درآمد خود از یوتیوب را با ما نقد کنید!
Search
Close this search box.

۰۲۱-۲۲۳۱۹۱۶۵

دسته بندی مقالات

آیا برای سایت خود به بازدید کننده بیشتری احتیاج دارید ؟

راهنمای طراحی لوگو مرحله به مرحله

راهنمای طراحی لوگو مرحله به مرحله
فهرست مطالب

فکر می‌کنم همه ما این موضوع را قبول داریم که لوگوهای عادی بسیاری در دنیا وجود دارند، که به راحتی آن‌ها را فراموش می‌کنیم و در مقابل هم لوگوهای بسیار خوبی وجود دارند که طراحی لوگو آنها آنچنان است که در خاطر ما نقش می‌بندد، حتی زمانی که نام برند زیر لوگو نباشد. این مقاله بخشی از فرایند طراحی سایت در نوین مارکتینگ را باز گو می‌کند. البته در بسیاری موارد مشتریان ما آنچنان معتبر و با سابقه هستند که لوگو‌های بسیار خوبی دارند و به راحتی لوگو خود را در سایت‌ها قرار می‌دهند.

اما چه چیزی در طراحی لوگو باعث می‌شود تا شما همیشه آن را به یاد داشته باشید؟ چه چیزی در طراحی وجود دارد که باعث می‌شود تا حس خاصی در شما زنده شود و همیشه آن را بشناسید؟

اگر شما در مرحله ایجاد لوگو برای کمپانی خود هستید، در موقعیت خاصی قرار دارید تا تاثیر قدرتمندی را بر روی طرز تفکر مشتری از برند خود بگذارید.

هر کاری که انجام می‌دهید و هر حرفی که می‌گویید، به عنوان بخشی از کسب و کار جدید شما نمایش داده می‌شود و به مخاطبین شما اطلاعات بیشتری را درباره هویت کمپانی شما بیان می‌کند. این موضوع بسیار مهم است که از ابتدا اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی منسجم و واضح در مورد پیام شرکت خود  به مخاطب می‌رسانید.

در حالی که طراحی لوگو ممکن است آسان به نظر برسد، طراحی یک لوگو عالی همیشه آسان نیست. این کار شامل انجام تحقیقات بسیار در بازار، دانش عمیق در مورد شخصیت‌های خریداران و تفکر عمیق و اشراف به اصول طراحی لوگو است. غالباً طراحان قبل از رسیدن به «طرح عالی»، طراحی‌های بسیاری را انجام می‌دهند.

نقطه آغاز طراحی لوگو از کجاست؟ ما ۹ مرحله کلیدی را  همراه با چند نکته و راهنمایی بیان کرده‌ایم، شما باید یک لوگو طراحی کنید که نه تنها خودتان آن را دوست داشته باشید، بلکه مخاطبین شما نیز آن را دوست داشته باشند.

  1. با داستان خود شروع کنید
  2. ایده‌پردازی کلماتی که برند شما را توصیف می‌کنند
  3. طراحی‌های اولیه را بر اساس آن کلمات انجام دهید
  4. طراحی‌های برتر خود را با شخصیت خریداران خود مقایسه کنید
  5. طرح‌های اولیه خود را بهبود ببخشید
  6. طرح‌بندی لوگوی خود را روی یک بستر طراحی رایگان توسعه دهید
  7. گزینه‌های رنگی متنوع را انتخاب کنید
  8. یک فونت مناسب را انتخاب کنید
  9. از مقیاس‌پذیری اطمینان حاصل کنید

 از اینجا بخوانید : ۵ ابزار اسکن ویروس و بدافزار وب سایت که باید بررسی کنید

طراح لوگو کاری، شرکتی یا شخصی

۱. با داستان خود شروع کنید

کمپانی‌ها به وجود آمده‌اند تا ثروت ایجاد کنند_ این جمله زیاد شاعرانه نیست، اما جمله‌ای است که باید کار خود را با آن شروع کنید. برای ایجاد یک تجارت سودآور، شما باید بتوانید خودتان را نیز به خوبی محصولاتتان ارائه کنید. امروزه بازاریابان باور دارند که خریداران با داستان‌ها بیشتر از واقعیت‌های پایه، ارتباط برقرار می‌کنند. این جمله برای شما چه معنی دارد؟ باید در لوگوی شما یک داستان وجود داشته باشد.

قبل از اینکه حتی به این موضوع فکر کنید که لوگو شما چه شکلی باشد، مدت زمانی را به این موضوع اختصاص دهید که داستان پشت لوگو کمپانی شما چیست. زمانی که به کوکاکولا نگاه می‌کنیم، ما یک نوشیدنی کربن‌دار قهوه‌ای نمی‌بینیم، ما خرس‌های قطبی و حروف سفید و ضخیم را می‌بینیم.

از فعالیتی که شرکت شما انجام می‌دهد خارج شوید و دلیل این کار را بیان کنید. این «چرا» ریشه داستان شما است و باید در رنگ، شکل و نوع لوگو شما پدیدار شود. اگر لوگو شما قرار بود که عنوان یک فیلم باشد، چه شکلی خواهد بود؟

۲. ایده‌پردازی کلماتی که برند شما را توصیف می‌کنند

اکنون که داستان خود را آماده کرده‌اید، وقت آن رسیده که تمرکز خود را از داستان به ویژگی دیگر لوگو برسانید.  تزورس Thesaurus را باز کنید و اصطلاحی را وارد کنید که به بهترین شکل محصول شما را در نوار جستجو توصیف کند.

طراحی لوگو - ایده‌پردازی کلماتی که برند شما را توصیف می‌کنند

 

 

 

به عنوان مثال ، اگر در صنعت پوشاک هستید، می‌توانید کلمه ساده‌ای مثل «لباس» را وارد کنید. شما از کلمات مترادفی که ظاهر می‌شوند، شگفت زده خواهید شد. شما حتی می‌توانید برای شروع جستجوهای جدید روی این نتایج کلیک کرده و بیشتر با کلمات کلیدی که به بهترین شکل برند شما را توصیف می‌کند، آشنا شوید. البته پر واضح است که این امکان در فارسی کاربرد ندارد. جایگزین این وبسایت بسیار زیبا فرهنگ طیفی یا مترادف و متضاد است که به صورت چاپی باید تهیه کنید. البته فرهنگ مترادف و متضاد را در سایت واژه یاب نیز می‌توانید ببینید. مهم دیدن چندین مترادف و هم طیف کلمه اصلی است. یک کار دیگر هم استفاده از ترزیوس از که در بالا معرفی شود و ترجمه کردن نتایج به دست آمده.

پنج تا ده کلمه را پیدا کنید که نه تنها آنچه انجام می‌دهید را توصیف می‌کند، بلکه دلیل آن را از مرحله قبل نیز بیان می‌کند. هر یک از این کلمات می‌توانند مانند قطعات یک پازل باشند و به شما در پالایش یک مفهوم کمک می‌کنند.

۳. ایده ها را بر اساس این کلمات ترسیم کنید

با داشتن دلیل و چند کلمه کلیدی مناسب، یک مداد و کاغذ برداشته و شروع به ترسیم ایده‌هایی کنید که به ذهن شما می‌رسد. اجازه دهید هر مفهوم جدید به تنهایی تکامل یابد. اگر چند مورد اول صحیح نیست، ناامید نشوید – با استفاده از طرح‌های قبلی برای تأثیرگذاری بر نتایج جدید، به اصلاح خود ادامه دهید. شما ممکن است این طرح‌ها را بر روی شکل، نام برند یا هر دو متمرکز کنید.

همان‌طور که در حال ترسیم مفاهیم برای طراحی لوگو خود هستید، این نکات را در خاطر داشته باشید:

طراحی لوگو - ایده ها را بر اساس این کلمات ترسیم کنید

ترسیم خود را ساده نگه دارید. اگر بتوانید در هفت ثانیه یا کمتر، جزئیات نمادین را ترسیم کنید، خوب پیش می‌روید. شما باید کاملاً از هرگونه اثر هنری تکراری یا نمادهای عمومی دوری کنید نماد‌هایی مانند جهان، ستاره، یا نمادهای مشابهی که مردم به راحتی از جاهای دیگر تشخیص می‌دهند. هرچه در این مرحله خلاق‌تر باشید، لوگو نهایی شما بهتر خواهد بود. لوگو شما همان چیزی است که مصرف‌کنندگان شما بیش از همه به خاطر خواهند آورد. در این اثر هنری صادق باشید. رنگ‌ها می‌توانند بهترین دوست شما یا بدترین دشمن شما باشند. باید رنگ را با لوگو خود همسان کنید، اما مواظب باشید که کدام رنگ‌ها را استفاده کنید. به روندهای رنگی کنونی که امروزه در بازار هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند، توجه کنید. به عنوان یک قاعده کلی، بیش از سه رنگ را انتخاب نکنید. یک رنگ یا گروهی از رنگ ها را انتخاب کنید که باعث شود شما در بین رقبایتان برجسته دیده شوید. اما لطفاً از کل رنگ‌های رنگین کمان استفاده نکنید!

۴. طرح‌های برتر خود را با شخصیت خریدار خود تست کنید

پس از اینکه چندین طرح مختلف را روی کاغذ کشیدید، یک قدم به عقب برگشته و سه مفهوم برتر را انتخاب کنید. در مورد این انتخاب خیلی سخت گیر نباشید. طرح‌هایی را انتخاب کنید ترجیح می‌دهید آن را به دیگران نشان دهید.

این طرح‌ها را با دوستان، اعضای خانواده و همکاران مورد اعتماد خود به اشتراک بگذارید. در صورت امکان، این طرح‌ها را به شخصی که به بهترین وجه متناسب با شخصیت خریدار شماست یا مشخصات مشتری ایده‌آل شماست، نشان دهید. این کار به شما ایده آل ترین اثر را نشان می‌دهد. این طرح می‌تواند نشان دهد که مشتریان هدف شما، نه فقط افراد نزدیک به شما، چه برداشتی از لوگو شما خواهند داشت.

برای بازخورد صادقانه آماده باشید و انتقادات را به شکل شخصی برداشت نکنید. این انتقادات فقط لوگوی نهایی شما را بهتر می‌کند. از بازخورد آن‌ها را برای خلق یک مفهوم نهایی استفاده کرده و به یک طرح برسید.

۵. طرح انتخاب شده خود را بهبود ببخشید

تبریک می‌گویم، شما به خوبی در مسیر رسیدن  طراحی لوگو عالی قرار دارید! پس از مشخص کردن بهترین طرح خود، زمان آن است که آن را تصحیح کنید و داستانی را که در مرحله ۱ با آن شروع کرده‌اید.

طراحی لوگو - طرح انتخاب شده خود را بهبود ببخشید

برای شروع به اصلاح لوگو خود، به اصطلاحاتی که در ابتدا با استفاده از سایت تزورس در مرحله ۲ مشخص کردید، نگاه کنید. اکنون طرح انتخاب شده خود را بررسی کرده و از خود بپرسید: این طرح هنوز کدام خصوصیات را نشان نمی‌دهد؟ برای توسعه بیشتر طرح خود از آن‌ها استفاده کنید و خصوصیاتی که در طرح‌های قبلی از آن‌ها الهام گرفته‌اید را انتخاب کرده و دوباره به طرح فعلی خود اضافه کنید.

۶. طرح لوگو خود را بر روی یک بستر طراحی رایگان توسعه دهید

اکنون زمان آن رسیده است که فنی شوید و طرح مدادی خود را به یک قالب دیجیتال قابل استفاده تبدیل کنید. برای زندگی بخشیدن به این طرح، شما می‌توانید از پلتفرم‌های رایگان بسیاری استفاده کنید تا بتوانید طرح خود را با فرمت دیجیتال بازآفرینی کنید. در ادامه به چند راه‌حل رایگان اشاره شده است:

Logo Crisp

GraphicSprings

پلتفرم‌های ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کنند تا لوگوی طراحی شده با مداد را به قالب دیجیتال انتقال دهید، اما زندگی بخشیدن به ایده برای مخاطبین تجاری شما احتیاج به کمی جهت‌گیری فنی دارد. یکی از مهم‌ترین موارد که باید به آن توجه کنید، چیدمان است. اطمینان حاصل کنید که تمام متن‌ها و اشکال به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و لوگو نیز با محیط اطراف خود تراز شده است.

لوگوی شما لازم نیست که حتماً قرینه باشد، اما باید در زمینه‌های مختلف تراز شود. احتمال این وجود دارد که لوگو شما در مقابل مرز‌های مختلف عمودی و افقی قرار بگیرد و حتی باید با محیط اطراف خود ظاهر شود و مهم نیست که لوگو خود را چگونه تغییر می‌دهید و در کجا انتشار می‌دهید.

۷. گزینه‌های رنگی متنوع را انتخاب کنید

رنگ لوگو شما ممکن است در برابر رنگ بومی که آن را طراحی کرده‌اید عالی به نظر برسد، اما در نهایت طراحی لوگو شما روی پس‌زمینه‌هایی قرار می‌گیرد که اصلاً با آن رنگ‌ها کار خود را شروع نکرده‌اید.

بیایید مثال کوکاکولا را از مرحله اول بررسی کنیم. همان‌طور که شما در ادامه می‌بینید، لوگو کمپانی می‌تواند بر روی هر قوطی با رنگ متفاوت موثر عمل کند.

همیشه اطمینان حاصل کنید که تنوع رنگ لوگو برای پس‌زمینه‌های تیره و روشن مناسب است. این ممکن است بدان معنی باشد که فقط لازم است تا رنگ فونت خود را تغییر دهید. یا در بعضی مواقع ممکن است لازم باشد تا کل رنگ لوگو خود را تغییر دهید.

طراحی لوگو - گزینه‌های رنگی متنوع را انتخاب کنید

یکی از هر گزینه‌ها را طراحی کنید تا مطمئن شوید که برای سفارش محصولات تبلیغاتی که نشانگر لوگو شما هستند، آماده‌اید. پیراهن، برچسب، دفترچه یادداشت و لیوان قهوه فقط موارد معدودی از انتخاب‌های بسیار شما  است که می‌توانید تنوع رنگی مختلف لوگو خود را بر روی آن‌ها بیازمایید.

۸. یک فونت انتخاب کنید

حالا زمان آن فرا رسیده است که تصویر را با متن ادغام کنید. اگر طرح انتخابی شما در اصل یک تصویر یا نماد است تا اینکه یک نوشته باشد، به این موضوع فکر کنید که نام کمپانی خود را نیز بنویسید. این موضوع را نیز در نظر بگیرید که این متن قرار است است نام کمپانی شما را به تنهایی و بدون نماد نیز نشان دهد.

باور داشته باشید یا نه، فونت اطلاعات زیادی را در مورد کسب و کار شما بیان می‌کند. شما می‌توانید فونتی را انتخاب کنید که تزیینی باشد یا تزئینی نباشد که به عنوان فونت کلاسیک یا مدرن نیز شناخته می‌شود. از فونت‌های عمومی که در هر برنامه ورود وجود دارد خودداری کنید. برخی از نمونه‌های فونت‌های عمومی عبارتند از:  نازنین، لوتوس، یکان بدر، و ایران سَنس این فونت‌ها علیه شما و کمپانی شما کار می‌کنند و باعث می‌شوند که طرح شما ماندگار نشود.

۹. از مقیاس‌پذیری اطمینان حاصل کنید

لوگوها به این منظور طراحی می‌شوند تا کمپانی‌ شما را در چندین پلتفرم به نمایش بگذارد. در حالت چاپی، در وب‌سایت شما، در هر یک از صفحات بیزنسی شما در شبکه‌های اجتماعی و در سراسر اینترنت بعد از رشد کسب و کار شما. شما قطعاً لوگویی می‌خواهید که بتوانید هم در اندازه خیلی بزرگ برای یک بیلبورد و یا  به اندازه یک آرم کوچک روی خودکار دیده شود.

تمام قسمت‌های لوگو شما بدون توجه به اندازه و سایز لوگو باید اندازه منطقی داشته باشند.

ما می‌دانیم که این موضوع می‌تواند بیش از حد تاثیرگذار به نظر برسد، اما عجله نکنید و به خودتان سخت نگیرید. بهتر است تا روند را مرحله به مرحله دنبال کنید و طرح را کامل کنید و با یک برند بی‌نظیر کار خود را به پایان برسانید تا اینکه بخواهید چند ماه بعد به دلیل اشتباه در طراحی یا تغییر در قالب، کلا طراحی لوگو خود را تغییر بدهید.

زمانی که لوگو خود را به پایان رساندید، چگونه می‌توانید مشخص کنید که برنده داستان شده‌اید؟ به سادگی: از برنامه Logo Grader ما استفاده کنید تا پایداری و موثر بودن لوگوی شما را بررسی کند و به آن امتیاز دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مقالات مرتبط
Related Articles
EWWW-Image-Optimizer
|
در بین فایل هایی که در یک سایت استفاده می شود تصاویر بیشترین حجم را دارند و...
SSL چیست؛ با SSL مانع نفور هکرها شوید
|
اولین اقدام ضروری  بعد از طراحی سایت فعالسازی SSL است. SSL و گواهینامه‌های دیجیتال یک عنصر اساسی...
بهینه سازی نرخ تبدیل لندینگ پیج -
|
بسیاری از شرکت‌ها برای خدمات جدید خود یا برای کمپین‌های تبلیغاتی خود برای طراحی صفحه لندینگ جدید...
منظور از ساب دامین و ساب فولدر چیست و آنها چگونه بر سئو تاثیر می‌گذارند؟
|
در صورتی که تصمیم به راه‌اندازی سایت داشته باشید و آن از بخش‌های مختلفی تشکیل شده باشد،...
Search