جلسه ۲ از درس ۱ محتوا چه کار می‌ کند با کسب و کار شما

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۱۲ آذر ۱۳۹۷
بازدید ها : 394 بار
برچسب ها :
محتوا چه کار می‌ کند

کار و کسب شما چیست؟ خیاطی، وارادات آهن؟ بوتیک لباس مجلسی، راننده، یا موسس یک استارتاپ با ایده‌ای بسیار نوین هستید. من می‌خواهم در این جلسه  بگیویم محتوا چه کار می‌ کند با کسب و کار شما. اصلا مهم نیست که شما چه کار می‌کنید مهم تولید محتوای شما ست. شاید بپرسید مگر راننده تاکسی چه محتوایی می‌تواند تولید کند که آن محتوا چه کار کند با کسب و کارش؟ یا یک پزشک سرکشی به بیماران بیمارستان و یا مطبش را چرا باید کنار بگذارد و محتوا تولید کند. نه قرار نیست کار و کسب‌تان را تعطیل کنید و به تولید محتوا بپردازید شما باید به دنبال وقت‌هایی باشید که می‌شود از آنها برای نوشتن صحبت کردن و نشر دادن بهره ببرید.

کسب کار شما باید معرفی شود و همین طور برای آن تبلیغ شود. اما این تنها بخش کوچکی از تولید محتوا برای تولید محتوا است. شاید سوال شما این باشد که دیگر محتوا چه کار می‌ کند. بخش دیگر آن خود شما هستید که اگر به تولید محتوا بپردازید به عنوان پزشک، مهندس، کاسب و بازرگان خود را به عنوان یک انسان خردمند در آن کسب و پیشه معرفی می‌کنید این موضوعی است که از قدیم در همه کسب و کارها جریان داشته است. من در این مقاله می‌خواهم تأثیر محتوا بر کسب و کار را با مثال برای شما شرح دهم.

 

 از اینجا بخوانید : بازاریابی محتوا و تولید محتوا چه فرقی دارد

مرشد چلویی

در اواخر دوره قاجار و پهلوی و اول و دوم در بازار تهران در راسته بازار نجارها یک چلوکبابی بود که همیشه جلوی آن صف می‌ایستادند. همه می‌گویند چلوکباب او خوب بود، اما نادره دوران در پخت چلوکباب نبود. غذا با کیفیت بود و نسبتا زیاد. پیرمردی خمیده صاحب دکان بود و در دکان می‌گشت و با ملاقه‌ روغن حیوانی روی غذای مشتریان می‌داد و همه را بابا جان صدا می‌کرد. همه او را به مرشد چلویی می‌شناختند. انسان با ایمانی بود، چندان هم اهل معروف بازی و این مسائل نبود، دکان او هم چندان بزرگ و مجلل نبود، بسیار ساده بود، مانند خودش. در بازار تهران هنوز هم که هنوزه بساط چلوکباب و چلوکبابی به راه است و خوشمزه‌ترین چلوکباب‌ها را می‌توان آنجا خورد. اما چرا دکان مرشد تا خود او زنده بود شلوغ بود و بعد از آن که ایشان فوت کردند با عنوان‌هایی مانند بهترین کاسب قرن از او یاد می‌کنند.

مرشد به غیر کباب کوبیده و برگ خورشت چیز دیگری هم داشت که من آنها را در این مقاله محتوا می‌‌خوانم. این محتوا چه کار می‌ کرد برای مرشد چلویی که او این گونه معروف و محترم بود. او خیلی خوش اخلاق بود چه با شاگرد‌هایش و چه با مشتری‌هایش بسیار متواضع بود هیچ وقت در صورت دیگران نگاه نمی‌کرد متدین هم بود، البته متدین واقعی. اما دو نوشته کوتاه مرشد را در ذهن همه جاودان کرده است.

یکی این جمله بود که بالای سرش در دکان چلوکبابی نوشته بود: ” نسیه و وجه دستی داده می‌شود (حتی به جنابعالی) به قدر قوت

محتوا چه کار می‌ کند

و دوم هم یک مصرع از یک شعر : ساعتی در خود نگر که کیستی

می‌گویند در قدیم کودکانی اغلب از خانواده‌های فقیر در مغازه‌های پادو بودند و سر ظهر که می‌شده است اوستا مغازه آنها را برای خرید نهار می‌فرستاده است و آنها هم کاسه هایی مسی را که به آنها بادیه می‌گفتند، دست می گرفتند و در صف می‌ایستادن تا غذا بخرند و برای اوستا ببرند. مرشد با همه آنها، گرم سلام و احوال پرسی می‌کرده و تکه‌ای ته‌دیگ و کباب با دست خود به دهان آنها می گذاشته، می گفته اوستای خدا نشناس این بچه ها به آنها از این غذا نمی‌دهد و آنها دلشان می‌خواهد. آنها ساعتی در صف ایستاده بودند بوی چلوکباب به آنها می‌خورده و تا به مغازه خودشان برسند هم بوی غذای مرغوب مرشد به آنها می‌خورده است.

مرشد با این کارها و آن شعرها که به دیوار دکانش زده بود، با بخشندگی‌اش، محتوایی بسیار عظیم‌تر از چلوکبابش تولید کرده است یادتان هست در جلسه پیشین درباره مردک زباله‌ای گفتم، حالا هم از مرد کوچک اندام جواهر آسایی می‌گویم که نه برای تبلیغ کار و کسبش، تأکید می‌کنم نه برای تبلیغ و ریا،  بلکه  از سر آدمیت این کارها می‌کرده و البته شهرتش را ۴۰ سال بعد از مرگش هنوز به نیکی نگه داشته است.

محتوا چه کار می‌ کنداگر شما از ته دل به تولید محتوا بپردازید خود را معرفی می کنید؛ کار کسب شما فقط راهی برای گذران زندگی‌تان نخواهد بود بلکه راهی است که با آن اندیشه خود را گسترش دهید. این که درباره چه بنویسید این خود سوالی دیگر است که البته در درس‌های بعدی به آن می‌رسیم.

راستی اگر می خواهید مرشد چلویی را بیشتر بشناسید مستندی درباره او ساخته شده است که می توانید در این لینک آن را ببینید.

پس محتوا چه کار می‌ کند با کسب و کارتان

  1. برای آن تبلیغ می‌کند
  2. برای شما تبلیغ می‌کند
  3. برای خود شما هم تبلیغ می‌کند
  4. شما را فراتر از ماجرای کسب و کارتان می‌‌برد

چه قدر می‌توانید درباره تجربیات روزانه‌تان، مهارتتان در کارها و کیفیت محصولتان و یا هر چیز دیگری که به کارتان ارتباط دارد بنویسید. لطفا به دور بر خود خوب نگاه کنید.

شما در جلسه بعد با تأثیر محتوا بر  سئو و رفتار  کاربر آشنا می شوید

تمرین

۵  موضوع بنویسید که از تجربیات شما نشأت گرفته است بنویسید

۵  موضوع برای تبلیغ کار خود بنویسید

۵ موضوع درباره خودتان بنویسید

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید