۱۴ کار منفوری که برندها در شبکه های اجتماعی انجام می‌دهند

دسته بندی : شبکه های اجتماعی
۱۹ اسفند ۱۳۹۷
بازدید ها : 368 بار
برندها در شبکه های اجتماعی

بر اساس مطالعات انجام شده سریع‌ترین احساسی که برای برندها در شبکه های اجتماعی منتشر می‌شود خشم است. مردم عاشق تنفرند و آن‌ها با خوشحالی از برند شما متنفر خواهند شد، حتی اگر شما به آنها دلایل کافی برای این امر را بدهید.

برای اطلاع از نحوه صحیح تبلیغات برندتان در شبکه های  اجتماعی با دپارتمان شبکه های اجتماعی نوین مارکتینگ تماس حاصل فرمایید. این مشاوره رایگان را از دست ندهید.

اگر شما توئیت‌های خشم‌آلودی را به عنوان بازاریابی رایگان یا یک کابوس زنده مشاهده می‌کنید این مطلب به شما اختصاص دارد. روش‌های متعددی برای برندها در شبکه های اجتماعی وجود دارد تا در مسیر خود بلغزد و با رفتارهای تحریک کننده، آزاردهنده و توهین آمیز مواجه شود.

در این‌جا برخی از روش‌های محبوب آزاردادن دنبال‌کنندگان ارائه گردیده است.

۱۴ کاری که برندها در شبکه های اجتماعی انجام می‌دهند و مردم از آنها متنفرند.

 از اینجا بخوانید : همه چیز درباره اینستاگرام برای کسب و کار

۱.   خودمختاری بلاتکلیف

بله، برندها در شبکه‌های اجتماعی فروشنده‌اند. مخاطبین شما نمی‌خواهند در بیشتر بخش‌ها در مقابل شما بایستند. مگر اینکه شما فقط فروش را متوقف نکنید. همه چیز در مورد شما نیست.

برندها در شبکه های اجتماعی

 

زمانی که شما تقویم شبکه های اجتماعی خود را به  قوانین ۲۰/۸۰  تقسیم می‌کنید: ۸۰ درصد مفید به عنوان مثال اطلاع رسان، سرگرم کننده، الهام بخش و غیره و در مقابل ۲۰ درصد تبلیغاتی باید باشد.

یا روش دیگر تفکر کردن در مورد آن است: به یاد داشته باشید مخاطبین شما از انسان‌هایی با فکر و احساس تشکیل شده‌اند.

در درس های تولید محتوای نوین مارکتینگ درسی بسیار مهم را به شناخت مخاط اختصاص داده ایم حتما درس مخاطب کیست نوین مارکتینگ را بخوانید.

۲.   هوش مصنوعی خیلی زیاد برندها در شبکه های اجتماعی

صحبت کردن در مورد انسان و در نظر گرفتن صحبت کردن مانند یکی است. این کاری است که بسیاری از برند ها برای صرف جویی انجام نمی‌دهند.

بر طبق تحقیقات Pew شصت و شش درصد آمریکایی‌ها در مورد ربات‌های شبکه‌های اجتماعی اطلاعاتی دارند، منظورمان چت بات هایی هستند که بجای آدم واقعی به پاسخ گویی کامنت ها می‌پردازند اما ۸۰ درصد از این مردم تصور خوبی از ربات‌ها ندارند.

برندها در شبکه های اجتماعی

اگر خودکارسازی در شبکه های اجتماعی در نظر دارید، چه ربات برای چت خدمات مشتریان باشد یا خدمات  دیگر مانند جذب فالوور و لایک، فقط یک لحظه توجه کنید که چقدر می‌تواند این موضوع بد باشد.

اگر چه یک ربات دستیار رزرو واقعاً سریع‌تر و راحت‌تر از روش‌های جایگزین است، ولی ریسک نکنید که مشتریان بالقوه را با آن آزار دهید.

حتی مشکلات دیگر نیز می‌تواند اتفاق بیافتد: استفاده از یک ربات برای خودکارسازی تعاملات شبکه اجتماعی توئیت مجدد هشتگ‌های خاص، دنبال کردن مجدد کاربران هم می‌تواند دردسر ساز باشد.

به خاطر دارید زمانی را که حساب کاربری توئیتر Patriots توانست به صورت خودکار این عکس را ارسال کند؟

برندها در شبکه های اجتماعی

ارتباط انسانی با شبکه های اجتماعی را حفظ کنید.

 از اینجا بخوانید : چگونه تعامل در شبکه های اجتماعی را بالا ببریم

۳.   بدون عذرخواهی

اینکه آیا شما یک نفر یا میلیون ها نفر را ناراحت کرده‌اید، خود را کاملا جای آنها بگذارید آنها چه انتظاری از شما دارند؟

برندها در شبکه های اجتماعی

 

این عذرخواهی از Patriots به نظر می‌رسد برای افرادی که آن را تایید کرده‌اند خوب است اما آن‌ها نشانه‌هایی را به دو دلیل فراموش کرده است:

  • زبان نوشته سرزنش  بار است
  • زبان متن ها جسورانه به نظر می‌رسد

برخی از موارد اصلی معذرت‌خواهی صحیح عبارت است از:

  • مسئولیت پذیر باشید
  • از احساسات دیگران مطلع باشید
  • بهانه‌گیر نباشید
  • به بهترشدن متعهد باشید
  • سعی کنید مانند کاراکتری در محاکمه کافکا صحبت نکنید

۴.   گوش ندادن

برندها در شبکه های اجتماعی

 

شبکه‌ های اجتماعی یک کمپین بیلبوردی نیستند. وقتی که شما هر پستی را با هدف تشویق تعامل ایجاد می‌کنید در بعضی مواقع شما قصد دریافت بازخورد مثبت  کمتری دارید.

شکایت را نادیده نگیرید هر شکایت خود بازخودری بسیار شفاف به عمل شما ست.

کسانی که شکایت‌های شما را می‌شنوند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند نه تنها مشتریانتان را در خرید سرد می‌کنند بلکه راه را بر اصلاح مشکلات شما می بندند.

بهترین روش برای دریافت شکایت کمتر چیست؟ از کسی که شما از آن شکایت کرده‌اید بیاموزید.

مردم در خصوص گفتن این که چه چیزی نیازمند تغییر است خجالت نمی‌کشند. تا پایان یک استراتژی شنوایی اجتماعی می‌تواند به شما کمک کند که روحیه مشتری را در شبکه های اجتماعی بسنجید و بر اساس آن عمل کنید.

۵.   عطش خدمات مشتریان

برندها در شبکه های اجتماعی

بله، برندها در شبکه های اجتماعی نیاز به گوش دادن دارند. از طرف دیگر آن‌ها نیازمندند از روحیه تهاجمی دوری کنند. به عبارت دیگر: اگر شما یک رستوران جوجه هستید با مردم طنازی نکنید.

۶۴ درصد مشتریان مایلند یک برند وقتی که مستقیماً آنان را مخاطب قرار دادند با آن‌ها تماس بگیرد. این دو برابر استاندارد است اما اگر مردم درباره شما صحبت می‌کنند اگر شروع به پاسخ دادن کنید می‌تواند عجیب باشد.

۶.   ارسال مطلب متقابل خودکار

هیچ چیزی نمی‌گوید “من مراقب این پلتفرم یا مردمی که از آن استفاده می‌کنند نیستم” و واضح‌تر از یک مطلبی است که به شکل مشخص برای یک پتلفرم دیگر نوشته شده است.

برندها در شبکه های اجتماعی

این توئیت یک مثال کامل است از ارسال مطلب متقابل غیرموثر. کاربران توئیتر هرگز نمی‌خواهند از طریق دیدن یک تصویر در اینستاگرام کلیک کنند. (منظورم لود شدن متعدد است!) و چرا هر کسی در توئیتر می‌گوید “لینک در بیوگرافی” زمانی که شما به آسانی می‌توانید یک لینک را ارسال کنید؟ این به آن معنی است که مطلب اینستاگرام را در توئیتر هم نشر داده است.

یک مطلب جدید برای هر پلتفرم ایجاد کنید. این کار بزرگی نیست و فقط شامل تغییرات و بهبودهای کوچک در راستای توضیح، فرمت عکس و دایره لغات است. مسلماً ساده تر از این است که اصل مطالب خود را درست کنید.

۷.   کلیک گرفتن‌های  به هر روشی

بهترین روش برای تبدیل یک مشتری بالقوه به وسیله گمراه کردن آنهاست تا از موانع دور شوند. این جمله است که در تبلیغات به کار می‌رود

برندها در شبکه های اجتماعی

 

بله ما عاشق کلیک کردن هستیم. اما تفاوتی ما بین ترافیک بدون تفکر و اجباری و شخصی که برای نخستین گام خود در ایجاد یک ارتباط ارزشمند تشویق شده وجود دارد.

اگر شما ذهن مخاطبین خود را برای جلب توجه به دست گرفته اید، آنها دیر یا زود متوجه این موضوع می‌شوند. البته شاید در کسری از ثانیه متوجه شوند. شاید حتی با کلیک کردن بر روی یک لینک خودشان را (برای اینکه به این دام افتادند) و شما را (برای اینکه آنها را اسیر این دام کرده اید) عصبانی کنند.

این درست نیست که اعتماد فقط ساخته شده باشد.

۸.   ارسال طعمه تعامل

 ایجاد طعمه برای تعامل از آن کارهاست که همه چیز را رد شبکه‌ های اجتماعی خراب می‌کند یک پیشنهاد جذاب برای این که کسی کلیک، لایک یا منشن کند می تواند تمام تبلیغات شما را خراب کند

برندها در شبکه های اجتماعی

 

تقاضا برای نظر دادن، به اشتراک گذاشتن، لایک کردن، واکنش نشان دادن یا رای دادن در هر پلتفرمی انصافاً کمی خجالت‌آور است. برند شما بالاتر از این نوع رفتارهاست.

روش‌های بهتری برای تشویق به تعامل مانند اجرای یک مسابقه اینستاگرامی وجود دارد.

۹.   خونسرد عمل کردن برندها در شبکه های اجتماعی

بله، برخی برندها برنده شدن در قلب و ذهن را به صورت عجیبی مدیریت می‌کنند. و برخی برندها کاملاً در این مدیریت شکست می‌خورند.

برندها در شبکه های اجتماعی

 

به عنوان مثال جمله بیوگرافی در @BrandsSayingBAE: “خوب است وقتی که یک توئیت شرکتی مانند یک نوجوان ارسال می‌گردد. این من را مجبور می‌کند که خرید محصولات آن شرکت را بخواهم.

شرکت‌ها ممکن است مردمی در چشم قانون باشند اما اگر شما یک برند هستید داشتن یک شخصیت به سادگی یک تعهد نیست.

این اینترنت است. برخی همیشه راهی برای تقلید کردن از شما خواهند یافت.

برندها در شبکه های اجتماعی

 

از طرف دیگر مردم اگر از شما خسته شوند از شما تقلید هم خواهند کرد.

۱۰. خسته کننده شدن

دکتر Pepper Snapple خیلی جدی آنلاین عمل میکند و گروهی از افراد هستند که خودشان را دکتر Pepper Snapple می‌نامند.

برندها در شبکه های اجتماعی

در سال ۲۰۱۷ آن‌ها احساس کردند که خسته‌کننده شده‌اند و بنابراین آن‌ها حساب توئیتری به نام @OfficialRCCola را متوقف کردند. حساب چندین توئیت ویروسی را ارسال کردند و ۱۰ هزار دنبال‌کننده را در ۲ ماه با جوک‌های بی‌ادبانه جذب کردند.

برندها در شبکه های اجتماعی

ظاهراً دکتر Pepper Snapple ترجیح می‌داد که حداقل توجه را در شبکه‌های اجتماعی جلب کند. (حساب توئیتر تقریباً به طور کامل به جز برای ارسال اخبار صریح غیرفعال شد.)

این جا سوالی برای متخصصین برند وجود دارد: در چه نقطه ای عدم آزار آنها به خودی خود آزاردهنده است؟

۱۱. استفاده از ایموجی وقتی که شما نمیدانید چگونه از ایموجی‌ها استفاده کنید

#ChevyGoesEmoji به خاطر دارید؟ شاید نه. هیچ کس به جز روزنامه نگاران ضعیف خودرو که پیش از انتشار “Chevy Cruze”  اخبار همه ایموجی‌های شرکت را دریافت کرده بود، هیچ کاری نمی‌کند.

برندها در شبکه های اجتماعی

به نظر می‌رسد که ایموجی برای برندها در شبکه های اجتماعی یک امتیاز است تا یک حق. یاد بگیرید چگونه از ایموجی در استراتژی موثر شبکه اجتماعی خود استفاده کنید یا از شرمساری چشم‌پوشی کنید و اصلاً از آن‌ها استفاده نکنید.

نه تنها ایموجی‌های Chevy غیرقابل درک بود هشتگ‌های برند هم کار نشده بود. که ما را به نقطه بعدیمان ببرد.

۱۲. استفاده از هشتگ ها وقتی که نحوه استفاده از آن را نمی‌دانید

برندها در شبکه های اجتماعی

واقعاً استفاده از هشتگ بدون یک مقدار اصول اولیه کاملاً سخت است. استفاده از آن با یک روش موثر، هوشمندانه و جالب آیا خیلی سخت است؟

برای هر کمپین هشتگ برند موفقی (عبارت کمپین هشتگ برند موفق را گوگل کنید) چندین شکست مختلف وجود دارد مانند: #McDstories#susanalbumparty#loveDP

در طول چند سال گذشته بیشتر برندها اغلب با مشاهده کردن شکست دیگر برندها یاد گرفته‌اند تا از این نوع هشتگ ها که حجمی از تقلید و شرمساری را به همراه دارد استفاده نکنند.

در بیشتر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، به خصوص در توئیتر، جایی که اخبار دم دست تر هست هشتگ، برای متخصصین ضروری است.

به عنوان مثال، استفاده از هشتگ در اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ خیلی متفاوت‌تر از استفاده از آنها در لینکدین  است .

پیشنهاد می‌کنم برای درک بیشتر از این موضوع مقاله چگونه از هشتگ برای بهبود حساب کاربری اینستاگرامتان استفاده کنید را بخوانید.

۱۳. جعلی بودن

سال ۲۰۱۳ را وقتی که مفهوم دنبال‌کنندگان بازاریابی به عنوان یک حقه روانی هوشمندانه هزاره فهمیده شد را بخاطر می‌آورید؟ وقتی که کسی برای قیمت مناسب می‌توانست نمودار یا محصول شما را محبوب کند؟

مخاطبین این روزها خیلی در مورد حقیقت پشت هر خرید و پرداختی آن هوشیارند.

این بدان معناست که اگر می‌خواهید با یک فرد معروف برای تایید شریک شوید به مخاطبین خود برای نگهداری فانتزی مستقل موجود در تفکرشان کمک کرده‌اید.

برندها در شبکه های اجتماعی

اعتبار ممکن است بیشترین عنصر استفاده شده در این دهه باشد اما مفهوم آن هنوز نیازمند احترام است. زمانی که آن را از دست داده‌اید به آسانی نمی‌توانید آن را مجدد بدست آورید.

۱۴. کر بودن

برندها در شبکه های اجتماعی

آخرین نکته از لیست ما ممکن است دشوار باشد که حق با شما باشد.

طبق بر اساسا تحقیق  Edelman در سال ۲۰۱۸، دو نفر از هر سه نفر  بر اساس اعتقاد به برند مورد نظرشان از آن خرید می‌کنند. این به آن معناست که آن‌ها بر مبنای موضع برند در مسائل بحث‌برانگیز از آن برند خرید یا آن را تحریم می‌کنند. این آمار نسبت به سال ۲۰۱۷ ۱۳% افزایش یافته است.

مخاطبان در شبکه های اجتماعی برند ها را به سمت استاندارهای اخلاقی بالاتری سوق میدهند و این به ان معنی است که برند ها ناگزیر از تعامل در شبکه های اجتماعی هستند اما چرا

 طبیعاتا ریسک پذیری برندها، اجازه نمی دهد وارد فضای دو قطبی گفتگوهای امروزین شود هیچ شرمی هم در این کار وجود ندارد.

در وضعیت های دوقطبی یک راه حل عاقلانه هم وجود داردآن هم شرکت کردن در مکالمه به یک روش معنادار و یکپارچه است. این هنوز باعث انتقاد می‌گردد اما ۵۳ درصد مردم معتقدند برندها می‌توانند کار بیشتری برای حل کردن بیماری‌های اجتماعی نسبت به دولت انجام دهند و آن‌ها همچنین می‌توانند تحسین هم دریافت کنند.

برندها در شبکه های اجتماعی

همانطور که در بالا هم اشاره شد، عصبانیت بیشترین احساس ویروسی در شبکه‌های اجتماعی است. نبوغ نایک در اینجا این است که پیشگویی‌های خشونت آمیز آن بیشتر از سیاه نمایی‌های Colin Kaepernick توسط NFL است (که در مقابل بخاطر عصبانیتش به پلیس به دلیل خشونت و نژاد پرستی بود).

البته کلید اصلی غلبه بر خشم ایجاد نکردن آن است.

امیدواریم هیچ وقت برند شما در شبکه های اجتماعی منفور نشود اما اگر این اتفاق افتاد مهم ترین عملکرد شما صبر، پاسخگویی عاقلانه، حل مشکل ، عذرخواهی مؤدبانه و عدم نفرت پراکنی است. موفق باشید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

بازاریابی در اینستاگرام یا اینستاگرام مارکتینگ و نکاتی مفید درباره آن

برای آشنایی با بازاریابی در اینستاگرام، بهتر است ابتدا کمی بیشتر با این شبکه اجتماعی محبوب آشنا ...

بازاریابی سفر در اینستاگرام ، ۴ نکته را فراموش نکنید!

صنعت سفر به سرعت در حال رشد است و یکی از بزرگترین و پر رقابت‌ترین صنعت‌ها در ...

افزایش تعامل با UGC در اینستاگرام

سلام! امروز می‌خواهیم درباره افزایش تعامل توسط محتوای تولید شده توسط کاربران در برنامه اینستاگرام با شما ...

۱ اسفند ۱۳۹۸ | شبکه های اجتماعی

طراحی نمودار برای اینستاگرام مجله اکونومیست

در میان رسانه های اجتماعی، اینستاگرام بیش از همه ماهیت بصری دارد. علاوه بر تمرکز اینستاگرام بر ...