آپدیت‌ غیر رسمی گوگل

ما در نوین مارکتینگ اخبار آپدیت‌های الگوریتم گوگل را با کمترین فاصله پیگیری می‌کنیم. گاهی برای این آپدیت‌ها خود گوگل اطلاع رسانی می‌کند یعنی در وبلاگش یا در توییتر درباره آن صحبت می‌کند. اما برخی اوقات ما با آپدیت‌ غیر رسمی گوگل رو به رو هستیم. یعنی گوگل هیچ توضیحی برای تغییرات روی داده در رتبه بندی سایت‌ها ارائه نمی‌کنم اما ما با تغییرات بسیار مهمی در رتبه بندی‌های سایت‌ها رو به رو هستیم. این تغییرات عمده را ما به آپدیت‌ غیر رسمی گوگل نسبت می‌دهیم.

همان طور که گفتم تیم دپارتمان سئو نوین مارکتینگ تغییر رتبه‌های عمده‌ای را در رتبه سایت‌هایی که مشتری ما هستند مشاهده کرده است. منظور از تغییرات عمده بالا رفتن و یا پایین آمدن بیش از 20 تا 30% کلمات یک سایت است. این تغییر رتبه گاهی به این صورت است که برخی از کلمات که در نتایج جستجو در صفحه نخست به سر می‌بردند از نتایج حذف می‌شوند. البته هستند کلماتی که از پس این تغییرات از رتبه‌های بسیار نازل به صفحه نخست پرتاب می‌شوند.

این به هم‌ریختگی‌ها گاهی حاصل یک خطای محاسباتی گوگل است و گاهی خبر از تغییراتی می‌دهد که پایدار است و عملا یک روند تغییرات بعدی را با خود به همراه دارد.

در ماه پیش و ماه قبل هم ما هم معرفی الگوریتم جدید گوگل را داشتیم و هم یک آپدیت هسته الگوریتم را که هر دو این موارد را گوگل در توییتر و بلاگ خود اطلاع رسانی کرد اما این بار از گوگل هیچ صدایی در نیامده است و تنها مرجع ما سایت‌های پایش رتبه کلی سایت‌ها است. این سایت‌ها که به سایت‌های آب و هوای سئو مشهورند و جابجایی‌های عمده رتبه‌ها را در میان میلیون‌ها سایت می‌سنجند.

اما در 6 نوامبر و یا 15 آبان 98 تغییراتی که مشاهده شده است به این صورت بوده‌اند.

چه صنایعی از آپدیت‌ غیر رسمی گوگل تأثیر پذیرفته اند.

در سایت‌های ایرانی

 • برخی مجله‌های سلامت و پزشکی: 30% افت
 • برخی سایت‌های شرکتی بدون فروشگاه الکترونیک: 30% رشد

اما مشاهدات ما با آمار جالب سایت سرچ انجین ژورنال برای این آپدیت‌ غیر رسمی گوگل کامل‌تر شد.

 • سرچ انجین ژورنال 47 سایت در صنایع مختلف را رصد کرده و به این آمار درست یافته
 • سایت‌های دایرکتوری سلامتی و پزشکی: بیش از 20%  افت
 • سایت‌های بوکینگ هتل و سفر: بیش از  14 تا 25%  افت
 • دستور‌های آشپزی: بیش از 12%  افت
 • مدل کسب کار B2C:  بیش از 20% افت
 • اخبار تکنولوژی:  کمتر از 20% افت
 • مجله زیبایی با بزینس مشارکت در فروش: کمتر از  48% افت
 • مشاوره سلامتی: بدون تغییر
 • سایت دستورالعمل‌های غیر غذایی: بدون تغییر

اما این اخبار همین‌جا تمام نمی‌شود. زیرا گزارش‌های زیادی در این باره رسیده است که سایت‌های اسپم و سایت‌هایی که از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه استفاده کرده‌اند به صدر لیست گوگل رسیده‌اند.

تغییر جایگاه در این زمینه و حتی رشد سایت‌های اسپم را همیشه در تغییرات الگوریتم گوگل شاهدیم و این روند به هیچ عنوان همیشگی نیست. حتی در زمانی که الگوریتم مدیک تغییراتی داشت و به مدت بسیار زیادی سایت‌های مربوط به سلامت را تحت تأثیر قرار می‌داد باز هم بودند سایت‌هایی که از این تغییرات کمتر تأثیر پذیرفته بودن.

اما چیزی که از این کلاف سر در گم کاملا معلوم است و تمام سئو کاران با تجربه روی آن اتفاق نظر دارند این است که این اتفاقات در آینده نزدیک به یک روند ثابت بدل می‌شود و اوضاع به سرعت آرام می‌گیرد. برای همین در این وضعیت ما مانند این است که روی یخ نازک راه می‌رویم یا در برخی موارد این وضعیت را به راه رفتن در خانه تاریک تشبیه کرده‌اند.

بهترین توصیه در این زمینه این است که به این گونه تغییرات واکنش چندانی نشان ندهید و تنها اخبار را دنبال کنید تا اطلاعات بیشتری از ماهیت این تغییرات گوگل به ما برسد ما هم در نوین مارکتینگ منتظر اطلاعات بیشتر و موثق‌تر از این آپدیت‌ غیر رسمی گوگل هستیم .

منبع:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک گذاری  
اطلاع از
Related Articles

مقالات مرتبط