درس ۴: دانایی و توانایی زبان در تولید محتوا

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۲۳ دی ۱۳۹۷
بازدید ها : 425 بار
برچسب ها :

سلام همراهان عزیز، شما اکنون وارد درس چهارم دوره مقدماتی تولید محتوا شده‌اید. این درس عملا اولین درسی است که ما در آن به فرایند عملیاتی تولید محتوا می‌پردازیم زیرا در آن پایه‌ای‎ترین موضوع تولید محتوا یعنی انتخاب زبان مناسب را بررسی می‌کنیم. در این درس برآنم به این موضوع بپردازم که برای تولید محتوا نیاز است چه دانش و چه توانایی داشته باشید. چه چیزی را باید بدانید و چه کاری را باید بتوانید انجام دهید. این اولین قدم است تا به یک تولید کننده محتوا تبدیل شوید. هر کس که می‌خواهد به کاری بپردازد باید بتواند و بداند که چه چیزی را بنویسد و چگونه بنویسد.

بله این درس و درس‌هایی در دوره میانی به توانایی‌های نویسنده متنی می‌پردازد، که به دنبال تبدیل شدن به تولید کننده محتوا است. بگذارید اول، جلسات این درس را باهم مرور کنیم.

  • جلسه نخست: دانش تولید محتوا
  • جلسه دوم : شناخت زبان و قواعد اولیه
  • جلسه سوم : زبان معیار و رقیبانش

 از اینجا بخوانید : ۱۵ راه برای افزایش نرخ تبدیل

همان طور که می‌بینید ما می‌خواهیم در این درس، درباره زبان صحبت کنیم. دانش زبانی شاید اصلی‌ترین موضوعی بود که سبب شد من برای نوشتن این دوره دروس در تیم نوین مارکتینگ انتخاب شوم. برای این که شما بتوانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید باید با او صحبت کنید خود را معرفی کنید و او را به صحبت وادارید. در باره ویژگی ها مخاطب حتما جلسه ۱  از درس ۲ با عنوان مخاطب کیست را بخوانید.

بگذارید درباره زبان داستانی بگویم، خیلی وقت است که دست به این کار نزده‌ام دلم تنگ شده!

داستان برج بابل

زمانی را فرض کنید که تمام آدم‌های دنیا به یک زبان حرف می‌زدند همه می‌توانستند خواسته‌های خود را بدون هیچ گونه مشکلی با یک دیگر مطرح کنند این افراد با یک دیگر جنگی نداشتند و به دردهم می‌خوردند، از این رو دست به کار ساختن برجی عظیم شدند و این برج آنچنان بلند شدند که سر به آسمان می‌سایید. این افراد انگار در اطراف شهر بصره امروزی در جایی به اسم بابل حضور داشته‌اند هم چیز خوب و خوش و خرم بود. یکی ملات می‌آورد آن دیگری آجر. بنا سر عمله‌ها داد نمی‌زند کسی زبان و گویش و کلمات دیگری را مسخره نمی‌کرد و این که چرا زبان مشترک سبب شده بود که کار معماری برج سازی این گونه رونق یابد خود مسئله‌ای است که هنوز برای خود من روشن نشده است.

القصه برج بابل آنچنان شکوهمند و عظیم ساخته شد که خداوند متعالی چشم باز کرد دید مردم تا یک قدمی سراپرده آسمانیش رسیده‌اند و الان است که بجای خداوند به ایشان بگویند همسایه. البته خداوند در آن زمان چندان بخشنده و رحمن و رحیم نبود، از این رو برج مذکور را در بلایی آسمانی خراب کرد و بعد از فروپاشی این برج زیبا، مردم دیگر زبان یک دیگر را نفهمیدند و از این رو بجای ساختمان سازی مشغول امر بهتری شدند که آن جنگ بود. بله شمشیرها از غلاف درآمد و به کاری مشغول شدیم که تا به امروز با وسایل دیگری هنوز ادامه دارد.

نمایی از برج بابل

زبان

جناب مولوی شاعر پر آوازه فارسی زبان معتقد است:

پس زبان محرمی خود دیگرست/همدلی از همزبانی بهترست

اما کار از همین هم زبانی شروع می‌شود. راه کار شاید در ابتدای کار این باشد که ما مردم را به ضرب دگنک (چماق) به یک زبان واداریم. یعنی ۷ میلیارد آدم را به سخن گفتن به زبانی واحد وادار کنیم. این چندان امکان پذیر نیست زیرا اولین مشکل این است که چرا مردم باید فارسی صحبت کنند. درست است که فارسی شکر است، اما شکر اضافی هم نباید خورد. اصلا مرض قند می‌گیرند همه مردم دنیا از این قند فارسی.

تازه اگر همه به یک زبان حرف بزنند، همزبان نیستند در ادامه جناب مولوی می‌گوید:

 ای بسا هندو و ترک هم زبان / ای بسا دو ترک، چون بیگانگان

پس زبان محرمی خود دیگرست/همدلی از همزبانی بهترست

دقت دارید مولانا همه آن چیزی که من می‌خواهم بگویم را در دو بیت بازگو کرد. با تشکر از ایشان.

بله هم دل شدن هدف زبان است. یک دختر چینی که بسیار زیبا پیانو می‌زند زبان همدلی را با تو می‌گشاید و پسر اسپانیایی که خنده‌های شیرینی دارد و دور دنیا را می‌گردد و در اینستاگرام از تجربیاتش می‌گوید و عکس می‌گذارد، تو را با دنیایی زیبایی آشنا می‌کند، با تو هم زبان است چون راه به دل تو باز کرده.

رسیدن به کلماتی که می‌گویید می‌نویسید و یا تصویر می‌کنید کار سختی است و مهارتی‌هایی را نیازمند است، این که چگونه این کلمات را هم به دست مخاطبانت برسانی نیز مهم است و این به دانش تو از محتوا بستگی دارد. این که محتوای نازنینت را کجا قرار دهی که دیگران آن را ببینند چیزی است که در جلسه نخست این درس به آن می‌پردازم اندکی درباره خدمات سئو سایت و چگونگی محتوای شبکه های اجتماعی می‌گویم.

در درس دوم کاملا به زبان مناسب تولید محتوا در وب می‌پردازم و در درس سوم زبان معیار به شما معرفی می‌کنم.

باز هم می‌گویم این تنها مقدمه است، تنها معرفی راه کارهایی که باید آنها را تمرین کنی و بر آنها مسلط شوی باید یک درس دیگر را بگذرانی و وارد دوره میانی شوی تا کامل مباحث این درس را برای شما بشکافم درس مهمی پیش رو داریم بهتر است شروع کنیم.

برای شروع جلسه یک با عنوان :  دانش تولید محتوا را بخوانید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید