درس ۳ جلسه ۳: انواع محتوا با مخاطب چه کار می کند

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۶ دی ۱۳۹۷
بازدید ها : 311 بار
آکادمی محتوا

سلام این درس ۳ دوره مقدماتی تولید محتوا است و شما جلسه سوم این درس را می‌خوانید. ما در درس‌های پیش دریافتیم که فضای وب دریایی بی کران است که هیچ محدودیتی برای تولید انواع محتوا ندارد و همین طور انواع محتوا نیز در آن هر روز رو به رشد است و عملا به سویی می‌رویم که محتوا قالب خود را تعیین می‌کند و حتی این محتوا در آینده نزدیک دیگر فرآورده ذهن آدم‌ها نیست و ماشین‌ها هم می‌توانند به تولید محتوا بپردازند.

ما تا حدی محتوا‌های معمول در در صفحات وب و شبکه‌های اجتماعی را شناختیم اما این محتوا‌ها بر مخاطب ما چه تأثیری می‌گذارند؟ این سوالی است که می خواهیم به آن بپردازیم. بگذارید مثالی برای آن بزنم.

 از اینجا بخوانید : دانایی و توانایی زبان در تولید محتوا

 

رژیم گرفتن آقای خوش غذا

کسانی که من را از نزدیک دیده‌اند می‌دانند اضافه وزن دارم و این چربی اضافه بدنم، برایم کمی دردسر ساز شده.  اگر جلوی آن را نگیرم، سبب می شود زودتر از حضور شما مرخص شده به دیار باقی بشتابم. این مشکل به خاطر ژنتیک هم هست اما نه فقط به خاطر ژنتیک بلکه پلو هم در آن دخیل است.

از دلایل متعدد و متنوع چاق شدن من که بگذریم، من برای حفظ سلامتی تصمیم گرفتم رژیم بگیرم و از آنجایی که از عدد موهای سرم رژیم بهم پیشنهاد شد، یکی از بهترین آنها را انتخاب کردم آن هم رژیم پروتئین بود. خوب من اندکی شکمو هستم. از شنبه هفته بعد عظم رژیم کردم و پنجشنبه به سوپر پروتئینی محل رفته کلی گوشت و مرغ و سوسیس و کلباس گرفتم البته دنبه نگرفتم چون می‌خواستم کباب‌های رژیم پر گوشتم را رژیمی درست کنم. بعد به سراغ سبزی فروشی هم رفتم و اندکی سبزیجات برای کنار غذای اصلی گرفتم. صبحانه با جوجه کباب شروع می‌شد میان وعده کباب کوبیده، نهار ژیگو در فر، عصرانه سوسیس تخم مرغ، شام هم سبک می‌زدم و به یک سیخ کباب برگ قناعت می‌کردم.

این رژیم همان طور که الان فکر می کنید چندان طول نکشید. زیرا از روز پنجم هر کبابی که درست می کردم مانند زن حامله، گلاب به‌رویتان عق می‌زدم. وزنم هم اندکی کم شد ولی با خوردن ساندویچ عظیم‌الجسته که مخلوطی از چهار نوع پنیر پر چرب بود دوباره برگشت سر جاش یه چیزی هم بیشتر شد.

دیدم این طوری نمی‌شود و معده من قبرستان یک دوجین حیوان بی‌نوای زبان بسته شده است. زدم توی کار گیاه خواری آب هویج و کرفس و سیب ترش بود که در مخلوط کن می‌‌رفت و برای تحمل آن اندکی عسل به آن اضافه می‌کردم و یک پارچ را یک نفس بالا می رفتم برای آن که سر پا بمانم آجیل هم به رژیم اضافه کرده بودم. این هم یک هفته‌ای بیش طول نکشید و احساس سبز شدن به من دست داد.

 از اینجا بخوانید : ۱۵ راه برای افزایش نرخ تبدیل

راستش را بخواهید این رژیم‌ها همه مزخرف بودند و من باید پیش دکتر تغذیه می‌رفتم. این موضوع وقتی به ذهنم رسید که عظم کردم رژیم حبوبات بگیرم که خانواده گفتند دیگر نفس کشیدن در خانه سخت می‌شود جان جدت بی خیال و با پس گردنی مرا به دکتر تغذیه هدایت کردند. البته بگذریم که دکتر تغذیه هم حریف چربی‌های شکم من نشد و فقط پانزده کیلو کم کردم. ولی لااقل این بود که ورم معده و نقرس به خاطر این رژیم‌های شاهکارم نگرفتم.

انواع محتوا

ولی از رفتن پیش دکتر تغذیه این موضوع را فهمیدم که آنها رژیمی شاید با کربوهیدرات کم، به من دادند اما باز هم مقداری نان و برنج در آن بود. آنها تنوع غذایی را برای من حفظ می‌کردند. دکتر تغذیه می‌گفت همه مواد غذایی برای بدن لازم است و آدمی زاد باید همه این مواد را در رژیمش داشته باشد. زیرا هر یک از آنها برای شما سودی ویژه دارد که باید آن را مصرف کرد.

محتوا هم مانند مواد غذایی برای مخاطبان شما است انواع محتوا هر یک به مخاطبان سودی ویژه می‌رساند.

پس به یاد داشته باشید که شما به همه انواع محتوا نیاز دارید و باید همه امکانات برای خلق آن را به وجود آورید.

 حالا هر یک از محتواهای شناخته شده بر مخاطبان چه تأثیری می‌گذارد.

تأثیر انواع محتوا بر مخاطب

با محتوای متن و گرافیک شروع می‌کنیم این واقعیتی است که هر متن اینترنتی نیاز به عکس دارد وگرنه موتورهای جستجو آن را یک مطلب کامل نمی‌دانند و در لیست جستجوهای خود قرارش نمی دهند. پس متن همراه با عکس مد نظر ماست به خصوص متن‌هایی که بیش از ۷۰۰ کلمه حجم دارند. اگر هم می‌خواهید بدانید ۷۰۰ کلمه چقدر است از ابتدا تا اینجا که دارید می خوانید ۷۴۰ کلمه متن خوانده اید.

این نوع محتوا عملا پایه تمام محتوا در اینترنت است. شما می‌توانید برای معرفی محصولات، مطالب مجله‌ای، خبر، داستان و انواع محتوایی که به درگیری عقل و احساسات مشتری می‌پردازد از این بخش استفاده کنید. اگر ۵ ساله اخیر را در فضای وب نادیده بگیرید، اینترنت رسانه‌ای شبه نوشتاری بود. اما با بالا رفتن سرعت اینترنت دیگر انواع محتوا، در آن رشد کرد تا به آنجا که الان اینترنت فضایی است کاملا چند رسانه‌ای‌. البته در انواع دیگر محتوا نیز نقش نوشتار کم رنگ نیست. به یاد داشته باشد که در بخش گرافیک، هم دو رشته کاملا تخصصی UI یعنی طراحی رابط کاربری در اپ‌ها و سایت‌ها و همین طور UX که طراحی تجربه کاربری است، کاملا رشد بخش گرافیک را بر عهده دارند این دو بخش رشته طراحی وب سایت‌ها را می‌سازند.

دوباره به نوشتار برگردیم در محتوای تصویری و صوتی هم ایجاد متنی که در حکم سناریو است موضوعی است که می‌تواند به شدت برای ما مؤثر باشد.

پس نوشتار ستون اصلی محتوای اینترنتی است

 شما با انتخاب زبانی یک دست در نوشتار مخاطب خود را با فضایی منسجم و بسیار جذاب رو به رو می‌سازید. همین‌طور اعتماد آفرین‌ترین نوع محتوا نیز محتوای نوشتاری است. این نوع محتوا فعلا در سایت ها و اپلیکیشن ها حرف اصلی را می‌زند. موتور‌های جستجو هم حساسیت بسیار بالایی به آن دارند آنچنان که اگر شما ده جمله کپی از در محتوای نوشتاری سایتتان داشته باشید، موتور‌های جستجو شما را جریمه می‌کنند. درباره این جریمه‌ها و چند و چونشان در دوره سئو سایت بیشتر برای شما صحبت می‌کنیم.

در تولید محتوای نوشتاری انتخاب زبان و موضوعاتی که می‌خواهید با آن و درباره آن بنویسید بسیار مهم است. شناخت مخاطب در اینجا هم بسیار تعیین کننده است. مهم شناخت مخاطب است مخاطب شما به چه زبانی عادت دارد و شما فکر می‌کنید با چه زبانی می‌توانید آنها را بیشتر جذب کنید.

 محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی یا محتوای تصویری از آن دسته محتواهایی است که جنبه سرگرم کنندگی بسیار بالایی دارد این واقعیتی است که کلیپ‌های شما در یوتیوب و آپارات در بیشتر اوقات تا انتها دیده می شود چون اساسا گوش کردن و دیدن از خواندن راحت تر است. محتوای تصویری در شبکه‌های اجتماعی نیز بسیار قوی عمل می‌کنند و شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام عملا بر مبنای محتوای تصویری و عکس بنا شده است.

در ویدیو شما می توانید ارتباط چشم در چشم با مخاطب برقرار کنید با او بهتر حرف بزنید و البته او را بیشتر از نوشتار سرگرم کنید. اساس محتواهای تصویری بر دو پایه است یک آموزش و دوم سرگرمی حتی اگر محتوای شما معرفی محصولی باشد باز هم باید سرگرم کنندگی آن بیش از دیگر سایر انواع محتوا باشد. به یاد داشته باشید که بیشتر مخاطبان شما به دنبال سرگرم شدن هستند و از طریق موبایل وارد دنیای وب می‌شود.

یادتان باشد مخاطب شما باید سرگرم شود تا به شما علاقه مند شود و بعد محصول شما را بپسندد و از شما خرید کند.

دیگر انواع محتوا

در محتوایی مانند گیمیفیکیشن و محتوای تعاملی مخاطب به شما از هر زمان دیگری نزدیک تر است با شما سخن می‌گوید. شما در این نوع محتوا، بیشتر از آن که مؤلف باشید، باید شنونده و مدیر باشید. یعنی به بحث ها جهت بدهید و از اطلاعاتی که از مخاطب  دریافت می‌کنید استفاده کنید. به یاد داشته باشید که وب جایی برای گفتن و شنیدن است. بگذارید مخاطب با شما صحبت کند از شنیدنش خسته نشوید. کسی که یک بار با شما سخن بگوید سرمایه‌ای است که جایگزین برای آن وجود ندارد. شبکه‌های اجتماعی را برای این امر جدی بگیرید، کامنت‌ها در این شبکه‌ها همیشه بهترین راه‌های برای ارتباط است و شما را به بهترین تعامل و به تبع آن به بهترین محتوا می‌‌رساند. دنیای وب امروز دنیای شنیدن‌هاست دنیای جذب کردن است تا فرمودن شنیدن.

شما هم با ما سخن بگویید کامنت های ما پذیرای نوشته های زیبای شما است نظر خود را به ما بگویید تا ما هم کمتر حرف بزنیم و بشنویم.

مرور  جلسه ۳

  1. محتوای نوشتاری ستون اصلی محتوا در اینترنت است
  2. شما به انواع محتوا در وب نیاز دارید و با یک نوع محتوا فقط شکست خود را تضمین می‌کنید
  3. مخاطب را با انواع محتوا تصویری سرگرم کنید
  4. مخاطبان به دنبال سرگرمی از شما خرید می‌کنند
  5. تعامل با محتوای تعاملی به وجود می‌آید
  6. وب جایی برای شنیدن و گفتن است و شنیدن از گفتن مهم تر است.

شما به پایان جلسه ۳ درس ۳ رسیده‌اید

در جلسه بعد به این موضوع می‌پردازیم که انواع محتوا چه تأثیری بر وب سایت شما می‌گذارد.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...