درس ۱ جلسه ۵: بازاریابی محتوا و تولید محتوا چه فرقی دارد

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۱۸ آذر ۱۳۹۷
بازدید ها : 388 بار
برچسب ها :
بازاریابی محتوا

سلام شما به جلسه آخر درس یک رسیده‌اید. از دوره مقدماتی چهار درس دیگر مانده است این روز‌ها بسیاری از سایت‌های اینترنتی آگهی‌هایی برای بازاریابی محتوا، در صفحات استخدام خود منتشر کرده‌اند، ما در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا تولید محتوا همان بازاریابی محتوا است، یا این دو شغل، کاملا جدا هستند. اگر کاملا جدایند پس چرا اسم‌ها این دو این قدر شبیه هم است.

تولید و بازاریابی محتوا مسئله این است

در تولید محتوا شما محتوایی را به صورت گرافیک، ویدئو یا متن یا فایل صوتی تولید می‌کنید. اما از این محتوا چه استفاده‌ای می‌شود؟ این که محتوای شما چقدر در فروش کالا و خدمات شما نقش ایفا می‌کند خود  موضوع‌ای است، چندان به تولید کننده محتوا مربوط نمی‌شود. این که شرکت ما اجناس خود را درست بفروشد یک موضوع کاملا جداست و به یک نفر هم مربوط نمی‌شود.

جذاب نوشتن مطلب چیزی است که من به شما یاد می‌دهم. این که مطلب شما درست در موتورهای جستجو دیده شود نیز موضوعی است که در درس‌های دوره سئو به آن می‌پردازیم. بگذارید یک داستان تاریخی جذاب برای شما بگویم تا فرق تولید محتوا با بازاریابی آن را به خوبی دریابید.

 از اینجا بخوانید : مخاطب در اینترنت چرا مهم است

ماجرای ورنر فون براون و هیتلر

آلمان نازی در اواخر جنگ دوم جهانی، به فنآوری ویرانگر موشک‌های زمین به زمین میان برد دست یافت. به راحتی می‌توانست یک موشک ۱۴ متری را از سواحل بلژیک در قلب لندن فرود آورد و موجبات حیرت و خرابی بسیار در انگلستان شد. این موشک‌ها اسم مخوف V1 و V2 را داشتند.

پدافند هوایی انگلستان هم به واسطه سرعت این موشک‌ها نمی‌توانست آنها را شکار کند. اما ورق کلی جنگ در این زمان برگشته بود آلمان به سرعت داشت زیر بار بمباران‌های گسترده متفقین کمر خم می‌کرد و شکست از پی شکست می‌خورد. کار بجایی رسید که ارتش سرخ شوروی به نزدیکی کارخانه موشک سازی آلمان رسید. از این رو مهندسان برجسته و مدیر پروژه را به جایی در نزدیکی مرز سوئیس انتقال دادند و کارخانه به دست روس‌ها افتاد.

مغز متفکر و مهندس اصلی پروژه V1 وV2 کسی بود به اسم ورنر فون براون. مهندسانی مانند فون براون را پیشوا آدولف هیتلر، مانند نور چشم خود گرامی می‌داشت و هر چه می‌خواستند برای آنها فراهم می‌کرد. سرانجام با شکست کامل آلمان نازی فون براون خود را تسلیم آمریکایی‌ها کرد.

فون براون جوان در میان افسران وظیفه شناس آلمان نازی

بازاریابی محتوا

آمریکایی‌ها فون براون را به صنایع موشکی خود انتقال دادن. اما از آنجا که فون براون با آلمان نازی همکاری‌های بسیار کرده بود، آمریکایی‌ها به او کار خاصی نمی‌داند. ایام به ناکامی فون بروان گذشت و جنگ سرد بالا گرفت. روس‌ها هم یک نابغه موشکی داشتند به اسم سرگئی کارالیوف و در خاموشی فون براون، او توانست اولین انسان را به فضا بفرستد. آمریکایی‌ها که دیدند از روس‌ها خیلی عقب افتاده‌اند، این مهم جلوی در و همسایه خوبیت ندارد. دست به دامن فون براون شدند او را به ریاست بخش موشک سازی ناسا گماردند. البته از موشک‌های فون براون کماکان استفاده نظامی هم می‌شد. فون بروان این بار برای آمریکایی‌ها نیز گل کاشت و با ساخت عظیم ترین موشکی که تا به حال آدم ها ساخته‌اند، اولین انسان را به ماه فرستاد. فون بروان یک سخن جالب داشت، می‌گفت: “وظیفه او ساختن موشکی است که خوب کار کند اما هدف گیری این موشک با کس دیگری است”. بله یک با هیتلر آن را رو به لندن نشانه می‌رود و یک بار دیگر هم رئیس جمهور آمریکا، کندی، آن را رو به ماه نشانه می‌رود.

فون بروان در دفتر کارش، پشت او موشک‌های قد و نیم قد ساخته او را می‎بینید

بازاریابی محتوا

با فون براون و کارهایش در مقاله ویکی پدیا بیشتر آشنا شوید.

ماجرای فون براون و تولید محتوا هم به شدت شبیه هم است. در هدف گیری محتوا کسان و عوامل بسیاری دخیل‌اند. استراتژی‌هایی که برای یک شرکت در بیزینس پلن‌ها نوشته می‌شود در حکم سند‌های بالا دستی برای تولید محتوا ست، راستی دقت داشتید گفتم کسان زیادی برای هدف گیری محتوا فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند. این نکته مهمی است.

بازاریابی محتوا آیا یک شغل است

بازاریابی محتوا یک شعل نیست بلکه چند شغل است. بله مسئولیت شبکه‌های اجتماعی، سردبیر سایت، مدیر محصول و مدیر فروش، و همین طور کسانی که وظیفه تجزیه و تحلیل رشد سایت و فروش آن و پیاده سازی تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ را بر عهده دارند؛ همه و همه بازاریابانی هستند که پایه کار آن‌ها، محتوایی است که تولید کننده محتوا آن‌ها را تولید کرده است. اما چرا تولید کننده محتوا به کارهای بازاریابی محتوا ، خود نمی‌رسد. جواب ساده است به خاطر آن که وقت ندارد.

بله کارهایی که از آن یاد کردیم همگی زیر مجموعه بازاریابی محتوا است و باید یک تیم بازاریابی محتوا به آن بپردازد. اگر یک مربی و یا صاحب باشگاه، فوتبالیستی مانند مسی را استخدام کند و از او بخواهد به جای ۱۱ نفر بازی کرده و همین طور بجای مربی به راهبری تیم هم بپردازد، بیچاره مسی یا دیوانه می‌شود یا یک دنیا پول هم به او بدهند، ول می‌کند و می‌رود به همان بارسلونای خودش می‌رسد.

این که دقیقا بازاریابی محتوا باید میان چند نفر تقسیم شود و هر یک چه وظیفه‌ای دارند، جای بحث است. اما شما بسته به نوع کسب و کارتان به ۳ تا ۱۰ نفر برای جلو بردن یک برنامه و استراژی بازاریابی محتوایی نیاز دارید.

همان طور که گفتم ارتباط میان بخش‌های مدیریت، تحقیق و توسعه، ارتباط با مشتریان و بازرگانی نیز برای معماری نقشه بازاریابی محتوا بسیار مهم است. جلسات ماهیانه یا حتی هفتگی (به خصوص در مواقع حساس مانند کمپین‌ها) در این تیم ها بسیار مهم است. همین طور آنالیز‌های دقیق اطلاعات و آماری، که در پیشبرد این اهداف بازاریابی محتوا بسیار مهم‌اند و از بخش‌های بازرگانی ، CRM یا ارتباط با مشتریان و البته از تحلیل‌های رفتار کاربر با ابزارهای آنالیتیکس به دست می‌آید.

من در این مجموعه درس‌ها سعی می‌کنم در سه دوره جداگانه یعنی تولید محتوا، سئو، مارکتینگ به سه توانایی مهم در بازاریابی محتوا بپردازم این کار سبب می‌شود شما عضوی ارزشمند و بسیار توانمند در تیم بازاریابی محتوا بدل شوید.

تمرین

به نظر شما اطلاعات بازرگانی در بازاریابی محتوا چقدر مؤثر است؟ به این سوال در کامنت ها این مقاله پاسخ دهید.

نوین مارکتینگ در مجله خود با موضوع بازاریابی محتوا مقالاتی را منتشر کرده است اگر دوست داشتید آن ها را هم بخوانید

آیا وقت آن است که در بازاریابی محتوا شفاف عمل کنیم؟

۱۰ دستورالعمل بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸

درس دوم : مخاطب کیست و چرا مهم است

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید