دوره آموزش گوگل ادز

تبلیغات در گوگل

سلام این مقاله معرفی و مقدمه‌ای است بر دوره آموزشی گوگل ادز یا تبلیغات در گوگل سایت نوین مارکتینگ است. شما در این مقاله با سرفصل‌های دوره آموزشی تبلیغات گوگلی و آشنا می‌شوید معرفی سر فصل های آموزشی ما با اندکی توضیح همراه است که البته از داغی و تازگی اصل درس چیزی نمی‌کاهد. شما پس از خواندن و تمرین کردن تمام موارد آموزشی این دوره می‌توانید خود، تبلیغ در گوگل  سایتتان را بر عهده بگیرد. البته نوین مارکتینگ دپارتمانی بسیار پیشرفته برای تبلیغات ادوردز دارد و از سال ۸۵ در ایران به کارگزاری برای ادوردز پرداخته است. درس‌هایی که در دوره آکادمی گوگل ادز نوین مارکتینگ مطرح می‌شود برگرفته از تجارب سازمانی نوین مارکتینگ است، البته در ساختار این درس از ترجمه‌های آکادمی PPC ورداستریم نیز استفاده شده است تا اعتبار جهانی را در کنار تجارب داخلی داشته باشیم. چیزی که مغز و درونمایه نوین‌مارکتینگ است.

شاید در ابتدا بپرسید نوین مارکتینگ به عنوان شرکت پارتنر رسمی گوگل چرا باید نحوه کار کردن با گوگل ادوردز را به ما بیاموزد. این سوالی است که در تمام بخش‌های آکادمی نوین مارکتینگ از ما می‌پرسند و یک جواب عجیب دارد. علم موضوعی است که باید به جریان بیفتد، دانش افزایی هدفی است که اعتبار برای ما و البته شغل و سود برای شما می‌آورد. با به جریان انداختن علم و تجربه بین مخاطبان بازار بزرگی فراهم می‌آید که هم ما و هم شما که می‌خواهید تسلط کافی در موضوعی به دست آورید از آن بهره‌مند می‌شوید.

اما از این سوال‌های تکراری که بگذرین در آکادمی تبلیغات گوگل ادز نوین مارکتینگ چه مباحثی مطرح می‌شود.

این آکادمی هم مانند آکادمی تولید محتوا که درس‌های آن در جریان است به چند درس و هر درس به چند جلسه تقسیم می‌شود. البته تصمیم شورای سردبیری نوین مارکتینگ بر آن بوده است که این درس با مقاله‌های بلند و تعداد جلسات محدود تألیف شود. از این رو در ده مقاله می‌توانید تمام فوت و فن‌های اساسی گوگل ادوردز را فرا بگیرید و به راحتی به  ساختن حساب ادوردز و انتشار تبلیغات بپردازید.

ساختار درس‌های آکادمی تبلیغات ادوردز نوین مارکتینگ

درس نخست : مقدمات تبلیغات  کلیکی

جلسه ۱ از درس ۱ : مفاهیم مقدماتی گوگل ادز

جلسه ۲ از درس ۱: شناخت معیارهای اولیه

درس دوم: توانمندی در گوگل ادوردز

جلسه ۱ از درس ۲: تنظیمات پیشرفته در گوگل ادوردز

جلسه ۲ از درس ۲: بهینه سازی مقدماتی

درس سوم: تخصص در گوگل ادز

جلسه ۱ از درس ۳: تنظیمات تخصصی

جلسه ۲ از درس ۳: بازاریابی با تبلیغات گوگل ادز

نکته مهم: در این درس‌ها از دو واژه گوگل ادز و گوگل ادوردز مکرر استفاده شده است. این به واسطه آن است که به تازگی اسم پلت فرم تبلیغ در گوگل، از گوگل ادوردز به گوگل ادز تغییر یافته است و هر دو این‌ها کاملا به یک پلتفرم دلالت دارند و آن نیز تنها پلتفرم  ادوردز است که هم اکنون نام گوگل ادز را به خود می‌بیند.

نکته دیگری که درباره آن در همین ابتدا باید توضیح دهیم این است که، پلتفرم گوگل ادز از این رو تغییر نام داد که در ماه‌های آینده تغییرات عمده‌ای را به خود می‌بیند. درس‌هایی که ما در این دوره آموزشی برای شما ارائه می‌کنیم عملا به مفاهیم پایه‌ای گوگل ادوردز می‌پردازد و در آینده با ثبات یافتن روند تغییرات و با آزمودن امکانات جدید گوگل ادز، ما متن درس‌های خود را به روز رسانی می‌کنیم. پس درس‌های پیش رو، اولین و آخرین مطالب ما برای آموزش گوگل ادز نیست. برای آنکه از به روز رسانی‌های درس‌های آکادمی نوین مارکتینگ آگاه شوید کافیست در خبرنامه ما عضو شوید ایمیل خود را برای ما بفرستید تا در ارتباط باشیم.

 از اینجا بخوانید : مزایا و معایب هر استراتژی قیمت گذاری اتوماتیک در گوگل

درس نخست

اما درس نخست از آکادمی تبلیغات به مفاهیم اولیه آن اختصاص یافته است. اساسا تبلیغ در گوگل چیست و ساز و کار اصلی آن چگونه است این سوالی است که در درس اول به آن می پردازیم سوالی که اگر به درستی جواب آن را دریافت نکنید احتمال دارد در کار کردن با گوگل ادز به مشکل برخورید.

مشکل در گوگل ادز بسیار دردناک است، زیرا مشکل به صورت از دست دادن پول در برابر شما رخ می‌نماید. یعنی اگر درست با گوگل ادز کار نکنید به احتمال بسیار زیاد به سرعت پول شما از دست می‌رود، بی آنکه نتیجه درستی را به دست آورده باشد. این مشکلی است که بسیار از افراد که با گوگل ادز کار کرده‌اند در چندین بار اول کار خود با آن دست به گریبان بوده‌اند.

یکی از برتری‌های نوین مارکتینگ نیز در همین است یعنی توانسته بیشترین بازدهی را برای مشتریان خود به بار آورد و همین نوین مارکتینگ را به بهترین پارتنر پریمیر گوگل در ایران بدل کرده است.

برای آن که شما در کار با گوگل به بهترین نتیجه برسید باید ابتدا برخی مفاهیم کلیدی کار با گوگل ادوردز را هم بشناسید. مفاهیم مانند ,CTR ,CPC CPA ,CPO و QS بیشتر این مفاهیم در بهره‌وری یک حساب ادوردز به کار می‌آیند.

به یاد داشته باشید حساب ادوردز خوب آن حسابی است که بهرهوری حداکثری دارد

این بهره‌وری حداکثری موضوعی است که ارتباط مستقیم با هزینه انجام شده شما دارد. این که شما از هر دلاری در ادوردز هزینه می‌کنید یک لید جدید و یا یک مشتری ثابت به دست آورید می‌تواند به شدت بر کار شما تأثیر بگذارد.

در دو جلسه درس یک، شما همه این مفاهیم را می‌شناسید و اساس بهره‌وری تبلیغات برای شما شرح داده می شود.

در انتهای این درس نیز گام به گام با شما ساخت یک حساب گوگل ادز را مرور می‌کنیم.

درس دو از دوره آموزشی گوگل ادز

تبلیغات ادز به شدت به تنظیمات شما بستگی دارد. زیرا سرچ‌های گوگل بسیار گسترده است و عملا شما اینجا هم با یک ربات هوشمند طرف هستید که بر اساس تنظیمات اولیه تبلیغات شما را به مخاطب مناسب نشان می‌دهد. این واقعیت است که به هیچ عنوان نمی‌شود و حتی نمی‌توان تصور کرد که گوگل ادز به صورت دستی کار کند. از این رو یک سری تنظیمات پیشرفته نیز برای گوگل ادز در نظر گرفته شد است تا با حذف بسیاری از کلمات نامرتبط در کمپین‌های شما بپردازد تا کمپین موفق شما روی کلماتی نشان داده شود که شما آنها را کاملا می‌خواهید و می‌تواند برای شما سود آور باشد. از این‌ها گذشته تنظیم کلمات کلید منفی می‌تواند برای شما هدف گیری محصول را به بار آورد مثلا اگر کار شما فروش کفش مردانه است به هیچ عنوان به بازدید کنندگانی که به دنبال کفش زنانه هستند نیاز ندارید. یا اگر موسسه شما زبان انگلیسی درس می‌دهد و هیچ کلاسی برای زبان چینی ندارید نیازی هم ندارید روی سرچ های مرتبط با زبان چینی دیده شوید.

پس لطفا تنظیمات پیشرفته را جدی بگیرید. دو تنظیم پیشرفته دیگر نیز در این جلسات درس دو، توضیح داده شده که برای کسب و کار شما بسیار سود آور است. یکی توانایی گوگل ادز در تنظیم و تطبیق کلمات کلید است و دیگری استفاده از کلمات کلید بلند است. به یاد داشته باشید که استفاده از انواع کلمات کلیدی برای شما در گوگل ادز امکان پذیر است اما آن کسی که کلمات کلید بلند را سرچ می‌کند امکان بدل شدنش به خریدار برای شما به مراتب بیشتر است. کسی که در گوگل کلمه کفش را سرچ می‌کند احتمالا به دنبال اطلاعات عمومی درباره کفش است و کسی که کفش صورتی تنیس نایک را سرچ می کند به احتمال زیاد به دنبال خرید این مدل کفش نایک است پس شما باید خود را به او نشان دهید تا برای تان فروش ایجاد شود. در جلسه نخست درس دو آکادمی تبلیغات ، شما می‌توانید به صورت کامل با مثال‌های بسیار خوب تمام فوت و فن‌های این دو موضوع بسیار مهم را فرا بگیرید.

اما دیگر از مواردی که در درس۲  به آن می‌پردازیم بحث بسیار مهمی است که احتیاج به بومی سازی دارد. بله محتوای گوگل ادوردز بسیار مهم است منظور ما همان یک خط و نیم است که شما در صفحه جستجوی گوگل می‌بیند. شاید به نظر شما چندان مهم نباشد که آن چند کلمه چه باشد اما تجربه به ما ثابت کرده است که اگر آن چند کلمه درست ننویسید، می‌تواند کل بهره‌وری تبلیغ در گوگل شما را تحت تأثیر قرار دهد. این یعنی آن که برای همان یک و خط و خرده ای باید کلی فکر به خرج دهید. ما اینجا مطالبی کاملا بومی سازی شده را برای شما  در نظر گرفته‌ایم مطالبی برگرفته از تجربیات چندین ساله نوین مارکتینگ برای تبلیغات کلیکی.

شاید بتوان پر مطلب‌ترین و حجیم ترین بخش دوره آکادمی گوگل ادوردز نوین مارکتینگ را بخش میانی آن دانست این دو درس سعی می‌کند شما را به توانایی‌های اصلی استفاده از گوگل ادوردز برساند. همین هم سبب می‌شود که درس میانی شاید سخت ترین درس ما باشد.

در این درس علاوه بر مواردی که تاکنون از آنها یاد کرده‌ایم شما با چند مورد حیاتی دیگر هم آشنا می‌شوید مانند تست A/B که مطلب بسیار پر حجم را به خود اختصاص داده است. به عنوان مقدمه این مطلب باید بگویم که تست A/B قلب سود دهی شما است و هیچ بهبودی در بهره‌وری صورت نمی‌گیرد مگر آن که شما به تست A/B دست بزنید نحوه انجام این تست را ما در مطالب گوناگونی توضیح داده‌ایم مثلا مطلبی با عنوان تست A/B را کاملا بشناسید اما شاید یکی از بهترین ابزار ها برای ایجاد تست‌های دو دستگی یا A/B  ادوردز است.

شاید بگویید ما می‌خواهیم در گوگل ادوردز پول در آوریم نه آن که آزمایش کنیم. اما اطلاعاتی که از طریق این آزمایش به دست می‌آید به عبارتی مهم‌تر و با ارزش‌تر از تمام سودی است که شما در نظر دارید از یک دوره گوگل ادوردز به دست آورید. پیشنهاد می‌کنم این درس را کاملا جدی بخوانید.

درس دوم و میانی ما با چند مطلب مهم درباره تنظیمات تبلیغات به پایان می‌رسد. این که شما بودجه خود را در تبلیغ در گوگل چگونه تنظیم کنید سوالی است که در اولین قدم ها برای شما پیش می آید اما جواب آن را در بخش پایانی درس دوم در می‌یابید زیرا تا تنظیمات پیشرفته و تست‌های A/B و تنظیمات متن ادوردز را فرا نگیرید به هیچ عنوان نمی‌توانید روی بودجه خود مدیریت درستی داشته باشید. از این رو در این بخش از جلسات درس گوگل ادوردز به این موضوع می‌پردازیم.

همین طور روش های پیشنهاد قیمت و توصیه برای بهینه سازی صفحات فرود موضوعاتی که است ما با آن درس دو را به پایان می‌رسانیم. با بهینه سازی صفحات فرود شما را عملا وارد فاز حرفه‌ای و تخصصی گوگل ادوردز می‌کند و هر یک توصیه‌های موجود در این بخش سبب می‌شود شما با توانایی خاصی را به صورت تخصصی در این بخش به‌دست آورید. پیشنهاد ما به شما این است که از این به بعد برای یادگیری بهتر گوگل ادوردز یک حساب فعال گوگل ادوردز داشته باشید و کمیپن خود را شروع کنید زیرا مطالب بعدی برای بهره‌وری بیشتر از تبلیغات است.

درس سوم: دوره پیشرفته آموزش تبلیغات ادوردز نوین مارکتینگ

  در دوره پیشرفته تبلیغات نوین مارکتینگ بیشتر تمرکز ما روی آموزش بهبود بهره‌وری شما از کمپین‌تان است به معنی که ما فرض می‌کنیم که شما مدتی است که با آموزش‌هایی که دریافت کرده‌اید می‌توانید برای خود یک حساب گوگل ادوردز داشته باشید و همین طور کلماتی را که به دردتان می‌خورد شناسایی کرده و تا حدی بهبود داده‌اید اما هنوز سودی که باید و شاید از آن به دست نیاورده اید این واقعیتی است که ادوردز بخشی از فرایند دیجیتال مارکتینگ است و نه همه آن شما باید اهداف استراتژیک خود را بشناسید و از گوگل ادز در راستای آنها بهره ببرید از این رو درس سوم دوره آموزشی تبلیغات در گوگل پلی است به سوی اهداف گسترده‌تر دیجیتال مارکتینگ. این مهم نیست شما برای کسب و کار شخصی خود تبلیغ در گوگل را انتخاب کرده اید با برای شرکت خود مهم آن است که اهدافی را که از پیش تعیین کرده اید به دست آورید.

در این درس شما باز هم با دو جلسه مهم رو به رو هستید جلسه نخست: ایجاد تنظیمات تخصصی و جلسه دوم بازاریابی با تبلیغ در گوگل

تنظیمات تخصصی گوگل ادز:

این درس به چند تنظیم مهم در گوگل ادز می‌پردازد تنظیماتی مانند گوگل ادز محلی، تنظیمات خودکار در گوگل ادز، گوگل ادز در موبایل و همین طور پیگیری و مقایسه نرخ‌های به دست آمده از گوگل ادز. مباحثی که در این دوره مطرح می شود گاهی در ایران و زبان فارسی کار برد ندارند، اما شما به عنوان یک متخصص گوگل ادز باید آن را فرا بگیرید هر یک از این تنظیمات که در ایران کاربرد نداشته باشد ما در ابتدای جلسه آن را مطرح می کنیم. اما به یاد داشته باشید در مبحثی مانند تنظیمات خودکار تبلیغ در گوگل شما پول خود را به دست رباتی می‌دهید تا آن را خرج کند و اگر در تنظیم گوگل ادز مهارت نداشته باشید احتمال اتلاف پول شما بسیار است.

این تنظیمات در بسیاری از موارد برای حساب‌های بسیار فعال و بزرگ گوگل ادز استفاده می‌شود. وقتی حساب شما با تعداد کمپین‌ها زیاد و کلمات بسیار گسترده فعال می‌شود تقریبا غیر ممکن است که به صورت دستی بتوانید آن را کنترل کنید از این رو باید با تنظیمات خودکار به داد خود برسید وگرنه تمام ساعت‌های گرانبهای کاری خود را در گوگل ادز به سر می‌کنید و بهره‌وری زمانی شما کاهش می‌یابد.

در مباحث مربوط به بازاریابی اصلی ترین موضوعی که باید به آن اشاره کنیم بحث سود شما از تبلیغات است. کسب و کار شما تا چقدر با این دسته از تبلیغات رشد داشته؟ هر یک کلیکی که در این تبلیغات برای شما هزینه‌ای در بر داشته است چقدر سود و بهره‌وری برای شما به همراه آورده است.

یکی از جذاب ترین بخش های این جلسه بحث های مربوط به ریمارکتینگ در گوگل ادوردز است شاید تمام ابزارهای ادوردز برای این کار در ایران فعال نباشد اما باز هم راه هایی بسیار عالی برای بازاریابی مجدد در گوگل ادوردز نهان شده که حتما توصیه می‌کنم این بخش را بخوانید.

همین طور جذابیت تبلیغات شما به موضوع متن تبلیغتان بستگی دارد در یک مورد پژوهی بسیار خوب، در این درس ما ده تا از بهترین متن‌ها تبلیغ در گوگل ادوردز را بررسی می‌کنیم و البته به بحث بازاریابی شرکتی یا B2B  در گوگل ادوردز نیز می‌پردازیم.

با در نظر گرفتن اطلاعات بسیار خوبی که از ترجمه و در عین حال تألیف درس‌ها و جلسات گوگل ادوردز در این ۱۰مقاله به دست می آورید می توانید تا حد زیادی به کمپین‌های تبلیغات خود بپردازید البته باید به یاد داشته باشید که دنیای تبلیغات  یکی از عظیم ترین بخش‌های دیجیتال مارکتینگ است و ضرر و سود در آن برای همه کاربران بسیار بالاست. تلاش بی‌وقفه ما در سایت نوین مارکتینگ هم به حداقل رساند ضرر مشتریان گوگل ادوردز و البته بالا بردن حداکثری سود آنها است. شاید هم به همین دلیل بوده که با وجود مقالات متعدد سایت نوین مارکتینگ درباره گوگل ادز و گوگل ادوردز باز هم مشتریان بسیار وفادار برای این محصول داشته‌ایم.

به هر حال داشتن اطلاعات کاملا درخور و البته کاربردی شما از محصولی که خریداری می کنید می‌تواند یکی از مهم‌ترین بخش‌های پیشرفت شما برای تبلیغات باشد.

مجدانه از شما دعوت می کنم دیگر مقالات مربوط به تبلیغات در گوگل نوین مارکتینگ را هم مطالعه کنید. همین طور تمام درس را بی کم و کاست بخوانید زیرا نکات مهمی در آن‌ها نهفته است که با مطالعه مقطعی و گزینشی راهی برای درک آن ندارید.

حال وقت آن است که وارد درس مقدماتی شوید.

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Related Articles

مقالات مرتبط

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ | گوگل ادز

چرا تبلیغات گوگل گزینه مناسبی برای شرکت‌های B2B است؟

اگر می‌دانستید که روزانه  شخصی فعالیت‌های شما را رصد می‌کند و درصد رشد و موفقیت شما اندازه ...

۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | گوگل ادز

مدیریت هزینه‌ها در گوگل ادز با ۸ روش کاربردی

آن بخش از سرمایه‌ای را که به عنوان بازاریابی اینترنتی برای تبلیغات در گوگل خرج می‌کنید چگونه ...

۵ شهریور ۱۳۹۹ | گوگل ادز

اهمیت استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل برای کسب‌و‌کارها

با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در عرصه دیجیتال مارکتینگ اتفاق افتاده است اما در سال ۲۰۲۰ میلادی ...

۲ شهریور ۱۳۹۹ | SEO , گوگل ادز

آموزش لینک کردن گوگل آنالیتیکس به گوگل ادوردز

با متصل کردن گوگل آنالیتیکس به اکانت گوگل ادوردز خود می‌توانید به عملکردی یکپارچه برای مدیریت بهتر ...

افزایش ترافیک سایت با نوین مارکتینگ
دو برابر ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتر، برای همه کسب و کارها
هم اکنون عضو شوید تا به صورت رایگان از آخرین استراتژی های روز جذب مشتریان و وفادارسازی آنها اطلاع پیدا کنید