درآمد خود از یوتیوب را با ما نقد کنید!
Search
Close this search box.

۰۲۱-۲۲۳۱۹۱۶۵

دسته بندی مقالات

آیا برای سایت خود به بازدید کننده بیشتری احتیاج دارید ؟

مهم‌ترین نکات برای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل

مهم‌ترین نکات برای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل
فهرست مطالب

وقتی از دنیای پر رقابت گوگل ادز صحبت می‌شود، پیدا کردن راهی برای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل  (CPC)  برای عبارت‌های کلیدی کمپین تبلیغاتی، گامی ضروری برای گرفتن نتیجه هرچه بهتر از تبلیغات و موفقیت هرچه بیشتر است.

بسته به حوزه کاری، محصولات و مکان‌هایی که می‌خواهید در آن تبلیغات کنید، ممکن است کاهش هزینه تبلیغات در گوگل سخت باشد، اما همیشه رعایت برخی نکات کلی می تواند به شما کمک کند:

۱. کاهش قیمت پیشنهادی راهی باورنکردنی برای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل

کاهش قیمت های پیشنهادی خود، ابتدایی‌ترین راه برای کاهش هزینه متوسط به ازای هر کلیک کمپین تبلیغاتی گوگل است. با کاهش قیمت پیشنهادی شما به گوگل، در واقع حداکثر قیمتی که گوگل برای هر کلیک روی تبلیغ شما دریافت می‌کند را کاهش می‌دهید.

در صورتی که کمپین تبلیغاتی شما به طور میانگین موقعیتی بالاتر از سه داشته و در حال حاضر از لحاظ بودجه محدودیت داشته باشید، می توانید قیمت پیشنهادی خود را کاهش دهید، چرا که قیمت‌های پیشنهادی کمتر منجر به هزینه متوسط کمتری برای هر کلیک خواهد شد. با اینکه به این ترتیب موقعیتی که تبلیغ شما نشان داده می شود نیز کمی افت می کند، اما همچنان می‌توانید کلیک‌های بیشتری را با بودجه یکسان داشته و در زمان بیشتری تبلیغ کنید. بنابراین بیشتر در موتور جستجوی گوگل نشان داده خواهید شد و به همین ترتیب احتمال تولید مشتری راغب نیز برای شما افزایش می‌یابد.

از زمان معرفی اطلاعیه اخیر گوگل درباره بهبود الگوریتم‌های یادگیری ماشین و قیمت پیشنهادی خودکار، بسیاری از بازاریابان از این طریق کمپین بازاریابی خود را مدیریت می‌کنند، زیرا این روش زمان زیادی را برای آنها ذخیره می‌کند. گوگل همه چیز را به دست می گیرد، از تنظیم قیمت‌ها گرفته تا نظارت روی آنها!

هرچند، اگر واقعا می‌خواهید روی همه چیز کنترل کامل داشته باشید، باید همه چیز را به صورت دستی کنترل کنید. به این ترتیب می‌توانید روی عبارت‌های کلیدی تمرکز کنید که واقعا عملکرد خوبی دارند و بعد برای آنها قیمت پیشنهادی تنظیم کنید.

مسئله دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که می‌توانید قیمت پیشنهادی برای عبارت‌های کلیدی را کاهش دهید و همچنان تبلیغات خود را در موقعیت‌های بالای صفحه نتایج جستجو نشان دهید. به مثال زیر توجه کنید:

کاهش هزینه تبلیغات در گوگل - manual bidهمانطور که می‌بینید، قیمت پیشنهادی این عبارت کلیدی بیش از مقداری است که برای یک تبلیغ در صفحه اول نتایج جستجو لازم است و شما می‌توانید قیمت پیشنهادی را کاهش داده و همچنان عملکرد خوبی داشته باشید؛ چیزی که اغلب استراتژی‌ها به دنبال آن هستند.

به خاطر داشته باشید که پیشنهاد دستی قیمت به خودی خود تکنیک خاصی برای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل به حساب نمی‌آید. شما باید کاملا حواس خود را جمع کرده و ببینید کمپین تبلیغاتی، گروه‌های تبلیغات و عملکرد عبارت‌های کلیدی چگونه است و بعد تغییرات لازم را اعمال کنید.

 از اینجا بخوانید : ۵ توصیه برای مدیریت بودجه گوگل ادز در سال ۲۰۲۰

۲. رویکرد خود را برای عبارت‌های کلیدی تغییر دهید

تغییرات جدیدی عبارت‌های کلیدی:

فرض کنیم می‌خواهید کمپین تبلیغاتی جدیدی برای یک گلفروشی راه اندازی کنید اما رقابت شدیدی بر سر کلمات کلیدی مربوط به این شغل وجود دارد. از آنجا که شما یک کسب و کار استارت آپ کوچک هستید، نمی‌توانید بودجه زیادی برای تبلیغات گوگل اختصاص دهید. اینجا، می توانید به خوبی از جستجوی عبارت کلیدی اضافه و بیشتر استفاده کنید. یکی از ابزارهای خوبی که به شما برای پیدا کردن عبارت‌های کلیدی جایگزینی که هزینه کمتری دارند کمک به می کند، کیورد پلنر Keyword Planner  گوگل ادز است.

می‌توانید از روش‌های زیادی برای پیدا کردن عبارت‌های کلیدی جدید استفاده کنید. همانطور که در اسکرین شات زیر مشاهده می کنید، می‌توانید عبارت‌های کلیدی خود را اجرا کنید تا ایده‌های جدیدی بگیرید. وقتی چنین کاری انجام دهید، می‌توانید نتایج را بر اساس میزان رقابتی که بر سر آن وجود دارد فیلتر کرده و عبارت‌های کلیدی که کمترین رقابت را دارند پیدا کنید.

یک گزینه خوب دیگر برای پیدا کردن عبارت‌های کلیدی جدید، اعمال یک فیلتر دیگر در ابزار کیورد پلنر است، اما این بار باید از ستون Suggested Bid استفاده کرده و عبارت‌های کلیدی نمایش داده شده را از متوسط هزینه قیمت بر اساس کلیک (CPC) بالا به متوسط هزینه کم مرتب کنید.

با انجام این شکل از جستجوی عبارت کلیدی، می توانید گزینه‌های بسیار خوبی برای بهبود عملکرد کمپین تبلیغاتی خود و کاهش هزینه تبلیغات در گوگل در حین کاهش متوسط هزینه های CPC پیدا کنید.

کاهش هزینه تبلیغات در گوگل - کلمه کلیدی

از عبارت‌های کلیدی طولانی استفاده کنید

اگر حوزه کاری که در آن تبلیغات می کنید رقابت بسیار بالایی وجود دارد، احتمالا قیمت متوسط CPC کمپین تبلیغاتی شما بسیار بالا خواهد بود.

در این مورد، به منظور اجتناب از عبارت‌های کلیدی گران قیمت، می‌توانید با جستجو سعی کنید عبارت‌های کلیدی طولانی جایگزین پیدا کنید.

عبارت‌های کلیدی طولانی، امتیاز کیفیت بالاتری هم دارند و داشتن امتیاز کیفیت بالاتر، موثرترین راه برای کاهش CPC  و در کل کاهش هزینه تبلیغات در گوگل است در حالی که در آن واحد موقعیت متوسط شما را نیز حفظ می کند.

به خاطر داشته باشید که گوگل رتبه تبلیغات را با ضرب بیشترین قیمت پیشنهادی CPC در امتیاز کیفیت شما محاسبه می‌نماید. به همین ترتیب، عبارت کلیدی طولانی‌تر با امتیاز کیفیت بالاتر صرفه اقتصادی بیشتری برای کمپین تبلیغاتی شما داشته و به شما برای کاهش هزینه‌های کلی CPC کمک می کند.

پست با عنوان ” جستجوی کلمه کلیدی برای کسب و کارها، آموزش ساده و جامع” را بررسی کرده و ابزارهایی که می‌توانند برای شما چنین عبارت‌های کلیدی را تولید کنند پیدا نمایید.

یک نکته مهم دیگر: وقتی از عبارت‌های کلیدی طولانی استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید این عبارت‌های کلیدی حجم جستجوی مناسبی دارند چون حتی اگر امتیاز کیفیت این عبارت‌های کلیدی ۱۰ از ۱۰ باشد ولی حجم جستجوی پایینی داشته باشند، به درد کمپین تبلیغاتی شما نمی خورند.

از تطابق‌های مختلف استفاده کنید

بسته به ساختار کمپین تبلیغاتی شما و حوزه شغلی که در آن در حال رقابت هستید، ممکن است تغییرات  معنادار کم تا زیادی را در CPC متوسط برای عبارت‌های کلیدی مشابه در تطابق های مختلف مشاهده کنید.

می‌توانید گروه‌های تبلیغاتی متفاوتی برای کمپین تبلیغاتی خود تنظیم کنید تا عبارت‌های کلیدی مشابهی را در انطباق‌های مختلف ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی جداگانه‌ای بسازید و از آنها برای ارزیابی تطابق‌های مختلف عبارت کلیدی مورد نظر خود،  بهره ببرید.

اگر نگران گران بودن برخی از این عبارت‌های کلیدی هستید، می توانید آنها را در گوگل ادز آپلود کرده و کمپین تبلیغاتی خود را متوقف نمایید و بعد صفحه اول و قیمت‌های پیشنهادی برای تبلیغات در ابتدای صفحه که توسط گوگل به شما پیشنهاد می‌شوند را مشاهده نمایید و به این ترتیب ایده‌ای از CPC متوسط برای این عبارت‌های کلیدی متوسط به دست آورید.

حالا، فرض کنیم متوجه شده‌اید که تطابق دقیق، بسیار گران تر از تطابق نسبی (BMM) . بنابراین می‌توانید تصمیم گیری کرده و عبارت‌های کلیدی خود را از انطباق دقیق به انطباق نسبی تغییر دهید و به این ترتیب هزینه CPC متوسط خود را کاهش دهید.

اگر می‌خواهید از این روش استفاده نمایید، حتما لیست کامل عبارت‌های کلیدی منفی را در نظر بگیرید تا بتوانید ترافیکی که به شما ربطی ندارد فیلتر نمایید. به خاطر داشته باشید که BMM ترافیک بیشتری را جذب می‌کند، بنابراین به این نکته دقت داشته باشید. زیرا گاهی به خاطر کاهش هزینه‌ تبلیغات در گوگل تمام بودجه شما به خاطر نمایش روی کلمات نامربوط هدر می رود.

همیشه در نظر داشته باشید که BMM تطابق بسیار کمتری را لحاظ می کند. بنابراین، اگر به عبارت‌های جستجوی خود نگاه کنید، متوجه می شوید برای کوئری‌هایی کلیک دریافت می‌کنید که عبارت‌های مشابهی دارند اما دقیقا عبارت‌های کلیدی کمپین تبلیغاتی شما نیستند. به همین علت است که BMM قیمت کمتری نسبت به عبارت‌های کلیدی با تطبیق دقیق دارد.

 از اینجا بخوانید : ۵ روش برای کاهش هزینه در تبلیغات گوگل

۳. امتیاز کیفیت خود را بهبود بخشید

امتیاز کیفیت ارتباط مستقیمی با موفقیت تبلیغات PPC شما دارد. با بهینه سازی امتیاز کیفیت عبارت‌های کلیدی خود، می‌توانید به میزان زیادی عملکرد کمپین تبلیغاتی خود را بهبود بخشیده و همزمان هزینه‌ای که برای هر کلیک پرداخت می‌کنید را نیز کاهش دهید چرا که امتیاز کیفیت به طور مستقیم با CPC شما ارتباط دارد.

امتیاز کیفیت بالاتر به این معناست که گوگل فکر می‌کند عبارت‌های کلیدی و تبلیغات شما بهترین گزینه برای مشتریانی است که به دنبال چنین خدمات یا محصولاتی هستند و به همین دلیل نیز به شما کلیک‌های ارزان‌تری را هدیه می‌دهند. با دریافت هدیه گوگل قدمی بسیار ارزشمندی برای کاهش هزینه تبلیغات در گوگل بردارید

 از اینجا بخوانید : امتیاز کیفیت در تبلیغات گوگل یا همان Quality Score چیست؟

تبلیغات خود را هرچه مرتبطتر بسازید

مرتبط بودن تبلیغات کمپین شما بخشی از فرمولی است که گوگل برای محاسبه امتیاز کیفیت عبارت‌های کلیدی شما از آن استفاده می‌کند. برای تشخیص مرتبط بودن تبلیغات خود، می توانید به تب عبارت‌های کلیدی خود رفته و بعد با نگه داشتن موس روی هر عبارت کلیدی سطح مرتبط بودن آن را مشاهده کنید.

یک راه خوب برای افزایش ارتباط تبلیغات شما، استفاده از عبارت های کلیدی از گروه تبلیغات در تیتر و دیسکریپشن تبلیغ است. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌کنید که صفحه فرود شما بیشترین ارتباط را به عبارت های کلیدی دارد.

با استفاده از عبارت‌های کلیدی از گروه تبلیغات، به گوگل نشان می‌دهید تبلیغات شما با عبارت‌هایی که جستجو می‌شوند کاملا مرتبط است و این یعنی دریافت امتیاز کیفیت بالاتر و هزینه CPC متوسط کمتر برای عبارت‌های کلیدی درون گروه تبلیغات.

به خاطر داشته باشید که فرمول اولیه برای محاسبه رتبه تبلیغ، حاصل ضرب بیشترین قیمت پیشنهادی CPC در امتیاز کیفیت را محاسبه کنید، بنابراین اگر امتیاز کیفیت خود را افزایش دهید، می‌توانید با قیمت‌های پیشنهادی کمتر، موقعیت مشابهی را به دست آورید.

اگر امتیاز کیفیت شما به اندازه کافی باشد، می‌توانید رقبایی که قیمت پیشنهادی بسیار بالاتری دارند اما امتیاز کیفیت مناسبی ندارند را از سر راه کنار بزنید.

از صفحات فرود متفاوت استفاده کنید

حالا، اگر فرض کنیم شما تبلیغات واقعا خوب و بسیار مرتبطی ساخته‌اید و گوگل می‌تواند بگوید این تبلیغات سطح بالاتر از متوسط دارند، احتمالا همچنان باید مرتبط بودن تبلیغات خود را بهبود بخشید.

گوگل تجربه صفحه فرود را نیز به عنوان فاکتوری برای محاسبه امتیاز کیفیت عبارت‌های کلیدی شما در نظر می‌گیرد.

فرض کنیم تبلیغات عالی و مرتبطی دارید و گوگل هم آن را بالاتر از سطح متوسط تبلیغات دسته بندی می‌کند، اما تجربه صفحه فرود کمتر از متوسط است.

اینجا بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، آزمون صفحات فرود مختلف به منظور یافتن صفحه فرودی است که به هر دو عبارت کلیدی و گروه تبلیغات شما مرتبط است. سعی کنید صفحه فرودی پیدا کنید که شامل برخی از عبارت‌های کلیدی گروه تبلیغات شماست. یا برخی از ویژگی‌هایی در خود دارد که شما در تبلیغات‌تان خود به آنها اشاره کرده‌اید.

با تغییر تبلیغات خود و ساخت صفحات فرود بهتر، می‌توانید مرتبط بودن تبلیغات و بنابراین امتیاز کیفیت عبارت‌های کلیدی در گروه تبلیغات خود را افزایش دهید. بنابراین هزینه CPC شما کاهش پیدا می‌کند و همه این جزئیات به هم پیوسته اجمالا بر کاهش هزینه تبلیغات در گوگل شما مؤثر است.

گروه های تبلیغاتی بسازید که به شدت به هم مرتبطاند

گوگل فقط به مرتبط بودن تبلیغات به جستجوی کاربران توجه دارد، بنابراین ساخت لیستی از عبارت‌های کلیدی و گروه‌های تبلیغاتی معمولا یکی از بهترین روش‌هایی است که برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی و به دست آوردن امتیاز کیفیت بالا پیشنهاد می‌شود. بسته به کسب و کار و وضعیت صفحه وب شما، باید عبارت‌های کلیدی و گروه‌های تبلیغ خود را با چند دسته بندی محصول یا خدماتی که ارائه می‌کنید و می‌خواهید به صورت آنلاین آنها را به فروش برسانید، ساختاربندی کنید.

فرض کنیم شما صفحه وبی دارید که تجهیزات کامپیوتر می‌فروشد و چند نوع محصول مانند لپ تاپ، کامپیوتر دسکتاپ، تبلت و غیره دارد.

در این صورت می‌توانید گروه‌های تبلیغاتی جداگانه‌ای بسازید برای هر نوع کامپیوتری که در وبسایت خود می‌فروشید. عبارت‌های کلیدی بسیار مرتبط ساخته و بهترین صفحه فرود ممکن را برای هر گروه تبلیغاتی در وبسایت خود انتخاب نمایید.

برای مثال، اگر شما یک گروه تبلیغاتی برای تبلت داشته باشید، باید یک لیست عبارت کلیدی بسیار مرتبط بنویسید و متنی که کاملا درباره تبلت است و ویژگی‌های خاص محصول شما را یادآوری می‌کند در این گروه بیاورید. در واقع این متن تمامی محصولات دیگر شما را نیز معرفی می‌کند.

همچنین، سعی کنید مشتری احتمالی که بر روی تبلیغ شما کلیک کرده است و به دنبال محصول خاصی است را به خود جذب کنید.

وقتی چنین کاری انجام دادید، قطعا می‌توانید امتیاز کیفیت عالی برای عبارت‌های کلیدی خود به دست آورده و در نتیجه متوسط هزینه CPC کمتری خواهید داشت. به یاد داشته باشید یکی از راه های کاهش هزینه تبلیغات در گوگل دریافت کلیک‌های سودمند بیشتر است.

۴.برای قیمت‌های پیشنهادی چیزی بیش از عبارت‌های کلیدی را در نظر بگیرید

هر بازاریاب باهوش تبلیغات در گوگل می‌داند قیمت‌های پیشنهادی به مسائلی فراتر از عبارت‌های کلیدی مرتبط هستند. فاکتورهای بسیار زیاد دیگری در مسئله قیمت گذاری اهمیت دارد. برای مثال موقعیت مکانی کاربر، اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنند و چه ساعت‌هایی ترافیک و مشتریان راغب بیشتر کلمات کلید شما را سرچ می‌کنند. به این ترتیب قیمت‌ها مشخص می‌شوند.

در نظر داشته باشید:

  • چه روزهایی ترافیک و مشتریان راغب بیشتر از همیشه هستند.
  • چه زمانی از روز هفته یا ماه تبدیل‌ها در بیشترین حالت خود است.
  • بیش از همه از چه دستگاهی استفاده می‌شود.
  • چه موقعیت مکانی ترافیک با کیفیت بیشتری را در بر دارد.

به منظور کاهش هزینه تبلیغات در گوگل ، تبلیغ کنندگان باید همیشه به این نکات توجه کنند. برای مثال، اگر متوجه شوید یک روز خاص از هفته کاربران صرفا کلیک می‌کنند و هیچ فروشی اتفاق نمی‌افتد، می‌توانید تبلیغات خود را برای این روز به خصوص متوقف نمایید. از طرف دیگر، می‌توانید قیمت‌های پیشنهادی خود را افزایشی دهید تا تبلیغات شما در روزهایی که هم کلیک‌های هدفمند و هم فروش بیشتری دارند، بیشتر دیده شوند و به این ترتیب نرخ تبدیل شما افزایش یابد.

برای دستگاه‌ها نیز باید همین قانون را در نظر بگیرید، اما همچنین باید روند کل بازار را نیز در نظر بگیرید. درباره مبحث دستگاه‌ها، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که کاربران بیشتر از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند که البته این امر معنی دار است چرا که امروزه ما در عصر تلفن‌های هوشمند زندگی می‌کنیم.

نتیجه گیری

با اینکه کاهش هزینه تبلیغات در گوگل برای موفقیت کمپین تبلیغاتی شما اهمیت دارد، اما نباید هدف نهایی شما باشد. هدف نهایی برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی باید ارضای نیاز مشتریان احتمالی و بهبود تجربه کاربری باشد. این هدف گذاری بهتر سبب روانه شدن ترافیک بیشتر به وبسایت شما و سوددهی بیشتر کسب و کاری‌تان می‌شود.

به عبارت دیگر، خود را زیاد درگیر معیارها نکنید. کاهش هزینه تبلیغات در گوگل تنها بخشی از پازل است.

همچنین به خاطر داشته باشید که عبارت‌های کلیدی رقابتی CPC بالاتری نیز دارند اما بیشترین نرخ تبدیل‌ها نیز متعلق به همین عبارت های کلیدی است. در واقع هیچکس دوست ندارد بر سر عبارت‌های کلیدی رقابت کند که تبدیل آنچنانی هم ندارند. در نهایت، باید به عبارت‌های کلیدی به عنوان سرمایه گذاری برای موفقیت در  گوگل ادز بنگرید.

حالا نوبت شماست! این نکات را برای کمپین تبلیغاتی خود اعمال کرده و ما را از نتایج حاصله مطلع کنید. همچنین اگر نکته دیگری نیز برای چگونگی کاهش هزینه تبلیغات و بهبود عملکرد کلی گوگل ادز سراغ دارید آن را به اشتراک بگذارید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
مقالات مرتبط
Related Articles
sem چیست
|
sem چیست؟ چه کاربردی داشته و چه مزایایی در اختیار شما می‌گذارد؟ در دنیای آنلاین امروز، حضور...
google-my-business
|
وقتی صحبت از تبلیغات در گوگل می شود اکثر مردم به Goolge ADS فکر میکنند اما شما...
کسب و کار B2B - چرا تبلیغات گوگل گزینه مناسبی برای شرکت‌های B2B است؟
|
اگر می‌دانستید که روزانه شخصی فعالیت‌های شما را رصد می‌کند و درصد رشد و موفقیت شما اندازه...
مدیریت هزینه‌ها در گوگل ادز با ۸ روش کاربردی
|
آن بخش از سرمایه‌ای را که به عنوان بازاریابی اینترنتی برای تبلیغات در گوگل خرج می‌کنید چگونه...
Search