همه چیز در مورد رتبه الکسا

رتبه الکسا

انسان‌ها، برای مدت طولانی درگیر اعداد هستند. یکی از دلایل این مسئله این است که با کمک این اعداد می‌توان جنبه‌هایی را که برای انسان‌ها اهمیت دارد مورد مقایسه و یا مخالف قرار دهند. هنگامی که در این رابطه به سراغ بازاریابی دیجیتال و وب سایت‌ها می‌آییم، چیز متفاوتی وجود ندارد. رتبه الکسا نیز یک عدد است که می‌تواند به مدیران وب سایت‌ها در مقایسه ارزش (از لحاظ ترافیک) وب سایت‌های خود با رقبا کمک کند. اگر واقعا نمی‌دانید که دقیقا رتبه الکسا چیست؟ این مقاله را بخوانید تا در این رابطه بیشتر بدانید.

رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا یک سیستم رتبه بندی است که توسط الکسا ایجاد شده است، الکسا یک شرکت تابعه آمازون است که در ارائه اطلاعات تجاری در رابطه با ترافیکی وب که از طریق نوار ابزار‌های مختلف و برنامه‌های مرورگر وب به دست می‌آید، متخصص است.

اساسا، رتبه الکسا یک سیستم متریک است که وب سایت‌ها را بر پایه محبوبیت خود در طول 3 ماه رده بندی می‌کند. این سیستم رتبه بندی، در واقع ممیزی و فرکانس بازدید از وب سایت‌ها را محاسبه می‌کند. الگوریتم که برای این کار استفاده می‌شود بسیار ساده است. این اطلاعات بر اساس میزان ترافیک ثبت شده است که نوار ابزار الکسا به مدت سه ماه جمع آوری می‌کند.

پارامترهای مورد استفاده برای اندازه‌گیری ترافیک “بازدید و نمایش صفحات” است.

 بازدید یعنی: تعداد کاربران الکسا که از سایت در یک روز بازدید می‌کنند.

 نمایش صفحات یعنی: تعداد دفعاتی که یک صفحه یا URL مشخص توسط کاربران الکسا مشاهده می‌شود.

حتی اگر یک کاربر خاص چندین بار از یک صفحه در یک روز بازدید نماید، تنها به عنوان یک بازدید شمارش می‌شود.

رتبه نهایی توسط محاسبه میانگین هندسی بازه و نمایش صفحه، به طور میانگین در مدت 3 ماه به دست می‌آید.

رتبه الکسا

بنابراین، مکانیزم رتبه الکسا چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد رتبه با استفاده از ترکیبی از میزان بازدیدکنندگان منحصر به فرد روزانه و میانگین بازدید صفحات در وب سایت در مدت 3 ماه محاسبه می‌شود. از این رو، وب سایتی که بیشترین تعداد ترکیبی از دو معیار را دارد به رتبه اول  دست می‌یابد.

این داده‌ها از  مجموعه  25000 نفر از کاربران اینترنت که از یکی از افزونه‌های مرورگر برای گوگل کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و غیره استفاده می‌کنند، به دست آمده است. پس فقط بازدید کاربرانی حساب می‌شود که افزونه الکسا را روی مرورگر خود نصب کرده اند. سپس برای چشم پوشی از تعصبات احتمالی از الگوریتم استفاده می‌کنند و برای جبران بازدیدکنندگان که در آنها گنجانده نشده است، از پانل اندازه گیری الکسا استفاده می‌شود.

سئو یا بهینه سازی سایت

سئو فرایندی است که به کمک آن، وب‌سایت شما در نتایج موتورهای جستجو، از جمله موتور جستجوی گوگل، جایگاه و رتبه مناسبی به دست می‌آورد. ما با بهینه سازی سایت شما، کمک می‌کنیم تا در صفحه اول نتایج جستجوهای مرتبط با کسب‌وکار خود قرار گرفته و مشتریان مرتبط را جذب کنید.

اطلاعات بیشتر

چگونه می‌توانم رتبه الکسای خود را مشاهده کنم؟

این کار بسیار ساده و راحت است. به وب سایت رسمی الکسا بروید. سپس نام کامل دامنه خود را تایپ کنید و روی Find کلیک کنید.

در اینجا رتبه جهانی شما و موقعیت رتبه خاص سایت شما در کشورتان، به شما نمایش داده می‌شود. به پایین صفحه بروید و اطلاعات بیشتری را در مورد میزان جست و جو، نمایش روزانه بازدید کننده هر صفحه، زمان بازدید روزانه از سایت، اینکه کدام کلمات کلیدی بیشترین میزان ترافیک را به سایت شما می‌فرستد، کدام سایت ها بلافاصله قبل از ورود به سایت شما مورد بازدید قرار می‌گیرند، فهرست سایت‌هایی که به وب سایت شما لینک دادند در این صفحه وجود دارد.  موارد متعدد بیشتری نسبت به چیزی که بیان شد در این صفحه وجود دارد.

آیا الکسا ارزش دارد تا توجه زیادی به آن شود؟

خب، باید تأکید کنم که منظور ما این نیست که الکسا از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است، البته، شما همیشه می‌توانید از طریق رتبه های الکسا ایده بگیرید که “وب سایت شما چقدر خوب است”. شما همچنین می‌توانید عملکرد رقیب خود را از طریق یک نمودار سریع در سیستم رتبه الکسا تجزیه و تحلیل کنید و برای ارتقاء وب سایت خود از آن ایده‌های مفیدی بگیرید. با این حال، فقط به این دلیل که رتبه الکسا رقیب شما بهتر از شماست، نمی توانید نتیجه بگیرید که ترافیک بیشتری نسبت به شما دریافت می‌کند زیرا این سیستم  نقاط ضعف زیادی دارد که در ادامه بیشتر از آن می‌گوییم.

من پیشنهاد میکنم که بیشتر به سراغ گوگل آنالیتیکس بروید زیرا اهمیت بیشتری نسبت به رتبه بندی الکسا دارد.

با این حال، این امر کاملا به شما بستگی دارد. برای راحتی شما، چند نکته مثبت و چند نکته منفی در رابطه با همین موضوع را ذکر می‌کنیم، این مطالب را مطالعه کنید و برای خودتان تجزیه و تحلیل کنید.

رتبه الکسا

جنبه‌های مثبت رتبه الکسا

 • شما می توانید به راحتی سایت خود را با سایت‌های رقیب مقایسه کنید، با وارد شدن به بخش “مقایسه سایت‌ها” می‌توانید نتایج بازاریابی آنلاین خود را با رقبایتان بسنجید.
 • ایجاد پتانسیل‌های زیاد بازاریابی و کسب درآمد توسط سایت برای مدیران وبسایت‌ها برای گرفتن تبلیغ. با داشتن رتبه الکسا بهتر، افراد زیادی علاقه‌مند می‌شوند قسمتی از سایت شما را برای قرار دادن تبلیغاتشان اجاره کنند.
 • صفحات شخصی، وبلاگ‌ها و غیره نیز مانند وب سایت‌ها به طور منظم رتبه‌بندی می‌شوند. گاهی اوقات آنها حتی یک علامت متمایز (*) نیز دریافت می‌کنند.

نقاط ضعف الکسا

 • رتبه الکسا رتبه مناسبی است. اما تمام وب‌مسترها نوار ابزار الکسا را نصب نکرده‌اند. بنابراین ممکن است تعداد زیادی وب سایت وجود داشته باشد که ترافیک زیادی را دریافت کند، اما هنوز رتبه بندی نشده باشند. از این‌رو، رتبه الکسایی که شما دریافت می‌کنید ممکن است کاملا صحیح نباشد.
 • زیر دامنه‌ها به طور جداگانه رتبه بندی نمی‌شوند. ترافیک عمومی تنها برای دامنه اصلی حساب می‌شود.
 • اندازه نمونه مخاطبانی که استفاده می‌کنند بسیار کوچک است.
 • این رتبه‌بندی نادرست است و می‌تواند به راحتی تحت تاثیر قرار گیرد.

تعجب کردید؟ بخش بعدی را بخوانید تا متوجه این موضوع شوید.

رتبه بندی ترافیک الکسا چگونه تعیین می شود؟

برآورد و رتبه بندی ترافیک الکسا با استفاده از رفتار افراد در پانل داده‌های جهانی است که نمونه‌ای از همه کاربران اینترنت است.

رتبه‌های ترافیکی الکسا بر اساس داده‌های ترافیکی ارائه شده توسط کاربران در پانل داده جهانی الکسا در طی مدت 3 ماه به دست می‌آید. رتبه‌های ترافیکی روزانه به روز می‌شوند. رتبه بندی سایت بر اساس یک اندازه گیری ترکیبی از بازدید کنندگان منحصر به فرد و بازدید‌های صفحه به دست می‌آید. بازدید کنندگان منحصر به فرد توسط تعدادی از کاربران منحصر به فرد الکسا که در یک روز خاص از سایت بازدید می‌کنند، تعیین می شوند.

از نظر الکسا بازدید از یک صفحه، تعداد کل درخواست کاربران از یک URL برای یک سایت است. با این حال، درخواست‌های چندگانه برای یک URL در همان روز توسط یک کاربر به عنوان یک بازدید صفحه شمارش نمی‌شود. سایتی که دارای ترکیبی از بالاترین بازدیدکنندگان منحصر به فرد و نمایش‌های صفحه باشد به عنوان رتبه 1 تا 25000 معرفی می‌شوند. علاوه بر این، ما از نرمال کننده داده، برای جبران تعصب هایی که ممکن است در داده‌های وجود داشته باشد استفاده می‌کنیم.

رتبه الکسا

اگر سایت شما دارای معیارهای تایید شده باشد، رتبه جهانی و کشوری سایت شما نمایش داده می‌شود، و این رتبه‌های جهانی و کشوری به جای معیارهای برآورده شده از پنل داده‌های ما، بر اساس سایت‌های متریک تعیین می‌گردد.

رتبه های ترافیکی الکسا فقط برای دامنه اصلی  (به عنوان مثال domain.com) ثبت می‌گردد. در الکسا رتبه‌های جداگانه‌ای برای صفحات فرعی یک دامنه (به عنوان مثال، http://www.domain.com/subpage.html) یا ساب دامین‌ها (به عنوان مثال، subdomain.domain.com) ارائه نمی‌شود، مگر این‌که ما بتوانیم آنها را به صورت خودکار به عنوان صفحه اصلی شخصی، شناسایی کنیم. صفحات یا وبلاگ‌ها، مانند Blogger ها (blogspot.com) اگر به عنوان یک صفحه شخصی یا وبلاگ شخصی شناخته شود، رتبه بندی ترافیک مختص به خود و جدا از دامنه میزبان خود را دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رتبه بندی ترافیک الکسا، می‌توانید از سایت زیر بازدید کنید:

http://www.alexa.com/about

محدودیت‌هایی برای، آمار براساس داده‌های موجود وجود دارد. سایت‌هایی که ترافیک اندازه گیری شده نسبتا کمی دارند نمی‌توانند با الکسا رتبه‌بندی شوند. الکسا داده‌های کافی از منابع خود دریافت نمی‌کنیم تا رتبه‌های بیش از 100،000 که از لحاظ آماری معنی دار باشند را بدست آورد. با این حال، هر چه رتبه سایت به 1 نزدیک‌تر می‌شود رتبه‌ها بیشتر قابل اعتمادند.

 مثلا تفاوت ترافیک بین یک سایت با رتبه 100.0000 و یک سایت با رتبه 2،000،000 به این معناست که داده‌های آماری کمی از این دو سایت دریافت شده است. رتبه 100،000 + ممکن است به علت کمبود داده‌ها از این سایت‌ها  رخ دهد. اما باید در نظر داشته باشید با دریافت ناگهانی ترافیک رتبه یکباره تغییر نمی‌کند.

اگر ترافیک سایت من در یک روز خاص افزایش یابد، رتبه من به طور خودکار بهتر خواهد شد.

لزوما این‌گونه نیست. رتبه الکسا در قسمت جهانی روزانه به روز می شود، اما بر اساس بازدیدکنندگان وب سایت شما در طی 3 ماه گذشته سنجیده می‌شود. بنابراین، ارزش ترافیک روزانه حدود 1 از 90 کل ترافیک مورد استفاده برای رتبه بندی سایت شماست. همچنین رتبه سایت نسبت به سایت‌های دیگر تعیین می‌شود. بنابراین، تغییرات در ترافیک سایت‌های دیگر نیز بر رتبه سایت شما تأثیر می‌گذارد.

آیا اگر من به الکسا مبلغی را پرداخت کنم می توانم امتیاز بیشتری کسب کنم.

جواب منفی است.  تنها استراتژی بازاریابی الکسا می‌تواند به شما در پیدا کردن فرصت‌هایی برای کسب ترافیک بیشتر برای وب سایتتان کمک کند، که در نتیجه رتبه بهتری برای شما در پی دارد. اگر شما گواهینامه صادر شده از الکسا را در وب سایت خود نصب کنید، الکسا می‌تواند به جای تخمین رتبه شما، ترافیک سایت شما را مستقیما اندازه گیری کند. اندازه گیری مستقیم به الکسا اجازه می‌دهد رتبه سایت شما را دقیق‌تر تعیین نماید، اما دقیق‌تر لزوما به معنای رتبه بهتر نیست.

منتظر افزایش رتبه الکسا هستید؟ نکات زیر را بخوانید!

 • نوار ابزار الکسا را نصب کنید و سپس از سایت خود بازدید کنید.
 • نوشتن محتوای با ارزش و با کیفیت بالا. این یکی از موارد مهمی است که وب‌مسترها بایستی بر روی آن تمرکز کنند. پس از تولید محتوا، آن را در انجمن‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی و دیگر صفحات پر تردد وب به اشتراک بگذارید تا میزان بازدید از آن بالا رود. منطق پشت این مسئله این است که بسیاری از مردم و افراد هوشمند را به این صورت به سمت سایت خود می‌کشانید که احتمالا نوار ابزار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده‌اند و ترافیک قابل سنجش تری را برای  سایت شما فراهم می‌آورد.
 • در مورد الکسا در وبلاگ خود مقالات متعددی بنویسید. این سبب می‌گردد که در این متن‌ها بتوانید به الکسا لینک دهید و در نهایت منجر به بهبود رتبه شما خواهد شد.
 • از افرادی که می‌شناسید، درخواست نمایید تا نوار ابزار الکسا را نصب نمایند و از سایت شما بازدید نمایند.
 • سایت خود برای کلمات کلیدی مرتبط با الکسا بهینه سازی کنید.
 • ویجت الکسا را در وب سایت خود قرار دهید این مسئله احتمالا کاربران را تحریک می‌کند تا بر روی آن کلیک کنند و در نهایت به شما یک بک لینک دهند.
 • در وب سایت‌ها شبکه‌های اجتماعی فعال و پست های خود را ارسال کنید.

رتبه الکسا

جمع بندی نوین مارکتینگ در باره رتبه الکسا

همان طور که می‌بینید رتبه الکسا نسبت به دیگر ابزار های سنجش ترافیک وب مانند گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول، بسیار ابتدایی تر و در عین حال غیر قابل اعتماد تر است. از این رو برای آن که به سنجش سایت خود بپردازید بهتر است بر آمارهای گوگلی اعتماد کنید.

 همین طور در مواردی به ویژه در ایران با ارسال رباتیک ترافیک با آی‌پی های مختلف الکسا فریب خورده تا حدود رتبه 100 نیز سایتی را در رتبه الکسا بالا میآورد و این یعنی این که رتبه الکسای سایت‌ها روز به روز اعتماد ناپذیرتر می‌شود. در مشاهداتی و سنجش‌هایی  تیم سئو نوین مارکتینگ نقش ترافیک ارجاعی در بالا بردن رتبه الکسا به دقت دیده شده است.

البته درباره نقاط قوت الکسا باید گفت: به واسطه آن که می‌توان با آن اطلاعاتی را از رقبای خود به دست آورید مانند کلمات، کلیدی اصلی، میزان ترافیک و در عین حال برخی لینکهای اصلی؛ هنوز می توان رتبه الکسا را  در جایگاه یکی از ابزارهای وب‌مستاران ‌نشاند.

منبع:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک گذاری  
اطلاع از
Related Articles

مقالات مرتبط