یک مطالعه بازاریابی ویروسی فوق العاده و چرا این یک استراتژی دهان به دهان نیست

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۹ اسفند ۱۳۹۷
بازدید ها : 448 بار

توجه باید جلب شود و سخت‌تر از قبل کار کنید و وقتی‌که هر کسب و کاری برای چشم ها و گوش‌ها در برابر پرنس‌ها و ملکه ها، کارداشیان ها و ترامپ ها رقابت می‌کند. رقبای اصلی خود را ذکر نکنید. این رقابت از آن جا سرچشمه می‌گیرد که همه اسم ها یاد شده به بازاریابی ویروسی اقدام می‌ورزند و شما هم همین هدف را دارید.

برای یک این که مشاوره خوبی در زمینه دیجیتال مارکتینگ دریاف کنید با دپارتمان مارکتینگ نوین مارکتینگ تماس بگیرید مشاوره ما رایگان است.

بنا بر حس بنیادین هر آدمی یعنی اشتیاق به توجه، ما اغلب تصمیم می‌گیریم که بهترین روش، بازاریابی ویروسی است کار توصیف ناپذیری را انجام دهیم که مردم را شوکه کند و باعث شود تا به ما نگاه کنند. افراد مشهور و مخاطبان آنها در این موضوع بهترین‌اند و شاید مدونا بهترین  فرد در ساخت بازاریابی ویروسی خود است.

اما شرکت‌ها می‌توانند و از طریق بازاریابی ویروسی جلب توجه کنند. تسلا متخصص این روش است. همانطور که Red Bull نیز اینچنین است. و مشتری ما، چیکیتا، که ادعا می‌کرد خورشید گرفتگی سال ۲۰۱۷ در واقع خورشید موزی بود.

ایده این شاهکارهای ویروسی که گاهی اوقات از آن با عنوان موج سواری خبری یاد می‌شود، این است که مصرف کننده متوجه آنها می‌شود، در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود و سپس به سرعت از طریق تقویت رسانه های تجاری / مطبوعاتی، به آگاهی گسترده تر می‌رسد.

 از اینجا بخوانید : چرا معیارهای بازاریابی، کلیدی برای دستیابی بازگشت سرمایه بازاریابی محتوا است

ماشین تبدیل آب نبات Reese و یک بازاریابی ویروسی موفق

یک مثال جدید و فوق العاده که اخیرا ظاهر شده است وقتی است که Hershey یک ماشین تبدیل آب نبات Reese را در طول هفته هالووین راه اندازی کرد، و فروشگاهی نیز در میدان Union شهر نیویورک به راه انداخت و اجازه داد مردم مقدار زیادی از آب نبات هایی که کمتر مورد علاقه شان است را با فنجانی از کرده بادام زمینی مبادله کنند!

این کمپین انحصارا خوب زمان بندی شده بود و مصرف کننده قابل ملاحظه‌ای را ایجاد نمود و باعث جلب توجه رسانه‌ها گردید. در یک عبارت کوتاه یک برد بود. اما در عبارت طولانی حاصل گردشگری است.

عمر مفید این کمپین چه میزان است؟

قطعا، فصل آب نبات هالووین یک پنجره فرصت اساسی برای Reese بود تا توجه قابل ملاحظه ای را در آن زمان با یک بازی خیلی هوشمندانه به خود جلب کند.

به هر حال، با توجه به اینکه ماشین تبدیل در یک مکان و برای دو روز قرار داشت این امر اساساً هیچ میزان از اثر تجربه مشتری را اندازه نمیگیرد.

علاوه بر این، مدت به یاد ماندن اینگونه کارها چقدر است؟ آیا ما ماه آینده این موضوع را بخاطر خواهیم آورد؟ در کریسمس چطور؟ سال بعد چه؟

درست است مثال‌هایی از بازاریابی ویروسی وجود که سودهایی را در مدت طولانی به همراه داشته اند، اما من می‌گویم که این موارد استثنایی هستند که بتوانند این قانون را ثابت کنند. عمده فعالیت های ویروسی – حتی آنهایی که در جلب توجه رسانه ها موفق بوده‌اند – عمر کوتاهی دارند. این موضوع آنها را تبدیل به یک ایده بد نمی‌کند اما آنها را تبدیل به یک استراتژی دهان به دهان نیز نمی‌کند.

یک شیرین کاری استراتژی نیست

موج سواری خبری، بازاریابی ویروسی، شیرین کاری تبلیغاتی. هدف همگی این موارد این است:

ایجاد توجه غیرمستقیم رسانه ها متناسب با تنوع رفتار و یا پیشنهادات شما.

در اینجا در Convince & Convert وقتی که ما در مورد استراتژی دهان به دهان فکر می‌کنیم ما تصور یک شیرین کاری بزرگ را نداریم. ما در یک کسب و کار اجاره‌ای نیستیم.

در عوض، به عنوان یک شرکت استراتژی، ما همیشه بر روی استراتژی های تکرار شونده که می‌تواند به طور مطمئنی عمل تبدیل را در طول زمان و پس از از بین رفتن شوک های ناشی از شیرین کاری‌های تبلیغاتی ایجاد می‌کند تمرکز کنیم.

برای ما، هدف استراتژی دهان به دهان این است:

تبدیل مشتریان به بازاریابان داوطلب روزانه با تنوع مداوم فعالیت‌هایتان در چنین روشی که مشتریان متوجه هستند و در مورد تفاوت ها بحث می‌کنند.

سه تفاوت بین بازاریابی ویروسی و استراتژی دهان به دهان

  1. گیرنده

ویروسی در مورد ایجاد مکالمه های رسانه ای است

استراتژی دهان به دهان در مورد ایجاد مکالمه مشتری است

  1. مدت اثر

ویروسی در مورد رسیدن به هدف در هفته طراحی شده است

استراتژی دهان به دهان در مورد رسیدن به یک هدف تکی، روزانه و همیشگی است

  1. عملکرد

ویروسی در مورد انجام یکبار عمل متفاوتی است که شاید هرگز دوباره انجام ندهید

استراتژی دهان به دهان در مورد انجام عمل متفاوتی در هر زمانی است که شما هر روز انجام می‌دهید

 

دو روز در مقابل ۳۰ سال: تفاوت را در اثرگذاری تصور کنید

ماشین تبدیل آب نبات Reese یک ایده جالب است که به خوبی اجرا شده بود و اثر مطلوبی در موضوع ایجاد پوشش رسانه ای داشت.

برعکس، از جنبه استراتژی دهان به دهان، ما به یک برند مانند DoubleTree توسط Hilton نگاهی انداختیم که به مدت ۳۰ سال کلوچه شکلات داغ را به هر مهمان هتل در هنگام تسویه حساب می‌داد.

ما این استراتژی را مطالعه کردیم و یافتیم که ۳۴% از مهمانان DoubleTree ماجرای کلوچه را برای شخص دیگری نیز در این ۳۰ سال بیان کرده‌اند. در یک یادداشت مرتبط آخرین بار شما یک تبلیغ از DoubleTree را کی دیده اید؟ آنها خیلی تبلیغ نمی‌کنند. کلوچه – استراتژی دهان به دهان – تبلیغ آنهاست و مهمانانشان بخش بازاریابی آنها محسوب می‌گردند.

مطمئنا، بازاریابی ویروسی می‌تواند در کنار استراتژی دهان به دهان باشد اما اغلب شرکت‌ها هیجان پیشین را می‌خواهند و خیلی صبور نیستند.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید