جلسه ۳ از درس ۲: روش های شناخت مخاطب

دسته بندی : کانتنت مارکتینگ
۲۷ آذر ۱۳۹۷
بازدید ها : 399 بار
برچسب ها :
آکادمی محتوا

سلام شما به جلسه پایانی درس دو از دوره مقدماتی تولید محتوا نوین مارکتینگ رسیده‌اید. من می‌خواهم دراین درس درباره روش شناخت مخاطب برای شما صحبت کنم. در جلسات پیشین این درس دریافتید که مخاطب کیست و چرا مخاطب در اینترنت مهم است.

این درس نسبت به درس‌های پیشین تا حدی عملی‌تر است زیرا می‌خواهم چند روش برای شناخت مخاطب به شما معرفی کنم. البته اجرای هر یک از این روش‌ها هر یک خود به یک درس جداگانه نیاز دارد که انشالله در دوره مقدماتی یکی از مهم‌ترین آنها را توضیح می دهم و اگر عمری باقی بود در دوره دیجیتال مارکتینگ به تمام این روش‌ها می‌پردازیم.

شناخت مخاطب، این دوست عزیز شما که تمام صفحات اینترنتی را شما برای او ساخته‌اید  از چه راهی میسر می‌شود؟ چه دوست دارد و شما به او چه چیزی را می‌توانید ارائه کنید؟ این نیازها را چه کسی تعیین می‌کند و برای شناخت این نیازها چه کارهایی باید انجام دهید.

 از اینجا بخوانید : درس ۳ از دوره مقدماتی تولید محتوا آشنایی با انواع محتوا

السلطان ناصرالدین شاه و مخاطبان بدبختش

در همین ابتدا بگذارید داستانی برای شما از مخاطب ناشناسی بگویم.

می‌گویند سلطان صاحبقران جناب ناصرالدین شاه قاجار، به شدت به شعر و ادب علاقه‌مند بود. گاهی هم خود شعری می سرود. هنگامی که قبله عالم قلم بر کاغذ می‌گذاشت و عظم سرودن ابیات بی‌نظیرش را می‌کرد، در شمس‌العماره کاخ محل اقامت ایشان قرق اعلام می‌کردند. یعنی هیچ کس به هیچ عنوان نباید حرف می‌زد نه با دیگر و نه حتی با خود. تازه وقتی قبله عالم کارشان تمام می‌شد نوبت به رضا قلی خان هدایت ملک شعرای دربار ناصری می‌رسید که بر روی شعر قبله عالم نظر بدهند. ناصرالدین شاه روی شعرهایش خیلی حساس بود و همیشه انتظار داشت نعره تحسین اهل فن در برابر این اشعار گهربار و وزین به هوا رود. اصلا مگر کسی جرئت داشت که نقدی به این شعرها وارد کند. اصلا چه معنی دارد “قبله عالم” شعر از خودشان در کرده‌اند. رضا قلی خان هدایت اما این گونه نبود، گاهی نقد می‌کرد، اما نه همیشه. دلیل خاصی هم داشت که به یکی از شعر های قبله‌عالم باز می‌گشت.

روزی شاه طبع شعرش گل کرد و قرق اعلام کردند. بعد از امر به شکستن قرق از سوی شاه رضا قلی خان احضار شد و شاه شعر را خواند. من هرچه گشتم آن شعر را نیافتم اگر شما این یافتید برای من در کامنت‌ها ارسال کنید. رضا قلی خان هم که آن روز حال و حوصله نداشت. نه‌ گذاشت و نه برداشت گفت این شعر آشغال است. شاه عصبانی از نقد بی پرده رضا قلی خان، گفت: این بی همه چیز را ببرید ببندید در طویله تا ادب شود.

 از اینجا بخوانید : انواع محتوا به اعتبار رسانه

رضا قلی خان در جای به غیر طویله

شناخت مخاطب

 

دفعه بعد که شاه قرق اعلام کرد دیدند رضا قلی خان دارد به سویی می‌رود. گفتند رضاقلی خان کجا؟ گفت دارم می‌رم طویله.

بله ناصرالدین شاه این‌گونه شعر می‌گفت و مخاطب او هم اگر می گفت این آشغالا چیه خورد مردم می‌دی؟ باید یکی دوشبی را در طویله به صرف کاه و یونجه می‌پرداخت. اما شما که تولید کننده محتوایید نه سبیل هایتان مانند قبله عالم از بناگوش در رفته و نه مخاطبتان را می‌توانید به طویله حواله کنید و اساسا این همه ما گفتیم مخاطب دوست شماست  آخه آدم با مخاطب نازنینش همچین می‌کند؟ این درست است؟ آخه طویله؟ مخاطب؟ کاه و یونجه؟

قبله عالم در حال کشیدن قلیان برای رفع کسالت از دست رضا قلی خان به روایت بزرگمهر حسین پور

شناخت مخاطب

ناصرالدین شاه نه مخاطب می‌خواست و نه مخاطب خود را می‌شناخت. از این رو صد در صد برای شناخت مخاطب خود سعی هم نمی‌کرد. انگار ذات اقدس همایونی، ترکیبی از شاه و خود پسند شازده کوچولو بوده است. چه جالب که ما در ایران این قدر پیش‌رفته بودیم؟ که دو چیز بد را در یک وجود بد با هم داشتیم.

مخاطب تا زمانی که به شما اعتماد کند مانند ماهی لیزی است که غفلت کنید از دستانتان فرار می‌کند به خصوص در اینترنت که فاصله از دست دادن و به دست آوردن مخاطب تنها یک کلیک است.

مولوی بزرگ در غزلی زیبا که استاد شجریان هم در آلبوم در خیال آن را با شور تمام خوانده‌اند، بیتی دارد که بسیار درخور کسانی است که فکر می‌کنند مخاطب مجبور است به حرف‌های شما گوش دهد:

این غزلم جواب آن باده که داشت پیش من

گفت بخور، گر نخوری پیش کس دگر برم

شناخت مخاطب از چه راه هایی امکان پذیر است

شناخت مخاطب از راه های گوناگونی امکان پذیر است که می‌توان آنها را به دو دسته عمده تقسیم کرد.

  1. شناخت مخاطب قبل از تولید محتوا
  2. شناخت مخاطب بعد از تولید محتوا

 شاید بگویید بعد از تولید محتوا به چه دردی می‌خورد که ما مخاطب خود را بشناسیم؛ اما این گونه نیست. شما در یک سایت اینترنتی مدتی، به تولید محتوا برای مخاطبی می‌پردازید که فرض می‌کنید برای شما مفید است. سپس از میان رفتار کاربرانی که روی به سوی شما آورده اند و به مطالب شما علاقه‌مند شده‌اند درمی‌یابید که چه کسانی شما را بیشتر دوست داشته‌اند و محتوای شما بیشتر به درد چه کسانی می‌خورد.

به این روش در مرحله دوم می‌پردازیم اما ابتدا به شناخت مخاطب قبل از تولید محتوا می‌پردازیم. روش‌ها زیادی برای این کار وجود دارد.

 یکی تحلیل رقباست. ببینید زیر پست‌ها رقبا و یا در شبکه‌های اجتماعی آنها چه کامنت‌هایی گذاشته‌اند شخصیت مخاطبان رقبای شما چگونه است آیا می‌توانید خصوصیاتی برای آنها لیست کنید.

دیگر راه استفاده از امکانات بازارسنجی است. شرکت‌هایی هستند که برای شما تحقیقات بازار انجام می‌دهند. این کار کمی هزینه بر است اما می‌تواند نتایج خوبی برای شروع کار داشته باشد.

   البته به کارگیری تجربیات کسانی که در صنف شما نیز صاحب تجربه هستند نیز می‌تواند روش شناخت مخاطب خوبی باشد، برای قبل از شروع تولید محتوا.

این روش ها همه خوبند اما چندان دقیق نیستند. به خصوص روش‌هایی مانند بررسی رقبا و استفاده از تجربیات.

یک توصیه مهم: شناخت مخاطب را بگذارید برای بعد از تولید محتوا.

شناخت مخاطب بعد از تولید محتوا

همان طور که تولید محتوا در اینترنت یک کار بلند مدت است، شناخت مخاطب در اینترنت هم یک کار بلند مدت است. باید صبر داشته باشید، شما در ابتدا یک سری اهداف و استراتژی‌ها دارید. که به واسطه آنها تولید اولیه خود را شروع می‌کنید. گوگل، اگر سایت شما شرایط عمومی خوبی داشته باشد، آن را در رتبه‌هایی نشان می‌دهد ببینید در کجای سایت شما و در چه صفحاتی مخاطبان بیشتر صبر می‌کنند کدام دکمه های فراخوانی به اقدام یا CTA را می فشارد

راستی اگر نمی دانید CTA چیست این دکمه معجزه آسا را  در مقاله نوین مارکتینگ بشناسید. همین طور ابزار هایی مانند هات جار و گوگل آنالیتیکس در این راه آمار بسیار دقیقی به شما می‌دهند این که مخاطب شما در فانل مشتری شما چه رفتاری می‌کند.

دیگر راه ارتباط با مشتریان از طریق مستقیم است یعنی به آنها زنگ بزنید چت کنید و یا ایمیل بزنید در قبال دریافت اطلاعات شما می‌توانید به آنها پیشنهاد تخفیف بدهید.

پرسونا بسازید

در درس ها دوره میانی یک درس را کامل به ماجرای ساخت پرسونای مخاطب اختصاص داده ام اما اینجا به سادگی بگویم که بعد از به دست آوردن اطلاعات باید آنها را جمع بندی کنید و شخصیتی را برای مخاطب خود در نظر بگیرید آیا فقط در یک دسته بندی جا می‌شوند؟ چه خلقیاتی دارند چه سطح سواد و موقعیت اجتماعی دارند همه این ها را می‌فهمید اما به تدریج پرسونا را همیشه کامل کنید اما با استناد به آمار با دلایل با استناد به فروش کالاهای خود و دیگر مسائلی که به شما نشانه های موثقی برای شناخت مخاطب می‌هد

جمع بندی درس

  1. شناخت مخاطب مهم‌ترین کار شماست
  2. بدون شناخت مخاطب احتمال روی گردانی آنها از شما بسیار زیاد است
  3. روش ها شناخت مخاطب به دو دسته تقسیم می‌شود

            الف روش‌ها قبل از تولید محتوا

            ب روش‌های پس از تولید محتوا

  1. روش‌های قبل از تولید محتوا چندان دقیق نیستند ولی برای شروع مناسبند
  2. روش‌ها بعد از تولید محتوا بسیار دقیقا
  3. شناخت مخاطب کاری است که کمی طول می کشد و البته همیشه در حال انجام است.

درس دوم از مجموعه دوره مقدماتی هم تمام شد

در درس بعدی شما با انواع محتوا آشنا می شوید

تمرین :

برای مخاطبی فرضی که علاقه مند به کسب و کار شما ست ۱۰ ویژگی بنویسید. یعنی اول کسب و کار را مشخص کنید و بعد به نوشتن ویژگی ها بپردازید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

صفر تا صد نوشتن رپورتاژ آگهی و نکات آن

آشنایی با نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی و اطلاع از جزئیات آن از ضروریات در حوزه دیجیتال مارکتینگ ...

۲۹ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

آشنایی با تقویم تولید محتوا و بخش‌های مختلف آن

تقویم تولید محتوا به زبان ساده جدولی است شامل برنامه‌ریزی روزانه برای تولید‌کنندگان محتوا و ساماندهی پروژه‌های ...

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

همه چیز درباره چرخه عمر محتوا و آشنایی با ۶ مرحله آن

هر محتوا بسان محصولی است که به مخاطب عرضه می‌شود. با این رویکرد می‌توان برای محتوا نیز ...

۱۴ فروردین ۱۳۹۹ | کانتنت مارکتینگ

۶ دلیل برای اینکه محتوای بیشتر بهتر نیست و حتی در واقع بدتر است

شوک محتوایی روشی بود که ما به یک باره محتوای بیشتر را برای سایت فراهم می‌آوردیم. مارک ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید