از بکلینک های غیرمرتبط و دور از موضوع گرفته تا انکرتکست‌های تقلیدی، نشانه‌های زیادی از اسپم بودن در پروفایل بکلینک شما هست که باید به آن‌ها توجه کنید. این موارد به تنهایی شاید جای نگرانی نداشته باشند، اما وقتی در ارزیابی پروفایل بکلینک خود به چندتا از آن‌ها برخورد می‌کنید باید مراقب باشید. در ویدئوی این هفته از سری ویدئوهای Whiteboard Friday، کمرون جنکیز (Kameron Jenkins) کاربردی‌ترین نکاتی که درباره ارزیابی پروفایل بکلینک می‌داند و آن‌ها را طی سال‌ها کار کردن با مشتریان خود آموخته است، با ما به اشتراک می‌گذارد.

برای مشاوره رایگان در رابطه با بهبود لینک‌های خود با دپارتمان سئو نوین مارکتینگ تماس بگیرید.

سلام دوستان. نام من کمرون جنکیز است و برای Moz کار میکنم. امروز می خواهیم درباره ارزیابی پروفایل بکلینک صحبت کنیم، این که چرا شما باید چنین کاری را انجام دهید، چه زمانی باید به انجام این کار مشغول شوید و چگونه باید آن را انجام دهید. بیایید شروع کنیم.

صحبت کردن درباره ارزیابی پروفایل بکلینک می‌تواند گیج کننده باشد. وقتی می‌گویم ارزیابی پروفایل بکلینک ، به طور خاص درباره تشخیص هرگونه مورد نامناسب و اشتباه صحبت می‌کنم. بین سئوکارها بحث و اختلاف نظری هم درباره این موضوع وجود دارد. در زمان الگوریتم Penguin 4.0، همه ما فکر می‌کردیم اگر گوگل می‌تواند بکلینک های اسپم و بی کیفیت را نادیده بگیرد، چرا باید آن ها را حذف کنیم. چون این کار هم دقیقا پیام مشابهی به گوگل می‌دهد: “این لینک ها را در نظر نگیر.”

من سه دلیل برای ارزیابی پروفایل بکلینک دارم.

چرا باید پروفایل بکلینک خود را ارزیابی کنید؟

حذف لینک هنوز هم پیشنهاد می‌شود.

حذف کردن لینک همچنان یک گزینه است. شما می‌توانید در صورت لزوم همین حالا درخواست حذف لینک را ثبت کنید.

شما همچنان امکان دریافت پنالتی دستی را دارید

گوگل دستورالعمل هایی دارد که در آن به انواع طرح لینک ها و انواع دستکاری های لینک اشاره شده است. اگر این قوانین را نقض کنید، ممکن است پنالتی دستی دریافت کنید. در این صورت، در کنسول جستجوی گوگل به شما گفته می‌شود که لینک غیرطبیعی در سایت شما تشخیص داده شده است. هنوز انجام چنین پنالتی هایی ممکن است. این دلیل دومی است برای آنکه من پیشنهاد می دهم بهتر است این لینک ها را حذف کنید.

گوگل می گوید نظر خود را تغییر نداده است.

می دانم شاید این مسئله عقب ماندگی تلقی شود، اما گوگل می گوید:” نظر ما تغییر نکرده است. هنوز باید هرجا که فکر می کنید لازم است از حذف لینک استفاده کنید.” بنابراین هرجا که لازم است باید از حذف لینک استفاده کنید، اما این هم دلیل دیگری است برای اعتقاد من به مناسب بودن حذف لینک در موارد مناسب.

چه زمانی باید پروفایل بکلینک خود را ارزیابی کنید؟

به دنبال نشانه‌های طرح لینک یا دستکاری لینک باشید

من می‌گویم در دنیای امروز، احتمالا بهترین کار این است که وقتی نشانه‌های زیادی از طرح لینک یا دستکاری لینک مشاهده می کنید که بسیار خطرناک و اشتباه است پروفایل بکلینک خود را ارزیابی کنید. البته گوگل بهتر می تواند لینک های دستکاری شده را تشخیص داده و آن ها را در نظر نگیرد و در نتیجه کل سایت را به خاطر این لینک ها پنالتی نکند. به همین دلیل هم به نظر من نیازی نیست آنقدر که قبلا به این موضوع اهمیت می‌دادیم، اهمیت دهیم. اما به هر حال می‌توانید پروفایل بکلینک مشتری را ارزیابی کرده و هر مورد مشکوکی را تشخیص دهید. شما سئوکار هستید. شما می‌توانید از روی نشانه‌ها تشخیص دهید که آیا طرح لینک وجود دارد یا خیر.

چطور می‌توانید پروفایل بکلینک خود را ارزیابی کنید؟

در نرم افزار Moz Link Explorer، به دنبال زنگ‌های خطر بگردید

اگر نمی دانید چطور باید چنین لینک هایی را تشخیص دهید، می توانید در نرم افزار Moz Link Explorer به دنبال این موارد باشید. در این بخش می خواهیم به سراغ برخی از زنگ خطرهایی برای پروفایل بکلینک برویم که من می شناسم. اما مسئولیت قبول نمی کنم! این ها 7 زنگ خطر “احتمالی” هستند. لطفا هرکدام از آنها را پیدا کردید سریعا لینک مربوطه را حذف نکنید.

این 7 مورد تنها مواردی هستند که من طی زمان متوجه شده ام. من در سال 2012 سئو را شروع کردم، درست زمانی که الگوریتم پنگوئن روی کار بود و به این ترتیب لینک های اسپم بسیار زیادی را پاک کردم. من فقط الگوها را مشاهده کردم و این 7 مورد هم نتیجه این الگوهاست. من فکر می کنم این 7 مورد هنوز طی چندسال گذشته درست هستند. به هر حال هنوز هم افرادی هستند که لینک های بی‌کیفیت با تکنیک‌های نامناسب می‌سازند و این کار می تواند باعث شود پنالتی و جریمه شوند.

این 7 مورد، مواردی هستند که من متوجه شده ام و شما باید به آنها توجه کنید. اگر چیزی شبیه به این موارد مشاهده می‌کنید، اگر متوجه یکی از این زنگ خطرها می شوید، باید کمی فراتر از آن را بنگرید. لطفا به سرعت نگویید:”این لینک ها بد هستند” و آن‌ها را در کسری از ثانیه حذف نکنید. فقط کمی فکر خود را درگیر کنید و بیشتر تحقیق نمایید. حالا که مسئولیت را از دوش خود برداشتم، می‌توانیم به این زنگ خطرها بپردازیم.

7 زنگ خطر احتمالی در زمان ارزیابی پروفایل بکلینک

  1. نامرتبط بودن

کشورهایی که به شما مربوط نیستند

بگذارید چند مثال برای این مورد بزنم. فرض کنیم شما روی سایت یک مشتری کار می‌کنید. اساس کار این مشتری برای آمریکا است و تمامی لوکیشن های کاری آن‌ها در آمریکا واقع شده است. تمامی مخاطبین آن‌ها نیز در آمریکا هستند. اما وقتی به لینک‌های ورودی نگاه می کنید (مثلا در نرم افزار Link Explorer گزارشی از لینک های ورودی می‌گیرید) متوجه می‌شوید که چند دامنه به شما لینک شده اند که روی دامنه .ru و .pl هستند. بعد با خود فکر می کنید که چرا سایت من باید حجم زیادی لینک از کشورهایی داشته باشد که به من ربطی ندارند و اصلا ما هیچ محتوایی به زبان روسی یا لهستانی و غیره نداریم؟ بنابراین این، موضوعی است که احتمالا باید به آن توجه کنید و می تواند نشانه خوبی نباشد.

لینک‌های نامرتبط به موضوع

مورد دیگری که باید بدان توجه کنید، لینک های نامرتبط به موضوع هستند. مثال محبوب من این  است که من زمانی با یک وکیل همکاری می کردم که بکلینک های زیاد و نامرتبطی از دایرکتوری‌های بی‌کیفیت مربوط به برنامه ریزی جشن داشت که کاملا نامرتبط به این وبسایت بودند. من بر روی این لینک ها کلیک کردم تا ببینم لینک چه وبسایتی هستند. واقعا هیچ دلیلی برای لینک دادن وبسایت برنامه ریزی جشن به وبسایت یک وکیل نیست. واضح بود که به دلیل قیمت ارزان حاضر به خرید چنین لینک هایی شده بود و اصلا اهمیتی نمی داد که این لینک ها از کجا می آیند. بنابراین، به لینک های کاملا نامرتبط و دور از موضوع وبسایت توجه داشته باشید.

قطعا اینجا هم می‌خواهم از خودم صلب مسئولیت کنم. شاید برخی لینک ها نامربوط به نظر برسند اما وقتی کمی عمیق تر به ماجرا نگاه می‌کنید، می بینید هر دو وبسایت در بازار مشترکی هستند و رابطه شغلی باهم دارند. بنابراین مراقب این موضوع باشید اما در نظر داشته باشید که اگر لینک های کاملا نامرتبط به موضوع وبسایت خود داشته باشید، امکان دریافت اخطار به دلیل دستکاری لینک وجود دارد.

  1. انکر تکست

دومین زنگ خطر پروفایل بکلینک مربوط به انکرتکست است. گزارش مربوط به انکرتکست را هم می‌توانید در نرم افزار Moz Link Explorerدریافت کنید. می‌توانید به این نرم افزار مراجعه نموده و گزارش انکرتکست بگیرید. وقتی من اخطار لینک های دستکاری شده را دریافت می‌کنم معمولا متوجه می شوم تعداد زیادی از بکلینک های موجود، انکرتکست کاملا یکسانی دارند و این انکرتکست هم معمولا دقیقا همان کلیدواژه ای است که می خواهند برای آن رنک بگیرند. وجود چنین مسئله ای کاملا نشان دهنده آن است که لینک سازی مشکوک می‌باشد.

مثالی که می خواهم برای این قسمت بزنم و توضیح دهم چرا باید نگران بود. اگر می بینید درصد نامناسبی از لینک ها انکرتکست کاملا یکسانی دارند، شاید باید کمی دقیق‌تر بررسی کنید. مثالی که می‌خواهم بزنم این است که فرض کنید در یک روز و در موقعیت های گوناگون، با 5 دوست مختلف خود رو به رو می شوید. همه این 5 نفر با شما در یک اتاق نیستند. ولی وقتی با هرکدام از آنها صحبت می کنید، همگی به طور مشابهی می گویند:”آخر هفته خیلی خوبی بود، ولی پایم شکست.” شما قطعا مشکوک خواهید شد:”چی! این 5 نفر همگی پای خود را شکسته اند؟ این خیلی عجیب است! چه اتفاقی افتاده؟”

برای انکرتکست هم ماجرای مشابهی وجود دارد. اگر به طور طبیعی لینک دریافت کنید، همه لینک ها شبیه هم نخواهند بود. اما اگر همه کسانی که به شما لینک می دهند از یک انکرتکست یکسان استفاده کنند، احتمالا مورد مشکوکی وجود دارد! این هم از این!

  1. نوفالو/ فالو

نسبت لینک‌های نوفالو به لینک های فالو. لطفا این حرف من را به عنوان قانون حتمی نبینید، چون فکر می‌کنم حتی خود راس جونز  (Russ Jones) هم گفته است که در مقیاس زیاد، این نسبت، نمی‌تواند اسپمی بودن را مشخص کند. اما چیزی که من به تجربه دیده ام این است که معمولا اگر انکرتکست اسپم و نامربوط داشته باشید، نسبت نامناسب نوفالو به فالو هم به چشم می‌خورد. لطفا این زنگ خطرها را با هم استفاده کنید. وقتی چندتا از این زنگ خطرها با هم به صدا در می آیند، برای من نشان دهنده آن است که اتفاقات مشکوکی در حال رخ دادن است.

شاید وقتی نسبت لینک‌ها نوفالو به فالو را محاسبه می‌کنید، متوجه اعداد مسخره ای شوید. این نسبت را هم می‌توانید در Link Explorer مشاهده کنید. شاید حدودا 99% از تمام بکلینک های شما فالو باشند و همگی هم پیج رنک را عبور دهند. اگر طرح لینک بسازید، این لینک ها معمولا پیج رنک را عبور می دهند. به این ترتیب یک یا صفر درصد از لینک های شما نوفالو خواهد بود و باید به آن توجه کنید.

  1. لینک ها/ دامنه ها

مورد مشابهی هم درباره نسبت لینک به دامنه هم وجود دارد. این نشانه هم به طور قطع نمی تواند نشانگر اسپم بودن لینک ها باشد. عدد جادویی هم برای این نسبت وجود ندارد. اما گاهی اوقات وقتی من نشانه های منفی دیگر را مشاهده می‌کنم، متوجه می‌شوم که این نسبت هم مناسب نیست. فرض کنید مثلا وبسایتی 10000 لینک داخلی دارد اما تمامی این لینک ها تنها از 5 دامنه می آیند. گاهی اوقات چنین اتفاقی می افتد. اگر بخواهم مثال بزنم: در حال ارزیابی پروفایل بکلینک مشتری بودم. این مشتری 5 وبسایت مختلف داشت و در سراسر هرکدام از این وبسایت‌ها، به وبسایت‌های دیگر خود لینک داده بود. در واقع شبکه مخصوص خود را ساخته بود. این مشتری امیدوار بود که با این شکل از لینک سازی، آتوریته تمامی وبسایت‌های خود را افزایش دهد. طبیعتا باید مراقب چنین چیزی باشید چون می‌تواند نشان دهنده این باشد که تمامی لینک‌های فالویی که دارید را، خودتان می‌سازید و طبیعتا چنین چیزی اصلا خوب نیست.

  1. نام دامنه

“DIR” یا “directory”

این نکته نیاز به یک آزمون چشمی دارد که کمی پایین تر به آن می پردازم. اگر لینک های داخلی خود را بررسی کنید، متوجه نام دامنه‌هایی می شوید که کمی عجیب هستند و هرچه بیشتر به دنبال چنین دامنه‌هایی باشید، بیشتر هم پیدا خواهید کرد. من وقتی زمان زیادی را صرف ارزیابی بکلینک کردم، متوجه شدم بسیاری از لینک های اسپم، از سایت های دایرکتوری بی‌کیفیت می‌آیند. بسیاری از این وبسایت ها از کلمه “directory” یا “DIR” در نام دامنه خود استفاده می‌کنند مثل: bestlinkdir.co.  بسیاری از اوقات وقتی کلمات مشابهی در نام دامنه‌ها می‌بینم، به این نتیجه می‌رسم که این سایت ها، دایرکتوری‌های ثبت نام بی‌کیفیت هستند. شما می توانید به صورت چشمی بررسی کنید و ببینید آیا سایت های “directory” یا “DIR” به شما لینک داده‌اند یا خیر.

“Article” (مقاله)

مساله مشابهی برای مقالات هم وجود دارد. در زمان‌های گذشته، افراد مقالات خود را در مجلات الکترونیکی (Ezine)   یا وبسایت هایی از این دست منتشر می‌کردند. بنابراین اگر به سایتی برخورد کردید که کلمه “article” در نام دامنه خود داشت، بهتر است مراقب باشید. شاید این وبسایت هم مقالات بی‌کیفیتی را در سایت خود ثبت کرده و از آن‌ها بکلینک می‌گیرد.

“SEO”/”Links”

اگر لینک‌های زیادی در پروفایل بکلینک مشتری مشاهده می‌کنید که کلماتی مانند SEO در دامنه خود دارند و البته در فضای سئو هم فعالیت نمی‌کنند، باید مراقب باشید. نباید لینک‌های زیادی از سایت‌هایی با دامنه bestSEOsite.com یا bestlinksforyou.com بگیرید. من موارد زیادی از این دست دیده ام و تجربه دارم. بهتر است مراقب باشید.

  1. شاخص‌های نرم افزارها

این مورد می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. اگر نمره‌ای که از شاخص‌های محاسبه شده توسط نرم افزار می‌گیرید، مثلا نمره اسپم بودن لینک ها، بالا باشد، احتمالا باید به آن دقت کنید. خوب است بدانید که MOZ در راهنمای وبسایت خود، لیستی از 27 شاخصی که در زمان اسپم بودن لینک‌های وبسایت بررسی می‌کند تهیه کرده است. شاید اطلاع از نحوه محاسبه نمره اسپم بودن سایت توسط ماز به شما کمک کند.

اگر می بینید لینک‌هایی از صفحات با قدرت دامنه و قدرت صفحه DA) وPA  ( پایینی گرفته‌اید، زود این صفحات را جزو صفحات بد و نامناسب دسته‌بندی نکنید. شاید دلیل پایین بودن DA و PA، جدید بودن سایت باشد. شاید این سایت هنوز بازاریابی زیادی برای خود انجام نداده باشد. پایین بودن DA و PA لزوما به معنی اسپم بودن نیست. فقط به این معنی است که هنوز قدرت زیادی ندارند. مراقب باشید فقط به دلیل DA و PA پایین، لینکی را اسپم قلمداد نکنید.

  1. آزمون چشمی

در نهایت به آزمون چشمی رسیدیم. همانطور که گفتم، هر چه بیشتر کار کنید، بهتر می توانید به طور چشمی اوضاع را کنترل کنید. البته این کار، چیزی نیست که تمام مدت انجام دهید، اما به مرور زمان اگر با مشتریانی با پروفایل بکلینک اسپم کار کنید، متوجه برخی الگوها خواهید شد. این مدل سایت های بی کیفیت، قالب یکسانی دارند. شما 100 سایت دارید که همگی آبی هستند. همگی، نویگیشن و لوگوی دقیقا یکسانی دارند. همگی روی یک شبکه هستند. به مرور زمان، می توانید تم‌های این چنینی را تشخیص دهید. بسیاری از اوقات این وبسایت‌ها هیچ اطلاعات تماسی هم ندارند چون هیچکس روی امور نظارت ندارد. این وبسایت ها فقط به خاطر لینک دادن وجود دارند. هیچکس به آنها توجه نمی‌کند، هیچ شماره تلفنی، هیچ اطلاعات تماسی، هیچ ایمیل آدرسی، هیچ چیزی وجود ندارد. نشانه خیلی جالبی که من به آن پی بردم، این است که در سایت های این چنین، شما معمولا در بالا، یک دکمه بزرگ پی پال مشاهده می کنید با پیامی که می‌گوید:”برای ثبت لینک خود، هزینه تعیین شده را پرداخت کنید” یا حتی بدتر:”از این درگاه پرداخت استفاده کنید تا لینک‌های شما را از این وبسایت حذف کنیم.”، چون خودشان می‌دانند چقدر لینک‌های بی کیفیتی دارند. این هم از آخرین نکته ای که باید در نظر داشته باشید.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد. امیدوارم به کمک این مطالب بتوانید تشخیص دهید چه زمانی باید چه کاری را انجام دهید، چه زمانی نباید چه کاری را انجام دهید، آیا باید به ارزیابی لینک‌های خود بپردازید یا آیا باید مراقب زنگ خطری باشید یا خیر. امیدوارم این مطلب آموزنده باشد. اگر هرگونه نکته ای وجود دارد که فکر می‌کنید خوب است سئوکارهای دیگر هم در جریان آن باشند، لطفا در بخش نظرات مطرح کنید.

منبع:

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک گذاری  
اطلاع از
Related Articles

مقالات مرتبط