سئو بهتر است یا ادوردز سوالی بر قله شرایط

دسته بندی : گوگل ادز
۳۱ تیر ۱۳۹۸
بازدید ها : 385 بار
سئو بهتر است یا ادوردز

سلام من علی علی مراد هستم، سردبیر سایت نوین مارکتینگ. امروز می‌خواهم درباره سوالی صحبت کنم که تقریبا تمام مشتری‌های ما آن را از ما پرسیده‌اند و آن هم این است: سئو وب سایت بهتر است یا تبلیغات کلیکی گوگل ؟ در پاسخ این سوال ما فقط و فقط یک پاسخ داریم و آن نیز جمله نه چندان دلچسب، بستگی دارد است. تقریبا در تمام دنیای اینترنت، نشده است، من سوالی را از کسی بپرسم و او نگوید بستگی دارد؟ همه این پاسخ را، برای بیشتر سؤال‌ها در آستین دارند.

این به خاطر بدی شرایط و سختی کار و مانند این‌ها نیست. “بستگی دارد” پاسخی است که از شرایط یک دنیا حکایت دارد. شما اگر بپرسید امروز باران می‌آید؟ می‌شنوید: شاید بستگی دارد که ابری در آسمان باشد، اگر بپرسید ابری در آسمان هست؟ باز می‌گویند بستگی دارد به این که بادی بوزد یا نه و اگر از باد بپرسید باز هم همین بستگی دارد را می‌شنوید. در دنیا وب هم همین ماجرا وجود دارد. تازه این روی خوب ماجرا است. در شبکه‌های اجتماعی وضع از این هم خراب تر است. زیرا پیش‌بینی شرایط آتی آنجا تقریبا امکان‌پذیر نیست.

دنیای سئو و دنیا گوگل ادز اندکی نسبت به جهان‌های دیگر، مانند شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات در پیام رسان‌ها، پیش‌بینی پذیر‌ترند؛ اما نه کامل این خیلی مهم است.

از این بحث که بگذریم باید اندکی درباره شناخت این فضا سخت بگوییم و بعد به سراغ پاسخی قانع کننده به سوال اولمان برویم سئو بهتر است یا ادوردز .

شناخت مختصر سئو و ادوردز از منظر شرایط

سئو را تقریبا همه می‌شناسند. اگر با خدمات سئو آشنا نشده‌اید حتما به صفحه دپارتمان سئو نوین مارکتینگ سری بزنید. ما برای شما مشاوره‌ای رایگان در نظر داریم، تا با خدمات سئو ما آشنا شوید. سئو یک رقابت است میان سایت هایی که سعی می‌کنند به گوگل بفهمانند، بیشتر به درد مخاطبان می‌خورند. در این مسابقه جایزه اصلی بین مقام یک تا چهار تقسیم می‌شوند و مقام  ۵ تا ده هم درصد مختصری از جایزه حدود ۵ تا ۱۰٪ کل بینشان تقسیم می‌شود. مابقی هم دست خالی به خانه می‌روند. این تا حدی مانند یک مسابقه دو ماراتون همگانی است. دو ماراتونی که فقط برای ۱۰ نفر اول جایزه دارد. دوی ماراتونی که از خرد و کلان و پیر و جوان در آن شرکت می‌جویند.

البته به یاد داشته باشید که کسانی که در مسابقه ماراتون بزرگ شرکت می‌کنند همه دونده‌های حرفه‌ای نیستند اما باز تعداد شرکت‌کننده‌های زیاد کار را سخت می‌کند. حالا شما وقتی که خدمات سئویی را به خدمت می‌گیرید عملا  از آن دسته از دونده‌هایی می‌شوید که خود را برای قهرمانی آماده کرده‌‌اند. رقابت همیشگی شما با ۱۰ نفر است. البته مسابقاتی هم هست که تعداد رقبا آن‌قدر زیاد است که این مقدار به ۱۰۰ سایت هم افزایش می‌یابد.

حالا فرض کنید در این مسابقه دو ماراتون دوپینگ آزاد باشد. خوب یک انسان ضعیف می‌تواند با انواع مواد نیروزا خود را در کنار حرفه‌ای‌ها قرار دهد. اما داور مسابقات برای آن که دیگر مسابقه به محل رقابت شرکت‌های دارویی تبدیل نشود باز قوانینی وضع کرده که این دوپینگ هم شرایطی داشته باشد. پس شما کماکان باید بدوید اما دوپینگ شما هم مؤثر است. از این مثال دقیق و البته طولانی که بگذریم به دنیای گوگل وارد می‌شویم.

سئو یک دنیای رقابتی کامل است. برخی در آن تقلب می‌کنند اما روز به روز تعداد آنها کم می‌شود در ایران هم اول راه‌های تقلب باب شد و روز به روز هم که گوگل راه‌های تقلب را بست کار متقلبان خراب‌تر گردید.

تنها راه پرتاب شدن سایت به نتایج ۱ تا ۵ صفحات جستجو گوگل، تبلیغات در گوگل است. در این حالت همه مشتری‌های ما دست به جیب می‌شوند و می‌گویند: خوب  گوگل چقدر پول می‌خواهد.

اما این همه ماجرا نیست اگر قرار بود همه کار‌ها با پول راه بیفتد که من الان مقاله‌ای برای شما نمی‌نوشتم. می‌‌گفتم: پول بدهید سر سبیل شاه نقّاره بزنید و بس. جواب سوال سئو بهتر است یا ادوردز ، به سرعت معلوم می‌شد.

 تبلیغات در گوگل به کیفیت صفحات وب‌سایت شما و کیفیت و صفحات رقبایتان بستگی دارد. همین طور وضعیتی که رقبایتان وارد مزایده گوگل می‌شوند. فرض کنید دو شرکت برای رسیدن به خط یک گوگل با یک دیگر رقابت بسیار سختی را شروع می‌کنند امتیاز کیفیت هر دو هم برابر است. در این رقابت تنگاتنگ پول نقش تعیین کننده‌ای دارد. یعنی این دو کسب و کارِ جویای نام و بازدید کننده، مجبورند برای به دست آوردن جایگاه نخست با هم رقابت کننده و قیمت را افزایش دهند. تا یک دیگری را از صحنه حذف کند.

اما اجازه دهید بگویم که تنها در ۱۰درصد موارد این‌چنین رقابت‌هایی در می‌گیرد.

سئو بهتر است یا ادوردز

بازی بعد از خط پایان

اما بگذارید به بعد از خط پایان هم نظری بیندازیم. در این قسمت ماجرا شما به خط یک رسیده‌اید و افرادی وارد سایت شما شده‌اند. چه اتفاقی می‌افتد. همه فکر می‌کنند به محض ورود کاربر، خرید در انتظار کسب و کار آنهاست. اما کار تازه شروع شده است. سایتی که مشکلات فنی داشته باشد؛ کار با آن مشکل باشد؛ کاربران در خرید از آن دچار سر در گمی شود و یا خیلی ساده خدمات شما از بازار فیزیکی و یا دیگر رقبایتان گران‌تر باشد. همه و همه سبب می‌شود هزینه تبلیغات شما کاملا به هدر رود.

 از اینجا بخوانید : چگونه نرخ تبدیل مشتریان در هر مرحله از فرآیند فروش را افزایش دهیم

یک استراتژی خوب جواب سوال سئو بهتر است یا ادرودز

در اینجا اندکی با شرایط آشنا شدید. اما اجازه دهید تعریف دقیقی از شرایط را به شما ارائه کنم تا از این طریق به جواب مناسبی برای سوال ادوردز بهتر است یا سئو  برسیم.

این شرایط متفاوت که  سرانجام به پاسخ این سوال می‌انجامد که سئو بهتر است یا ادوردز ، کاملا به استراتژی شما بستگی دارد. شما آیا می‌خواهید به صورت بلند مدت در بازار اینترنتی حضور داشته باشید یا می‌خواهید ببینید این بازار به درد شما می‌خورد یا نه.

رقبایتان چه؟ آنها چگونه رفتار می‌کنند. آیا تعداد زیادی از صفحات سایت خود را می‌خواهید در خط یک صفحات جستجوی گوگل باشند، یا پنج شش صفحه بیشتر‌ نیستند. همه این‌ها شرایطی است که تعیین می‌کند برای شما سئو بهتر است یا ادوردز.

در استراتژی‌هایی برای سنجش بازار، ما همیشه یک پکیج کوچک ادوردز را پیشنهاد می‌کنیم. در این حالت شما حدود یک ماه با حدود ۵۰۰ کلیک ورودی سر و کار دارید. حتما باید ابزارهای آنالیز خوبی داشته باشید که با ورود کاربران بسنجید آنها کجا می‌روند و چه کار می‌کنند از کدام دکمه سایت خرید می‌کنند و با دیدن کدام بخش خارج می‌شوند. من ابزار رایگان هات‌جار Hot jar را  به شما پیشنهاد می‌کنم.

بعد از ورود اولیه کار شما به بهینه سازی های داخلی می‌رسد.

یک نکته را به یاد داشته باشید : هیچ سایتی از روز اول کاربرپسند نیست و پول در نمی‌آورد.

 در مرحله دوم شما می‌توانید با کلید واژه‌های بیشتری یک پکیج قوی ادوردز را خریداری کنید در این حالت با کلمات بیشتر و صفحات پرتعداد‌تر در مزایده‌های ادوردز شرکت می‌کنید.

با شرایط جدید هزینه هر کلیک ادوردز برای شما به دست می‌آید. مثلا برای هر مشتری که وارد سایت شده میانگین ۱۰۰۰ تومان خرج کرده‌اید و هر مشتری از شما ۱۲۰۰ تومان به صورت میانگین خرید کرده‌ است. یعنی سود میانگین شما از این تبلیغات ۲۰۰ تومان بوده است.

انتخاب سرنوشت ساز

حالا کلمات پر بازدید شما به دست آمده و می‌دانید که با دیده شدن در  کدام کلمات فروش و سود بیشتری نصیب شما می‌شود. حالا وقت آن است که یک قیمت از تیم سئو نوین‌ مارکتینگ بگیرید. قیمتی از واژه‌هایی که برای شما سود آورند را بخواهید، ببینید چقدر خرجتان می‌شود.

قیمت‌ها به شما با هزینه ماهیانه و به مدت یک سال ارائه می‌شود و در انتهای سالی که ما برای شما سئو کار می‌کنیم شما به صفحه ۱ می‌رسید.

وقتی که به صورت ارگانیک رشد کردید عملا می‌توانید تمام و یا بخش اعظم هزینه ادوردز خود را کم کنید و یا قطع کنید.

بهترین شرایطی که می‌تواند برای شما به وجود بیاید همین است. اما این شرایط باز هم بستگی دارد به سایت شما که در شرایط آرمانی کار کند. رقبایتان که می‌توانند از شما جلوتر و یا عقب‌تر  باشند و صدها مورد دیگر. به هر حال همه چیز باز بستگی دارد و ما باید با شما در ارتباط باشیم تا استراتژی درستی را برای کسب و کار آنلاین شما مشخص کنیم.

اگر دوست داشتید مقاله دیگر نوین مارکتینگ با عنوان اصول دیجیتال مارکتینگ را در وبسایت ما بخوانید در آنجا هم موارد مهمی برای  پیرامون مسئله سئو بهتر است یا ادوردز وجود دارد.

امیدوارم همیشه در بهترین شرایط ممکن به سر ببرید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ | گوگل ادز

چرا تبلیغات گوگل گزینه مناسبی برای شرکت‌های B2B است؟

اگر می‌دانستید که روزانه  شخصی فعالیت‌های شما را رصد می‌کند و درصد رشد و موفقیت شما اندازه ...

۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | گوگل ادز

مدیریت هزینه‌ها در گوگل ادز با ۸ روش کاربردی

آن بخش از سرمایه‌ای را که به عنوان بازاریابی اینترنتی برای تبلیغات در گوگل خرج می‌کنید چگونه ...

۵ شهریور ۱۳۹۹ | گوگل ادز

اهمیت استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل برای کسب‌و‌کارها

با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در عرصه دیجیتال مارکتینگ اتفاق افتاده است اما در سال ۲۰۲۰ میلادی ...

۲ شهریور ۱۳۹۹ | SEO , گوگل ادز

آموزش لینک کردن گوگل آنالیتیکس به گوگل ادوردز

با متصل کردن گوگل آنالیتیکس به اکانت گوگل ادوردز خود می‌توانید به عملکردی یکپارچه برای مدیریت بهتر ...