جلسه ۴ از درس ۱: تفاوت‌های نویسنده و تولید کننده محتوا

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۱۵ آذر ۱۳۹۷
بازدید ها : 439 بار
برچسب ها :
تولید کننده محتوا

سلام شما به جلسه ۴ از درس ۱ دوره مقدماتی تولید محتوا رسیده‌اید. در این جلسه شما با شغل تولید کننده محتوا بیشتر آشنا می‌شوید و درباره فرق و شباهت آن با نویسندگی به عنوان یک شغل مستقل مطالبی می‌خوانید.

سوالاتی که در این درس سعی می‌کنم به آنها پاسخ دهم از این قرارند:

نویسنده کیست؟

تولید کننده محتوا کیست؟

کار این دو با یکدیگر چه شباهت‌هایی دارد؟

کار نویسنده و تولید کننده محتوا چه تفاوت‌هایی دارد؟

نویسنده کیست؟

نویسنده کسی است که بر اساس قواعدی خاص که در هر زبان مشخص گردیده به نوشتن می‌پردازد. نوشته هر نویسنده افکار و اطلاعات او ست. نویسندگان بر اساس رسانه‌ای که در آن کار می‌کنند و قلم می‌زنند شناخته می‌شوند مثلا اگر رسانه آنها یک مجله ادواری در حوزه‌های غیر دانشگاهی باشد آنها را روزنامه نگار و خبرنگار می‌خوانند و اگر برای نوشتن کتابی که در انتشاراتی چاپ می‌شود، قلم به دست بگیرند آنها نویسنده یا مؤلف‌اند. حال اگر این نویسنده از زبانی غیر فارسی کتابی را به فارسی ترجمه کند او را مترجم می‌خوانند.

 از اینجا بخوانید : شناخت انواع محتوا در اینترنت

تولید کننده محتوا کیست؟

شغل تولید محتوا کار و شغلی است که چند سالی است برای نویسندگان حرفه‌ای دنیای وب به وجود آمده است. شما اگر به مهارت‌هایی که در این دوره آموزشی عرضه می‌گردد مسلط شوید یعنی بیش از ۱۰۰۰۰ ساعت روی این مهارت‌ها وقت بگذارید و آنها را اجرا و تمرین کنید می توانید به یک نویسنده دنیای وب یا تولید کننده محتوا بدل شوید.

در این حالت تولید محتوا و تولید کننده محتوا بخش و زیر مجموعه‌ای از کار نویسندگی است. راستش را بخواهید من هم یک نویسنده، خبرنگار و پژوهشگر در دنیای کاغذ بودم، بله دنیای کاغذ پیش و بیش از تمام فرق‌ها میان نویسنده و تولید کننده محتوا ، فرق در فضای کار است شما وقتی که یک تولید کننده محتوا در اینترنت باشید، باید کاغذ را حتی در چرک نویس مطالب از دنیای خود حذف کنید چاپ مطالب برای دنیای دیگر است ساز و کار نشر اینجا کاملا فرق می‌کند و چه بسیار عزیزانی که از دنیای کاغذ با رزومه‌هایی بسیار عظیم آمده‌اند و در دنیای وب شکست‌هایی سنگین خورده‌اند.

حتی نویسندگانی که در حوزه های فنآوری و اطلاعات و آی تی قلم زده‌اند، بعد از وارد شدن به دنیای اینترنت با مشکلاتی فراوان رو به رو بوده‌اند. این که ساز و کار نشر مطالب در دنیای اینترنت چه هست چیزی است که در دوره پیشرفته باید به آن بپردازیم اما به یک مورد کوچک از این دریای بی‌پایان تفاوت‌ها اشاره می‌کنم.

شباهت های گوگل و دکه روزنامه فروشی اکبر آقا

یک مجله برای این که در دکه روزنامه فروشی به چشم مردم بیاید، باید تیترها و جلدی هیجان انگیز و وادارنده به خرید داشته باشد. مخاطب جلد را می‌بیند بعد مجله را بر‌می‌دارد ورقی می‌زند اگر همان جذابیت روی جلد در نوشته‌های داخل نشریه هم حفظ شده بود یعنی تیترها و عکس‌ها داخلی هم خوب بود مجله را می‌خرد در خانه  و محل کار می‌خواند و اگر خوب کیف کردند، هفته آینده‌ باز به دکه روزنامه فروشی می‌آید تا هفته نامه مورد علاقه اش را بخرد.

اما اکبر آقا صاحب دکه روزنامه فروشی محل ما به گونه‌ای دیگری بود.  او همه مشتری‌های خود را می‌شناخت و به اصطلاح آمار تک تک آنها را در آورده بود. خانم خانه دار حسن آقا قصاب محل، که پا به ماه بود سر هفته می‌آمد و خانواده صورتی، خانواده آبی، خانواده سبز و دیگر نشریات خانوادگی برای او آماده بود. خیاط خانم سر محل می‌آمد بوردا جدید را بسته بندی شده تقدیم می‌کرد. بچه‌ها می‌آمدند مجله‌های کودکان مانند کیهان بچه‌های قدیم را به بچه‌ها می‌داد و می‌خریدند. آقای معلم ادبیات مدرسه دو خیابان بالاتر تشریف می‌آوردند، مجله ادبی و صاحب آژانس املاک، نشریه صنعت ساختمان و نشریات سیاسی جدید. ممد آقا آرایشگر شمالی هم می‌آید هرچی نشریه ورزشی و سیاسی باطله بود را تقدیم می‌کرد نصف قیمت ببرد بگذارد در سلمانی محل. این تخفیف هم فقط برای این است که ممد آقا به همه مشتری های سلمانی‌اش می‌گوید دکه سر خیابان کارش حرف ندارد هر چی بخواهی بهت می‌دهد. تا اینجای کار اکبر آقا مانند موتور های جستجو عمل می کرد هر کس هر چه می‌خواست به او می داد.

واقعا وجود این چنین کاسبانی در محل نعمتی بود. ولی وای به روزی که اکبر آقا یک نشریه را می‌خواند و با او چپ می‌افتاد نشریه مذکور در لابلای تمام نشریات قرار می‌گرفت و هیچ کس از وجود این نشریه خبردار نمی‌شد. هر کس هم که آن را می‌خواست  اکبر آقا داد می‌زد  هنوز نیامده، اومد تموم شد. حالا مشتری می‌گفت: بابا جان این نشریه دو تا دکه بالاتر بود، نخریدم که از تو بخرم و اکبر آقا هم می‌گفت برای ما نیومده برو از همون از خدا بی‌خبر بگیر.

طرف باید کلی لا به لای روزنامه ها را می‌گشت تا یکی را پیدا کند تازه‌ اکبر آقا هم کلی غز بزند که آقا نیامده؛ برادر من به هم نریز.  باید خیلی سمج بودی که از آن میان نشریه مورد علاقه خود را پیدا می‌کردی و بعضی اوقات هم باید به چند خیابان آن طرف تر می رفتی و دیر به مدرسه یا خانه می‌رسیدی که آن هم خودش مکافاتی بود.

یک بار ما می‌دانستیم که اکبر آقا سلیقه سیاسی خاصی دارد. برای همین نشریه سیاسی که ما در دوران دبیرستان می‌خواندیم را می‌آورد و داخل دکه می‌گذاشت و روی آن می‌نشست. بعد آخر هفته همه را مرجوع می‌کرد و می‌گفت فروش نرفته. از سر صبح با تمام  بچه های کلاس یکی یکی رفتیم در دکه گفتیم فلان نشریه نیامده، همه جا آورده اند ها، اکبر آقا را طمع برداشت، یکی دو تا از آن نشریه را روی پیشخوان گذاشت من هم مثل یک شخصیت با وقار رفتم پول خرد دادم و خریدم . فردا صبح دید که از ما برگ خورده، دوباره نشریه‌ها را گذاشت زیرش و روی آن نشست. البته ما تا بسته شدن آن نشریه چند باری از حس طمع اکبر آقا استفاده کردیم.

اما در دنیای وب این شخصیت بد داستان وجود ندارد. زیرا شما با چند ربات به نام گوگل، فیس بوک و اینستاگرام رو به رو هستید که هیچ گونه پدر کشتگی با شما ندارند. فقط کافی است قوانین آنها را رعایت کنید تا مطلب شما در برابر دیدگان گهربار مخاطب مشتاق و طالب شما قرار بگیرد.

بله دومین و مهم ترین فرق نویسنده با تولید کننده در این است که هر آنقدر که چاپ و سیستم نشر مطالب در دنیای کاغذ مهم بود در اینجا ربات‌های هوشمند شناسایی مطالب مهم‌اند.

اگر نویسنده باید کتاب خود را به گونه‌ای می نوشت که صفحات چاپی آن مضربی از ۱۶ می شدند، اینجا باید کلمات کلید را به گونه رعایت کند که ربات‌های خزنده گوگل ارتباط معنی داری میان متن و کلمه کلید انتخاب شده پیدا کنند.

 پس شباهت اول نویسندگی تولید محتوا در اصول نوشتن، ایده پردازی آیین نگارش و ویرایش است که هر دو کاملا مانند هم‌اند. اما تفاوت اصلی در فضای کار است نویسندگان قواعدی را رعایت می‌کنند تا مخاطب خاص دنیای رسان‌ های کاغذی را راضی کند و تولید کننده محتوا قواعدی را رعایت می‌کند که علاوه بر مخاطب هدف‌اش ربات‌های هوشمند تشخیص دهنده محتوا را نیز راضی کند این ربات‌ها باید مجاب شوند که مطلب شما مناسب مخاطبی خاص است.

درباره این ربات‌های عجیب و غریب باید بگوییم پیچیده‌ترین آنها گوگل است این پیچیدگی با گستردگی حوزه عمل و تعداد عظیم مخاطبان همراه است و اگر شما سایت خود را برای گوگل بهینه سازی کنید مابقی موتور های جستجو را هم به دست می‌آورید. در شبکه های اجتماعی هم اینستاگرام قواعد خود را دارد.

در اینجا دو راه کار را می‌توانم به شما پیشنهاد دهم؛ یا دوره‌های آموزشی سئو و تولید محتوا را در سایت نوین مارکتینگ بخوانید، که به مرور در حال نوشتن و انتشار است، و تمرین کنید و تمرین کنید و تمرین کنید، تا بتوانید سایت خود را به خوبی اداره کنید. یا برای بهینه سازی سایت خود به دپارتمان بهینه‌سازی سئو سایت نوین مارکتینگ رجوع کنید  و همین طور برای تولید محتوا هم خدمات تولید محتوای نوین مارکتینگ را سفارش دهید.

پیشنهاد من این است تا دوره کلاس‌های شما تکمیل می شود، به تولید محتوا برای سایت خود اقدام نکنید. چون ممکن است مشکلاتی جبران ناپذیر برای شما و سایتتان پیش بیاید.

البته گاهی هم در دنیای اینترنت کسانی هستند که سعی می‌کننده خود را بدیل استادان نویسنده در حوزه های تخصصی بدانند که به نظر من فقط آبروی خود را می‌برند. باید توجه داشته باشید که در حوزه‌های تخصصی بزرگان قلم به دست دنیای کاغذ هنوز حرف اول و آخر را می‌زنند. البته سایت‌های تخصصی هم به شدت رقیبی سرسخت برای رسانه های تخصصی کاغذی‌اند اما در حوزه عمومی کار کاملا جداست روزنامه نگاران کمتر می‌توانند در مجلات اینترنتی موفق شوند و البته بالعکس آن هم وجود دارد.

نکته آخر

در یک روزنامه یا مجله فقط با فروش هفته و روز است که می‌توان اقبال خواننده را دریافت. چند روزنامه از دکه روزنامه فروشی برگشت می‌خورد به شما می‌گوید که چقدر مخاطبین شما را پسندیده‌اند. تازه اگر اکبر آقای صاحب دکه محل ما به پست تان نخورد.  اما در دنیا اینترنت همه چیز به شدت متریک است یعنی حتی شما می‌توانید دریابید مطلبی که دیروز منتشر کرده‌اید چه باز خوردی داشته است. پس یاد گرفتن کار با این ابزار‌های اندازه گیری رویکرد مخاطب هم به شدت مهم است.

اگر دوست دارید یکی از این ابزار ها بشناسید مقاله همه چیز درباره گوگل سرچ کنسول را بخوانید

تولید کننده محتوا عزیز یک توصیه هم برای آخر کار برای شما دارم اگر دغدغه مخاطب را نداری همین الان صفحه من را ببند. چون کسی که چیزی را می‌نویسد حال می‌خواهد بر کاغذ چاپ شود یا می‌خواهد بر صفحات اینترنت نشر یابد به هر حال باید به مخاطب فکر کند. ما در درس دوم این مجموعه در دوره مقدماتی به مخاطب می‌پردازیم و نقش آن در کار تولید کننده محتوا می‌پردازیم.

تولید کننده محتوا عزیز تا درس بعد لطفا تمرین زیر را انجام دهید

تمرین :

به غیر از تفاوت هایی که گفتم چه تفاوتی را میانی نویسنده و تولید کننده محتوا می‌توانید بیابید در کامنت های این پست این سوال را جواب دهید.

در درس بعد برای شما به تفاوت تولید کننده محتوا و بازاریابی محتوا می‌پردازیم.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید