باز کرده بود داشت چند تا از این داستان ها را می‌خواند. نکته ای که متوجه شده این بود که هر وقت فرشته مهربان یا غول چراغ جادو یا سیمرغ و یا هر موجود قدر قدرتی، پیدا می شد و کار یک آدمی بدبختی را راه می‌انداخت، آن بدبخت بدبخت‌تر می‌شد. بعد از برآورده شدن آرزوها مشکلات بود که سر آن آدم بی نوا هوار می‌شد. مثلا خانمی به اسم سیندرلا که کلفتی بود که شب تا صبح زمین می‌سابید، فقط تا ساعت ۱۲ شب می توانست شیکان پیکان کند و برود مهمانی با شاهزاده خوشگل‌ها برقصد و بعد از ساعت ۱۲ شب باید برمی‌گشت خانه از نامادریش کتک می‌خورد و زمین می‌سابید. در شاهنامه فردوسی در یک درگیری خیلی سنگین پرنده‌ای بسیار دانا راه کور کردن آقا اسفندیار را یاد جناب رستم داد. اما گفت دودمان رستم با این کار به باد می رود که معنی اش این بود که دهن خود و خانواده‌اش سرویس می‌‌شود.

علاالدین این‌ها را که دید گفت جناب غول اصلا کارت به درد نمی خورد یعنی چی یک پیتزا برای ما آوردی و دو تا چیز دیگر هم آماده کنی بعد من برای مابقی عمر پدرم در بیاید. غول گفت من چی‌کار کنم قانون این است، من مامورم معذور.علاالدین در این جا فکر بکری به کله اش زد. گفت ببین آرزوی بعدی من رفع تمام محدودیت هاست تازه یک آرزو هم می‌ماند برای بعد. غول گفت در آیین‌نامه داخلی غول‌ها مانعی برای این کار وجود ندارد باشه و همه محدودیت ها را رفع شد. و علاالدین هر کاری دوست داشت می‌توانست انجام دهد.

 از اینجا بخوانید : راهنمای برند سازی آنلاین و کسب اعتبار: بخش اول وبلاگ نویسی

از این رو جناب علاالدین یک لیست ۱۵۰۰ تایی از آرزوها نوشته تقدیم حضور جناب غول کرد و گفت این‌ها را انجام بده تا باقیش برسه. غول گفت داداش فقط سه‌تا. علاالدین یه لبخند زبل وار زد و گفت فکر کنم محدودیت‌ها را برداشتی نه؟ و تازه دوریالی جناب غول افتاد که چه شکری خورده. خلاصه علاالدین در ۵۰۰۰ آرزوی اول تپه بدون گل کاری باقی نگذاشت.

غول بی نوا با گردنی شکسته و پشت خمیده بعد از انجان پنج هزار آرزوی علاالدین  گفت. واسه خودم جالب شد آرزوی سومیه را چرا نگه داشتی . علاالدین گفت این حکم کنترل زد را دارد، یعنی هر چیزی که خراب شد بتوانم درستش کنم یا حداقل راهی برای درست کردنش باشد. غول گفت باشه ولی فکر نکنم بعد از این به من احتیاجی داشته باشی گفت.  علاالدین کجا با این عجله بیا کارت دارم داداش. نظرت چیه بری کارت اعتباری دونالد ترامپ را بیاری؟

بله دنیای اینترنت بسیار شبیه جایی است که غول چراغ جادو برای علاالدین به وجود آورد به خصوص برای تولید کنندگان محتوا.

هیچ محدودیتی برای تولید انواع محتوا وجود ندارد

 این اصل اول است و دوم هم راه جبران اشتباهات هم کم نیست البته همیشه اشتباهی هست که جبران ناپذیر باشد، اما کم پیش می‌آید.

بگذریم شناخت انواع محتوا اینترنتی کاری است که واقعا به صورت کامل امکان پذیر نیست اما باید محتوای اینترنتی را دسته بندی کرده تا بتوانیم تا حدی آن را بشناسیم

دسته بندی مناسب برای شناخت انواع محتوا اینترنتی

برای محتوا می‌توان این چند دسته را در نظر گرفت

محتواهای مشترک بین رسانه‌های کاغذی و وبی

محتوا مشترک بین رسانه های تصویری و صوتی و وبی

محتوا منحصر به رسانه های وبی

درباره انواع محتوای مشترک بین رسانه‌های وبی و کاغذی قبل‌تر بیشتر صحبت کردیم اما باید توجه کنید که این محتوا که تشکیل شده از نوشته و گرافیک، عملا محدودترین نوع محتوا است. همین که من برای شما می‌نویسم و دوستان گرافیستم عکسی را می‌سازند و در سایت قرار می‌دهند کم‌ترین کاری است که می‌توانیم برای شما انجام دهیم.

اما به یاد داشته باشید محتوای نوشتاری و گرافیکی بخشی پایه‌ای ماجراست بله اینجا هم مانند توصیف کتاب مقدس از ابتدای جهان هستی “ابتدا کلمه بود و هیچ‌چیز نبود.”

این یعنی آن که هر ایده‌ای در این فضا هم مانند دیگر رسانه ها با نوشتن شکل می‌گیرد. در دوره میانی ما درسی را به نوشتن اختصاص می‌دهیم از این رو باید تا آن موقع برای شناخت زبان و نحوه درست نوشتن صبر کنید.

محتوای مشترک بین رادیو و تلویزیون و وب: این بخش از محتوا بخش بسیار جذابی است. این واقعی است که شما برای دیدن یک فیلم ۲ ساعته در تلویزیون پولی پرداخت نمی‌کنید تنها پول برق مصرفی تلویزیون را می‌پردازید. اما در بسیاری موارد برای دیدن محتوای تصویری در اینترنت و یا شنیدن پادکست‌ها باید هم هزینه برق را بدهید و هم شارژ اینترنت شما به شدت مصرف می شود. بارها شده است وقتی داریم یوتیوب می‌بینیم به خود می‌آییم و می‌بینیم از اینترنت دیتا موبایل استفاده می‌کنیم که به مراتب گران‌تر از وای‌فای است و هزینه‌ای زیادی به ما تحمیل شده است.

پس راهکار این بخش این است که در ابتدا محتوای خود را کوچک بسازیم. سپس باید راه حل‌هایی برای ارزان کردن اینترنت به دست آورد که البته روز به روز در حال پیشرفت است. این راه حل دوم چندان از سوی مصرف کنندگان و تولید کنندگان محتوا انجام‌پذیر نیست، اما راه حل اول استفاده از محتواهای کوچک تصویری است. اساسا حجم اطلاعات در هر زمینه در اینترنت آنچنان بالا است که مخاطب وقت ندارد که زمان زیادی را برای خواندن دیدن و یا شنیدن یک مطلب صرف کند مگر آن که شما بتوانید او را مجاب کنید که محتوای شما بهترین در نوع خود است و ارزش آن را دارد که همه را به کناری نهد و به محتوای شما بپردازد.

پس تا میتوانید در هر زمینهای کوتاه بنویسید و بگویید

از این دسته محتواهای به نسبه قدیمی که بگذریم شناخت انواع محتوا منحصر به دنیای وب پیش می‌آید. صبحی را فرض کنید که بلند می‌شوید و یخچال شما به شما می‌گوید. تخم مرغ های امروز کهنه شده است. شما هر روز دوست دارید تخم مرغ تازه بخورید. پیشنهاد می‌کنم امروز کره و مربا میل کنید و تخم مرغ ها را برای فردا شب با تن ماهی ساندویچ کنید تا مصرف شوند. پس فردا تخم تازه می‌آید. آمدن تخم‌مرغ هم کار شما نیست، خود یخچال سفارش می‌دهد و پول آن به صورت خودکار از حساب شما کم می‌شود. بله این آینده اینترنت است چیزی که به آن اینترنت اشیا و هوش مصنوعی و یاد‌گیری ماشین می‌گویند.

این یخچال وظیفه‌شناس و باهوش خود تولید محتوایی انجام داده است که عملکردش را باب طبع شما می‌کند. تولید محتوا در آینده اینترنت هم از سوی انسان‌ها انجام می‌شود و هم از سوی ماشین‌ها. در شناخت انواع محتوا این دسته از محتواها در گروه محتواهایی  جای می‌گیرد که منحصر به فضای وب است. چند نوع محتوای منحصر به اینترنت را هم اینجا معرفی می‌کنیم.

گیمیفیکیشن

 گیمیفیکیشن یا بازی نمایی یا بازی‌وارسازی نوعی محتوا است که شما را وارد یک شبه بازی می‌کند. مثلا معمایی را برای شما مطرح می‌کند و شما خوشحال و خندان مرحله به مرحله آن معما را حل می‌کنید اما از آن غافلید که در حین حل این معما با محصول شرکتی که آن را ساخته است آشنا می‌شوید.

یا مثلا در ایرانسل من، اپلیکیشن ایرانسل، تخم مرغ شانسی می‌شکنید و تخفیف می‌گیرید و ترغیب می‌شوید چیزی را بخرید که به آن نیازی ندارید. به عبارتی نیاز برای شما ساخته می‌شود.

شناخت انواع محتوا

شناخت انواع محتوا

همین طور انواع تکنولوژی‌های به روز سبب می‌شود محتوایی جدید به دور آنها شکل بگیرد از این رو باید منتظر محتوا‌هایی باشید که هر روز بیشتر و بیشتر مختص جهان وب تولید می‌شود.

محتوای تعاملی

تا این جای کار هر گونه محتوایی را که ما معرفی کردیم توسط شما  یا ماشین تولید می‌شد. یعنی باید این محتوا را تولید کننده محتوا تولید می‌کرد. اما نوعی محتوا در اینترنت هست که تولید کننده محتوا خود مخاطب است. بله این محتوا توسط مخاطبان تولید می‌شود و شما تنها باید به بهره برداری از این محتوا بپردازید و البته آن را مدیریت کنید. محتوا تعاملی باز هم نوعی از محتوا منحصر به فرد وب است شما می‌دانید که مخاطبان شما بسیارند، حال اگر هر کدام از آنها در مورد محصولی که از شما خریده‌اند چند خط بنویسد شما محتوایی بسیار حجیم دارید که از تنوع بسیار خوبی هم برخوردار است. این شکل محتوا شما عملا مواد خام یک نظر سنجی دائمی را برای شما فراهم می‌آورد. اسنپ فود و دیوار و اپلیکیشن کتاب قرمز  از این نوع محتوا بسیار استفاده می کنند و تمام کسب و کار خود را بر پایه آن بنا نهاده اند.

اپلیکیشن کتاب قرمز

شناخت محتوا ترکیبی

ترکیب محتوا نیز یکی از آن کارهایی است که می تواند فقط در اینترنت صورت بگیرد. فرض کنید سایتی را می‌بینید که در آن متنی زیبای برای معرفی محصول نوشته شده است. همین طور ویدئویی کوتاه برای معرفی محصول نیز در آن وجود دارد. بعد از کلیک کردن روی یک دکمه روی سایت نیز وارد یک بازی نما می‌شوید که طی انجام مراحل آن اطلاعات بسیار مفیدی را به دست می‌آورید. همین طور یک فایل صوتی آموزشی را نیز به رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد که به شدت برای شما مفید است. در تلویزیون و روزنامه رادیو شما تنها بخشی از این محتوا را به دست می‌آوردید و این یعنی آن که پادشاهی رسانه ها با رسانه‌های وبی است و پادشاهی وب با محتوا.

ولی به یاد داشته باشید محتوای بی‌هدف به هیچ عنوان به درد مخاطب نمی‌خورد شما باید بدانید که هر محتوا با مخاطب شما چه کار می کند و همین طور چه سودی برای سایت شما دارد این دو موضوع برای شما می‌تواند بسیار راهگشا باشد. مخاطب همان‌طور که در اینترنت زیاد است هدف‌مند نیز هست و محتوای درست شما باید به دست مخاطب درست در جای درستی برسد. از این رو شناخت انواع محتوا در اینترنت به این یک جلسه درس محدود نمی‌شود شما باید بدانید که انواع محتوا با مخاطب شما چه می‌کند و همین طور سایت، اپلیکیشن موبایل و یا وبلاگ و شبکه اجتماعی شما با محتوایی که در آن قرار می‌دهید به چه صورتی تغییر می‌پذیرد.

حالا برای آن که بهتر به شناخت انواع محتوا دست یابید موارد زیر را با هم مرور می‌کنیم

  • تولید محتوا در اینترنت محدودیتی ندارد.
  • محتوا متنی و گرافیک پایه تمام محتوای اینترنتی است.
  • رشد تکنولوژی در زمینه‌های اینترنت اشیا IOT، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین موجبات به وجود آمدن انواع جدید از محتوا می شود.
  • اینترنت می‌تواند محتوایی را در خود جای دهد که منحصر به اینترنت است. مانند گیمفیکیشن‌ها که در هیچ رسانه دیگری سابقه ندارد.
  • اینترنت توانایی ترکیب انواع محتوا را با یک دیگر دارد.
  • شما در اینترنت می‌توانید محتوا را هدف گیری کنید یعنی برای هر دسته از مخاطبان خود محتوا بسازید.
  • محتوای تعاملی یکی از پیشروترین انواع محتواست که می‌تواند به مدیریت افکار مخاطبان منجر شود.

این جلسه از درس سوم هم پایان یافت

 تمرین

می توانید صفحه ای در اینترنت را بیابید که از بیشتر انواع محتوا در خود استفاده کرده باشد در کامنت ها جواب این تمرین را بدهید

شما دراین درس تا حدی توانستید به شناخت انواع محتوا دست یابید. در درس بعد شما با تأثیر انواع محتوا بر مخاطب آشنا می‌شوید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید